ADS czy VA? Oto jest pytanie. Test i recenzja telewizora Philips 65PUS8807

Telewizory Philipsa określane mianem The One występują w kilku seriach, ale w nasze ręce trafił przedstawiciel tej najwyższej. Jeżeli chcecie wiedzieć, co 65-calowa „jedynka” ma pod maską i czy warto ją kupić, przeczytajcie recenzję telewizora Philips 65PUS8807.

Philips 65PUS8807 może być interesującą propozycją dla tych konsumentów, którzy na pierwszym miejscu stawiają nie tylko jakość obrazu, lecz także nietuzinkowe wzornictwo i styl. Jeżeli oprócz kontrastowego obrazu i poszerzonej palety barw Twoje wymagania obejmują atrakcyjny wygląd, stylowego pilota zdalnego sterowania oraz, a może przede wszystkim, doświetlający tło za telewizorem system Ambilight, 65PUS8807 może być ekranem dla Ciebie. 

Tak, zwłaszcza jeśli na pierwszym miejscu stawiasz wysoki kontrast natywny zastosowanego wyświetlacza. Inaczej mówiąc, w warunkach kina domowego ten telewizor nie rozczaruje swoją czernią. 

Ustawienia fabryczne tego modelu są dalekie od optymalnych, w związku z czym wymagający użytkownicy, którzy chcą oglądać obraz możliwie jak najbardziej zbliżony do wzorcowego, będą musieli skorzystać z usługi profesjonalnej kalibracji. 


O telewizorze Philips 65PUS8807

Zgodnie z dewizą producenta, telewizory z serii The One mają stanowić złoty środek pomiędzy jakością a opłacalnością (ceną). Obecnie w skład The One wchodzi kilka serii telewizorów, z których 8807 jest bardziej zaawansowaną (wyświetlacz klasy 120 Hz) i wyżej pozycjonowaną.

Philips 65PUS8807/12 (dalej dla uproszczenia zwany 65PUS8807) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 11 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji TPM211EA_R.101.001.004.105.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model 65PUS8807/12
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji 04/2023
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Philips 65PUS8807 jest telewizorem o wyróżniającej się stylistyce: obudowa i podstawa są koloru srebrnego, co w połączeniu z ładnym akcentem w postaci poziomej metalowej listwy pod ekranem wyróżnia ten model z tłumu konkurentów. Do konstrukcji zastosowano materiały dobrej jakości, a do montażu i spasowania elementów nie mam istotnych zastrzeżeń.

W konstrukcji Philips 65PUS8807 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu Philips 65PUS8807
  • tylna ścianka: plastik;
  • pokrywa elektroniki: plastik (zintegrowana z tylną ścianką);
  • ramka wokół ekranu: plastik imitujący metal;
  • szerokość ramki: 4,5 mm;
  • podstawa: metalowo-plastikowa;
  • szerokość podstawy: 381 mm;
  • prześwit: ok. 62-63 mm (z prawej strony pod czujnikiem);
  • gniazda: po lewej stronie;
  • kabel sieciowy: odłączany;
  • pilot: tradycyjny (SRC-4526).
Pilot Philips 65PUS8807
Telewizor posiada unikalny dla tej marki system doświetlania tła za telewizorem o nazwie Ambilight. 65PUS8807 wyposażono w trójstronną wersję tego systemu, w której diody ułożono wzdłuż trzech boków obudowy: poziomo na górze oraz pionowo po obu bokach. Ambilight zapewnia różnorodne możliwości oświetleniowe, zarówno dynamiczne, tj. zsynchronizowane z treściami audio i/lub wideo oraz statyczne. Widok diod na tylnej ściance przedstawia zdjęcie poniżej.
Widok na system Ambilight Philips 65PUS8807

Jakość obrazu Philips 65PUS8807

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Struktura subpikseli wyświetlacza LCD Philips 65PUS8807
Analiza termogramu wykazała, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.
Termogram Philips 65PUS8807

Kolory

Biorąc pod uwagę cenę telewizora oraz zastosowane w nim komponenty, reprodukcję barw na wprost ekranu uważam za dobrą.

W ocieplonym (tj. wykazującym niewielki nadmiar [5720K] składowej czerwonej) trybie film średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 3,9, a więc 0,9 powyżej progu postrzegalności (3,0).

To niezły wynik, a odstępstwa od normy wynikają głównie ze zbyt ciepłej fabrycznej kalibracji telewizora. Reprodukcję barw można oczywiście dodatkowo poprawić stosując kalibrację: albo samego balansu bieli, albo pełną.

Wyświetlacze LCD typu VA nie są takie same i różnią się pomiędzy sobą stopniem degradacji kolorów pod kątem. Na szczęście panel zastosowany w 65PUS8807 jest pod tym względem jednym z lepszych, tzn. wykazuje stosunkowo małą degradację jak na panel tego typu.

Dużego plusa 65PUS8807 dostaje ode mnie za czystość i jednolitość bieli, która była praktycznie pozbawiona winietowania tak irytującego u niektórych rywali.
Biel Philips 65PUS8807

Szeroka paleta barw

Możliwości testowanego telewizora w zakresie wyświetlania poszerzonej palety barw są całkiem spore. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 89%, co jest wynikiem dobrym.

Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 8,5, co jest raczej słabym wynikiem.

Czerń i kontrast

Wysoki natywny współczynnik kontrastu jest jednym z głównych, a może nawet czołowym atutem Philipsa 65PUS8807. Zaleta ta pozytywnie odróżnia go od niektórych „braci” z tej samej serii (np. niskokontrastowego modelu 55PUS8807).

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 6757:1, co jest znakomitym wynikiem – jednym z najlepszych w swojej klasie. Co prawda w ustawieniach fabrycznych telewizor odnotowuje jeszcze lepszy rezultat (7206:1), ale został on sztucznie zawyżony za pomocą „podrasowanego” poziomu czerni. Na szczęście wystarczy go zmienić z fabrycznych 50 na 56, aby przyczerniowe detale odzyskały swoją widoczność.

Zwracam uwagę, że w ustawieniach fabrycznych trybu film telewizor ma włączoną funkcję tryb kontrastu i to w opcji zoptymalizowany dla obrazu. Funkcja ta zmienia i kształtuje charakterystykę jasności telewizora, zwłaszcza w pobliżu czerni oraz w pobliżu bieli. Moim zdaniem lepsze efekty (tj. obraz bardziej zbliżony do wzorca) daje jednak jej wyłączenie, co też zalecam. Problem w tym, że aby osiągnąć zoptymalizowany obraz potrzebna będzie precyzyjna kalibracja gammy (charakterystyki jasności), co warto powierzyć doświadczonemu kalibratorowi. Ten telewizor ma spory potencjał, który warto zrealizować w pełni właśnie poprzez profesjonalną kalibrację.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) z jednej strony cechowała się głęboką czernią (co było zasługą wysokokontrastowego wyświetlacza LCD), ale z drugiej dało się zauważyć, że widoczność ciemnych detali pozostawia sporo do życzenia.

Jak widać kluczowe obiekty w tej scenie (głowa Hawka, twarz stojącego w tle Hugh oraz drzewo) były dobrze widoczne, natomiast pozostałe detale zostały albo przytłumione albo całkowicie utracone. Oczywiście można je przywrócić, ale niezbędna będzie do tego profesjonalna kalibracja, bowiem podczas testu ani prosta modyfikacja poziomu czerni, ani zmiana ustawień opcji HDR Premium nie dawały w tej scenie pożądanego rezultatu. Więcej o HDR Premium w następnym rozdziale.

I jeszcze jedno. W testowanym egzemplarzu poziom bieli (kontrast obrazu) musiałem zredukować z fabrycznych 100 na 98, aby uniknąć przepalania detali w światłach.

HDR

Zastosowane w 65PUS8807 podświetlenie oferuje ponadprzeciętną jasność na potrzeby HDR. W trybie film na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 474 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru. Co najważniejsze, luminancja ta była stała i jednakowa niezależnie od rozmiaru planszy testowej. To niezły wynik jak na telewizor tej klasy. 

Bardzo ważną i często lekceważoną funkcją jest HDR Premium. To właśnie za pomocą niej inżynierowie Philipsa zmieniają i kształtują charakterystykę jasności telewizora (EOTF). Ma ona również istotny wpływ na konwersję tonalną (ang. tone mapping), czyli sposób, w jaki telewizor dopasowuje wymagające treści HDR, których jasność przekracza fizyczne możliwości podświetlenia do swoich potrzeb.

I tak HDR Premium w opcji minimum poprawia widoczność detali w światłach. Na przykład przy wyłączonym HDR Premium na sygnale z MaxCLL 1000cdm i 2000 cd/m^2 telewizor pokazuje więcej detali niż potrzeba. Z kolei włączenie HDR Premium w opcji minimum sprawia, że telewizor respektuje metadane zawarte w sygnale źródłowym, czyli pokazuje obraz lepiej dopasowany do sygnału wejściowego. Z drugiej strony HDR Premium ma wpływ na jasność tonów średnich (przebieg krzywej jasności w środkowym zakresie) i nie zawsze jest to wpływ pozytywny. Doświadczony kalibrator będzie musiał poświęcić czas na wybór optymalnych ustawień i tak skorygować charakterystykę, aby była jak najbliższa normie.

telewziro Philips

Odwzorowanie ruchu

Z jednej strony Philips 65PUS8807 cechowała niska ostrość obrazów ruchomych, ale z drugiej mógł się on pochwalić skutecznie działającym układem upłynniania ruchu.

Philips 65PUS8807 pokazał 300 linii (TVL) na 1080 maksimum, co jest słabym wynikiem. Z drugiej strony zauważyłem kilka pozytywnych zjawisk, tj.:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe, co jest sporym osiągnięciem jak na tak duży telewizor – ucieszyło mnie to do tego stopnia, że w testowym brudnopisie podkreśliłem tę notatkę dwukrotnie;
  • brak było jakichkolwiek kolorowych smug (ang. orange/red ghosting);
  • smużenie to było średnio-duże.

65PUS8807 oferuje naprawdę sporo możliwości kontroli obrazów ruchomych:

  • dostępne są tryby („style”) ruchu jak kinowy, film, standard, płynny, osobisty;
  • w stylu osobistym dostępna jest bardziej szczegółowa regulacja za pomocą następujących opcji:
    • Perfect Natural Motion (PNM) oraz
    • Perfect Clear Motion (PCM).

Upłynnianie ruchu (PNM) działało skutecznie, ale zalecam, aby nie przesadzać z ustawieniami, bowiem (podobnie jak u większości rywali), im większe upłynnianie, tym większe skutki uboczne (artefakty) tego procesu. Warto wypróbować różne ustawienia, aby znaleźć złoty środek. Nie zawsze jest to łatwe i oczywiste, ale gra jest warta świeczki.

Jakość dźwięku telewizora Philips 65PUS8807

65PUS8807 oferuje ponadprzeciętne brzmienie, które pozwala cieszyć się nie tylko wiadomościami czy programami rozrywkowymi, lecz także w pewnym stopniu nawet i muzyką.
Głośnik Philips 65PUS8807
Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2 x 10 W.
Charakterystyka częstotliwościowa Philips 65PUS8807

Pomiary wykazały, że charakterystyka częstotliwościowa jest bardzo równomierna w zakresie 150-500 Hz, co ma pozytywny wpływ na jakość brzmienia. Widoczna na wykresie górka w pobliżu 90 Hz pochodzi najprawdopodobniej od jakiegoś układu rezonansowego wspomagającego pracę głównego przetwornika.

Jeśli chodzi o możliwości regulacji dźwięku 65PUS8807 posiada aż 7 trybów (stylów) dźwięku.

Tryby dźwięku Philips 65PUS8807

Przyznam, że styl rozrywka był dla mnie nowością i nawet przypadł mi go gustu: moim zdaniem grał nawet lepiej od trybu muzyka. A dla lubiących regulacje: tak, dostępny jest także korektor.

Funkcje smart telewizora Philips 65PUS8807

System Android w wersji 11 i odmianie Google TV zapewnia telewizorowi bogatą i różnorodną funkcjonalność multimedialną. Obsługa plików wideo z podłączonej do telewizora pamięci USB nie pozostawiała wiele do życzenia. Wybór aplikacji był bardzo bogaty, ale z powodu problemów u dostawcy internetu w czasie testu nie mogliśmy przeprowadzić wszystkich naszych procedur testowych. Jeśli chodzi o dostępne aplikacje, to przedstawiają się one następująco:
  • Apple TV
  • Netflix
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • TVP VOD
  • YouTube
Aplikacji oczywiście jest dużo więcej, choć, jak już wspomniałem, w czasie testu nie mogliśmy wszystkiego sprawdzić z powodu problemów z internetem. Obsługa plików wideo stała na wysokim poziomie. 65PUS8807 poprawnie odtworzył wszystkie pliki testowe, w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp, wmv, ale bez flv. Wymagający użytkownicy, którzy codziennie odtwarzającym multimedia z USB mogą rozważyć instalację dodatkowego odtwarzacza, jak np. VLC. W trakcie testu telewizor pracujący pod kontrolą procesora MT5895 działał rozsądnie szybko, stabilnie i ani razu się nie zawiesił.

Złącza i interfejsy

Złącza dolne Philips 65PUS8807
złącza dolne
W Philipsie 65PUS8807 znajdziecie:
HDMI 1 2.1 ARC
HDMI 2 2.1 eARC
HDMI 3 2.0 ARC
HDMI 4 2.0 ARC

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Philips 65PUS8807.

Złącza boczne Philips 65PUS8807
złącza boczne

Współpraca z konsolą i komputerem

Funkcje dedykowane graczom trzeba ocenić pozytywnie: są one podstawowe, ale input lag w grach jest bardzo niski.

Producent deklaruje, że 65PUS8807 udostępnia graczom następujące funkcje:

  • tryb gry;
  • samoprzełączanie się w tryb niskiego opóźnienia (ALLM);
  • VRR;
  • AMD FreeSync Premium;
  • HGiG;
  • obsługa Dolby Vision w grach.

Jeśli chodzi o input lag, to na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału równe 15,7 ms, co jest dobrym wynikiem.

Input lag Philips 65PUS8807

Podsumowanie testu Philipsa 65PUS8807

Philips 65PUS8807 jest wyróżniającym się z tłumu rywali telewizorem, którego zalety docenią użytkownicy ceniący jakość wykonania i styl. Warto też podkreślić takie zalety jak ponadprzeciętne brzmienie oraz bogate funkcje multimedialne. Jednakże kluczowym atutem tego telewizora jest jego kontrastowy obraz: dzięki zastosowaniu matrycy typu VA Philips 65PUS8807 zapewnia bardzo wysoki kontrast, co daje mu przewagę nad innymi modelami z serii 8807.

Widok podstawy Philips 65PUS8807
źródło: Philips

Minusy

  • ustawienia fabryczne dalekie od optymalnych
  • gubienie ciemnych detali, zwłaszcza w trybie HDR
  • zauważalne smużenie
  • kolory lekko bledną pod kątem

Plusy

  • bardzo wysoki kontrast
  • poszerzona paleta barw
  • niski input lag
  • bogate multimedia
  • dobrze zestrojone brzmienie
  • nowoczesny wygląd i stylowy pilot

Ocena redakcji

6/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.