Kupić B2 czy nie kupić? Oto jest pytanie. Test i recenzja telewizora LG OLED65B2

Historia uczy, że największe zakupowe okazje trafiają się właśnie wtedy, gdy na rynek wchodzą nowe modele. Ponieważ OLED-y z serii B2 będą musiały ustąpić im miejsca, powstaje pytanie, czy warto się nimi zainteresować? Sprawdźcie sami – oto test i recenzja telewizora LG OLED65B2.

Telewizor OLED65B2 to dobra propozycja dla tych, którzy pragną nie tylko oledowej czerni i kontrastu, lecz także wyświetlacza klasy 120Hz oraz prawdziwych złącz HDMI 2.1Ze względu na wysoki kontrast i głęboka czerń LG OLED65B2 jest znakomitym telewizorem do domowego kina. Polubią go także miłośnicy sportu oraz gracze i to nie tylko ci okazjonalni. 

Tak. Ponieważ w roku 2023 nie będzie serii A3, rolę najtańszego OLED-a przejmie seria B3. A wiadomo, że B3 będzie przez kilka miesięcy znacznie droższa od schodzącej z rynku B2 (w chwili, gdy piszę te słowa, dopłata do B3 to aż do 50% aktualnej ceny B2). 

Dwa, a nie cztery gniazda HDMI 2.1 oraz jasność ustępująca OLED-om z serii C i wyższych może sprawiać, że w niektórych zastosowaniach lepiej sprawdzi się jednak OLED z wyższej serii. Także bezkompromisowi esteci mogą narzekać, że podstawa z B2 jest niższej jakości niż ta w serii C. 

O telewizorze LG 65B2 

LG 65B2 jest moim zdaniem udanym telewizorem OLED i w dodatku konkurencyjnym cenowo w stosunku do podobnie wyposażonych rywali. 

LG OLED65B23LA (dalej dla uproszczenia zwany 65B2) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS 7.3.0.-2411 (mullet-mebbin) oraz oprogramowania w wersji 03.30.73. 

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model LG OLED65B23LA
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji 01/2023
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził od ze sklepu x-kom.


Design

Z wyjątkiem podstawy, której powierzchnia przy krawędziach pozostawia trochę do życzenia z estetycznego punktu widzenia, LG 65B2 został wykonany starannie i solidnie. Jednakże, tradycyjnie dla LG, nie wszystkim spodoba się wykonany z czarnego błyszczącego plastiku i łatwo palcujący się pilot. W konstrukcji LG 65B2 można wyróżnić następujące cechy: 

Widok z przodu pod kątem LG OLED65B2
źródło: LG
  • ekran osadzony w metalowej obudowie;
  • ramka: metal, szerokość ok. 2 mm;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
  • podstawa: plastik;
  • szerokość podstawy: 414 mm;
  • prześwit: 42 mm (z boku);
  • „magiczny” pilot zdalnego sterowania, z tradycyjnymi przyciskami bez podświetlenia (MR22GA). 
Pilot LG OLED65B2

Jakość obrazu LG 65B2

Wyświetlacz 

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.  

Subpiksele LG OLED65B2

Kolory

Pod względem reprodukcji barw LG 65B2 spisał się lepiej niż dobrze. A w ogólnej ocenie, przy oglądaniu na wprost LG65B2 pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie.

W ocieplonym (tj. wykazującym niedobór składowej niebieskiej) trybie filmmaker (6022K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,9, czyli jeszcze poniżej progu postrzegalności (3,0).

Już tradycyjnie dla paneli tego typu czerwień na poziomach 60% i wyższych była nieco zbyt mocno nasycona, ale na szczęście bez negatywnego wpływu na kolor ludzkiej skóry (twarze). Chociaż pod kątem kolory nie ulegają istotnej degradacji, w testowanym egzemplarzu biel była cieplejsza (tj. bardziej czerwona) przy bliższej krawędzi i chłodniejsza (tj. bardziej zielona) przy dalszej krawędzi ekranu. 

I znowu potwierdziła się moja prywatna teoria, że im większa przekątna organicznego ekranu, tym większe prawdopodobieństwo, że biel będzie mniej lub bardziej niejednolita. 

Do tej pory mam przed oczami niezwykle kolorowe i kontrastowe sceny ze strumieniowanego z serwisu SkyShowTime (a więc w 1080p) serialu Star Trek Strange New Worlds. Zwróćcie proszę uwagę na subtelną grę odcieni kolorów na twarzy serialowej pielęgniarki, oraz czerń w pozostałej części kadru. 

Miodzio! 

Szeroka paleta barw 

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) jest jednym z najlepszych wyników w tej klasie i wyniosło 99%, co potwierdza możliwość wyświetlania bardzo szerokiej palety barw. Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 4,7, co jest dobrym wynikiem.  

Czerń i kontrast 

W tej kategorii LG 65B2 mnie nie rozczarował, a czerń i kontrast były znakomite. Ba, w przeciwieństwie do testowanego egzemplarza mniejszego, tj. 55-calowego modelu z tej samej serii, wyświetlacz 65B2 był czysty, jednolity o pozbawiony jakichkolwiek pasków, plam czy lokalnych ściemnień bądź przejaśnień. Krótko mówiąc, było tak, jak być powinno.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10) wypadła dobrze, choć część ciemnych detali została mocno stłumiona: 

Ponieważ poziom czerni był dobrze ustawiony, dalszą poprawę jakości obrazu przyniosłaby profesjonalna kalibracja.

HDR 

Odwzorowanie treści HDR10 jest akceptowalne: LG 65B2 radzi sobie bardzo dobrze z reprodukcją jasnych detali, jednak nie jest stworzony do wyświetlania pełnoekranowych jasnych scen. Do wyświetlania treści zakodowanych w HDR10 telewizor używa domyślnie trybu „HDR standardowy”. Niestety, jest on zbyt zimny i warto przełączyć go na tryb „HDR filmmaker”. 

W trybie filmmaker na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 624 cd/m^2 i w ciągu 180 sekund powolutku sobie rosła do 668 cd/m^2 (!).  To przyzwoity wynik i w dodatku trochę lepszy od tego z modelu 55B2 (617 cd/m^2). 

Luminancja na pełnoekranowej planszy była oczywiście niższa i wyniosła 133 cd/m^2, co jest raczej słabym wynikiem i oznacza, że 65B2 nie sprawdzi się w jasnych pełnoekranowych scenach HDR. Tu przewagę będą miały wyższe serie OLED-ów LG (C i G). 

Odwzorowanie ruchu 

Odwzorowanie obrazów ruchomych przez LG 65B2 było ogólnie dobre: ostrość obrazów ruchomych była dobra, a telewizor miał skuteczną funkcję upłynniania ruchu. Mankamentem była z kolei nieco zbyt duża liczba artefaktów (zniekształceń), będących ubocznym skutkiem działania układu upłynniania. Więcej informacji o reprodukcji ruchu znajdziecie w recenzji wcześniej testowanego modelu LG 55B2

Widok z boku LG OLED65B2
źródło: LG

Jakość dźwięku telewizora LG 65B2 

Brzmienie LG 65B2 cechuje mocny i dominujący, choć niezbyt rozciągnięty bas oraz dość przeciętna, choć nadal akceptowalna reszta pasma. Dźwięk oceniam generalnie jako bardzo podobne do tego z 55B2. Wydaje się, że zastosowano identyczne przetworniki, co potwierdza fakt, że reprodukcja basu opada już przy 123Hz (121Hz w 55B2). 

Charakterystyka częstotliwościowa LG OLED65B2

W związku z tym jakość dźwięku oceniam identycznie jak w modelu 55B2. „To znaczy jak?” – zapytacie. Sprawdźcie w recenzji LG 55B2

Funkcje smart telewizora LG 65B2 

Podobnie jak 55B2, również i 65B2 ma bogate funkcje multimedialne. Zastosowano platformę sprzętową K8LP i system webOS 7.3.0.-2411 (mullet-mebbin). System ten działał stabilnie, ale był dość opieszały: na ekranie często widać było kręcące się kółeczko oznaczające konieczność oczekiwania, co jest równoznaczne z tym, że jest to raczej urządzenie dla cierpliwych użytkowników. 

Listę dostępnych aplikacji oraz informacje o obsłudze plików z USB znajdziecie w recenzji modelu 55B2. 

Złącza i interfejsy

Złącza z boku LG OLED65B2
W LG OLED65B2 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.1 eARC
HDMI 4 2.1

Pełną listę złączy podano w specyfikacji LG OLED65B2. Zwracam uwagę, że chociaż zabrakło gniazda słuchawkowego, do telewizora można podłączyć słuchawki Bluetooth.  

Złącza z tyłu LG OLED65B2

Współpraca z konsolą i komputerem 

Dzięki niskiej wartości opóźnienia oraz bogatym funkcjom przeznaczonym dla graczy, w tej kategorii telewizor otrzymuje mocną ocenę dobrą. Producent deklaruje, że LG 65B2 obsługuje następujące funkcje dla graczy: 

  • tryb gry („optymalizacja gry”);
  • pasek gracza (Game Menu);
  • samoczynne przełączanie w tryb niskiego opóźnienie (ALLM);
  • G-Sync;
  • FreeSync;
  • VRR;
  • HGiG;
  • GeForce NOW. 

Na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału (input lag) równe 13,2 ms. 

Input lag LG OLED65B2
Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora: 

Podsumowanie testu LG OLED 65B2

Widok z przodu LG OLED65B2
źródło: LG
Jeżeli szukasz czegoś więcej niż OLED-a o podstawowej specyfikacji, to LG 65B2 będzie właściwym wyborem. Wyświetlacz klasy 120 Hz, dwa złącza HDMI 2.1 oraz rozbudowane funkcje dla graczy to atuty przemawiające za wyborem B2 zamiast np. A2. Ponieważ 65B2 właśnie schodzi z rynku, może być na niego sporo promocji. Polecam. 

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.