Nie jest tajemnicą, że sprzedawcy ze sklepów RTV uczestniczą w różnych szkoleniach, w tym także z tzw. upsellingu. Polega on na tym, aby klienta przekonać do kupna bardziej zaawansowanego sprzętu niż pierwotnie planował. Na przykład upsellingiem byłoby zaproponowanie modelu 49NANO863 zamiast 49NANO803. A czy warto się nań zdecydować, tego dowiecie się z recenzji poniżej.
LG 49NANO863NA (dalej zwany „49NANO863”) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.10.28 oraz systemu webOS w wersji 5.1 (5.1.0-3304).
Podobnie jak we wcześniej testowanym modelu LG 49NANO803NA, obudowę wykonano z tworzywa sztucznego i metalu. Metalowa jest tylna ścianka (co ciekawe, całkowicie pozbawiona otworów wentylacyjnych), natomiast ramkę wykonano w całości z plastiku (49NANO803NA miał dolną z metalu), podobnie jak wierzchnią część łukowatej podstawy (która w środku ma blaszany rdzeń). Pilota wykonano z czarnego błyszczącego plastiku. Jakość elementów oraz ich montaż są moim zdaniem dobre, chociaż dzięki wyższej liczbie metalowych części 49NANO803NA wywarł na mnie korzystniejsze wrażenie.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.
Z kolei w trybie filmmaker średni błąd odwzorowania testowej próbki barw spadł do rekordowo niskiej (jak na telewizor tej klasy) wartości 1,5 (temp. barwowa bieli wyniosła 6460K, a więc bardzo blisko wzorcowej).
Niestety, w trybie HDR dokładność odwzorowania poszczególnych barw nie była już tak dobra jak w SDR – błędy reprodukcji były wyższe niż dopuszczalne.
W trybie HDR, na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 337 cd/m^2 i w przeciwieństwie do modelu 49NANO803 nie zmieniała się w trakcie pomiaru.
To oczywiście zbyt mało do poprawnego wyświetlania wymagających treści HDR.
Za ostrość i płynność ruchu odpowiada funkcja TruMotion oraz wyświetlacz LCD klasy 120Hz. W poszczególnych trybach tego układu zmierzyłem następujące maksymalne wartości rozdzielczości dynamicznej (ostrości ruchu):
Pomijając tryb Motion Pro, którego 49NANO803 nie miał, a który w 49NANO863 podnosi ostrość ruchu z 500 do 600 linii, ale kosztem niższej jasności i migotania, okazuje się, że pomimo zastosowania 120-hercowej matrycy różnica w ostrości ruchu w niemigoczących trybach układu TruMotion to zaledwie 50 (słownie: pięćdziesiąt) linii na korzyść modelu 49NANO863. Ta różnica mieści się niestety w granicach błędu pomiarowego. Testy „gołooczne” potwierdziły, że mecze piłki nożnej wyglądały na 49NANO863 w zasadzie tak samo dobrze jak na ekranie 49NANO803 – przynajmniej ja nie dostrzegłem istotnej różnicy.
Podobnie jak w 49NANO803, smużenie było małe i nie zauważyłem zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect). Ponadto skuteczność usuwania przeplotu była identyczna jak w 49NANO803, czyli bardzo dobra.
Z kolei upłynnianie ruchu działało w zasadzie identycznie jak w LG 49NANO803.
Warto zaznaczyć, że:
Czym tak naprawdę różnią się modele 49NANO863NA i 49NANO803NA, bo przecież czerń, kontrast, jasność w trybie HDR oraz reprodukcja barw są w zasadzie identyczne? Otóż dopłacając do 49NANO863NA dostajemy matrycę wyższej klasy (120Hz) oraz, a może przede wszystkim, częściową funkcjonalność HDMI 2.1, w tym eARC i obsługę 4K/120Hz. LG 49NANO863NA wygląda zatem na telewizor specjalnie skrojony pod wymagania graczy. Z drugiej strony, miłośnicy domowego kina (czytaj: ciemnej czerni i wysokiego kontrastu) będą musieli poszukać gdzie indziej.
Jak zawsze recenzje na wysokim poziomie – nie ukrywam, że już od jakiegoś czasu szukam telewizora uniwersalnego (jeżeli takie istnieją) zarówno do wieczornych seansów jak i dla dzieci do grania na konsoli 49-55″ w cenie ~2800-3300 zł. Czekam na kolejne recenzje – może coś się trafi 😉 Pozdrawiam
Powiem szczerze że do grania na konsoli to na papierze ten telewizor wygląda świetnie i super współgra z konsolami nowej generacji. Do oglądania filmów i telewizji rodzinnie na 100% się sprawdzi ale nie do końca będzie dobry dla prawdziwych kinomaniaków gdyż chociażby odwzorowanie czerni stoi na średnim poziomie ale to też zależy od włączonego trybu telewizora i można to skonfigurować i będzie to TROCHĘ lepiej wyglądać.
Miałem styczność z tym telewizorem u znajomego i sam na czarny piątek będę chciał go kupić ale ja jestem graczem i patrzę na ten TV pod kątem grania na xbox series x.
Pozdrawiam!
Witam, chciałbym się doradzić jak wygląda sprawa w kwestii lg 49nano867NA. Czy obraz będzie odbiegał od telewizora recenzowanego? Czy kierując się jakością obrazu i w perspektywie czasu konsolą, warto dołożyć do sony xh8505?
Czy ten tv, może być używany jako monitor?
Oczywiście. Wystarczy, że podłączysz go do komputera kablem HDMI.
thx
zadam jeszcze inne pytanie.. czy jako monitor, będzie miał odpowiedni input lag itp…?
To zależy do czego zamierzasz go wykorzystać. Z całą pewnością sprawdzi się do ogląania filmów czy pracy biurowej, natomiast do gier polecamy stricte monitor gamingowy, który oprócz wyższego odświeżania zapewni też input lag na poziomie 1 ms.
Panie Tomaszu, planuję zakup nowego telewizora LED w wielkości 49-55 cali w cenie do 3000 złotych.
W zasadzie byłem zdecydowany na model LG Nanocell 49nano876 (100Hz, matryca IPS). Ostatnio pojawiły się jednak w sprzedaży nowe modele LG Nanocell serii 7 tzn. model 50nano793 (50Hz) i 55nano793 (50Hz).
Z tego co udało mi się odnaleźć w sieci, wynika, że model 50nano 793 posiada matrycę VA (!), zaś model 55nano793 już IPS.
Moje pytanie, czy lepiej kupić model 50nano793 czy 49nano867. Ten pierwszy pozycjonowany jest trochę niżej niż nano867. Ale myślę, że poziom czerni zrekompensuje pewne braki w dostępnych funkcjach. Generalnie szukam TV do typowego oglądania telewizji (kablówka).
Będę wdzięczny za pomoc.
Ma Pan rację pisząc, że w 50nano793 jest matryca VA, bowiem tak się składa, że na rynku do tej pory nie było i nadal nie ma 50-calowych matryc typu IPS (są 49-calowe). Matryca VA zapewni ciemniejszą czerń i wyższy kontrast, co jest szczególnie ważne w warunkach kina domowego, czyli przy zgaszonym świetle. Jeżeli 49nano867 ma rzeczywiście matrycę klasy 120Hz (choć nie testowałem więc nie wiem na 100%), to telewizor będzie mniej smużył podczas oglądania sportu, ale nie będzie to tak duża różnica jak pomiędzy jakością czerni w ciemnym pomieszczeniu pomiędzy VA i IPS.
Dzień dobry,
Jaki tv 49-50 cali poleci Geex w cenie do 3000zl.
Można kupić cos sensownego?
Przeznaczenie ogólnie: Netflix, tv kablowa, czasami PS4.
W tym przedziale cenowym dobrym wyborem będzie Philips 50PUS8804 ze względu na niski input lag, a także bardzo dobrą czerń i kontrast. Jego recenzję znajdziesz tutaj.
Dziękuję za informację a jak jest z awaryjnością Philipsów bo w dwóch matketach mi odradzili ze niby sporo jest zwrotów.
Paweł, nie posiadamy statystyk odnośnie awaryjności modeli, aczkolwiek nie spotkaliśmy się z jakimiś większymi problemami zgłaszanymi przez Klientów.
Czy grzeje się w czasie pracy?
Nie spotkaliśmy się z czymś takim podczas testów.
Panie Tomku, tak jak jeden z użytkowników byłem już zdecydowany na ten telewizor – LG 49NANO863NA. Poprzednim modelem jaki posiadałem był Sony KD49XE9005 (Świetnie się sprawdził i gdyby nie głupi wypadek przy zabawie z Synem służyłby mi jeszcze długo). Widzę, że jako alternatywę zaproponował Pan Philips 50PUS8804 lepsza czerń i kontrast. Czy mogłby Pan trochę rozwinąć kwestie porównania tych modeli? Głównie chodzi mi o różnice w matrycy jako że głównie użytkuje telewizor używając Netflixa, grając na konsoli (PS4) i oglądając mecze (kolejność nie przypadkowa) zastanawia mnie czy 60Hz matryca użyta w Phillipsie jest w stanie spełnić moje oczekiwania? A może warto dopłacić i rozejrzeć się za innym modelem? Mój budżet to okolice 3000
Muszę przyznać, że wybrał Pan dwa modele, które są diametralnie różne. Matryca IPS w LG nie zapewnia tak głębokiej czerni i wysokiego kontrastu jak VA w 50PUS8804, w związku z czym do kina domowego lepszy będzie Philipsie. Jakość brzmienia to także domena ww. modelu Philipsa (wiadomo: Bowers&Wilkins). Jeśli chodzi o reprodukcję ruchu, to chociaż LG ma panel 120Hz, a Philips 60Hz, różnica w ostrości ruchu korzyść LG nie jest duża. Z kolei LG ma dokładniejsze kolory i niższy input lag, ale nie jest to tak duża różnica jak pomiędzy czerniąi kontrastem obu TV. Summa summarum, myślę, że Pana oczekiwania lepiej spełni 50PUS8804. Alternatywnie, można spróbować z Sony 49XH8505, choć aktualnie jego cena wykracza nieco poza ustalony przez Pana budżet.
Dzień dobry.
Jestem obecnie na etapie wyboru tv 49″, który na stałe ma być podłączony do PC. Dodatkowo ma służyć do oglądania Netflix-a, Yotube itp. Początkowo mój wybór padł na Samsung Q80T. Jednak producent pozbawił ten model filtra poprawiającego kąty widzenia. I tu rodzi się problem gdyż telewizor będzie oglądany m.in. pod stosunkowo ostrym kątem ( około 90° odległość około 180cm). Czy jest sens rezygnować z Samsunga na rzecz LG 49NANO863 ze względu na w/w problem. Czy oglądani pod takim ķątem w Samsungu bardzo „zepsuje” obraz, bądź ma Pan jakieś alternatywy. Dziękuję za odp.
Jeżeli dobrze zrozumiałem, telewizor będzie oglądany pod kątem niemal 90% od osi prostopadłej do ekranu. Inaczej mówiąc, to tak, jakbyśmy stali z boku. Przykro mi, ale w takich warunkach nie poradzi sobie żaden LCD, czy to zwykły VA, czy VA z filtrem poprawiającym kolory pod kątem czy nawet IPS. W dodatku IPS pod tak dużym kątem będzie miał drastycznie rozjaśnioną czerń, co uczyni oglądanie w ciemnym pomieszczeniu bardzo niekomfortowym. W takiej sytuacji widzę dwa wyjścia: albo zakup OLED-a, albo wieszamy telewizor na ścianie na dobrej jakości uchwycie uchylnym, który umożliwia swobodną regulację położenia ekranu.
Dziękuję.
Panie Tomaszu.
Telewizor HISENSE 55U8QF 55″ QLED 4K 120Hz Dolby Atmos Full Array czy warto kupić ten telewizor do oglądania sportu i filmów
Niestety nie testowałem jeszcze tego modelu. Pierwszym telewizorem marki Hisense, którego recenzja ukaże się na Geex będzie model 65U8GQ.
Szanowny Panie Tomaszu,
szukam telewizora w cenie 3000 złotych – maksymalnie 50 cali do oglądania filmów (także tych w 4K z HDR). Jakie modele jest Pan w stanie polecić? Osobiście zastanawiam się nad Philipsem PUS8535/12, LG 49NANO867NA i Samsungiem UE50TU8502U. Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, gdyż nie ukrywam, że wielość dostępnych modeli na rynku przyprawia mnie o ból głowy.
Ps. Pięknie dziękuję za wszystkie Pana recenzje. Pełen profesjonalizm!
Philipsa PUS8535 jeszcze nie testowałem, ale wiem, że w rozmiarze 50 cali ma on matrycę VA, tak jak Samsung 50TU8502. To sprawia, że oba te modele będą bardziej uniwersalne od LG 49NANO867NA, który ze względu na matrycę IPS nie zaoferuje tak dobrej czerni i kontrastu jak obaj rywale. Na Pana miejscu rozważyłbym jednak jeszcze jeden model: Samsunga 50Q65T. Kosztuje on ok. 2500 złotych, a działa nieco szybciej niż telewizory z serii TU8502 oraz, co najważniejsze, ma lepsze parametry obrazu. Proszę mi wierzyć, że warto do niego dopłacić.
Szanowny Panie Tomaszu,
mając do wyboru Philips PUS8505/12 i recenzowany przez Pana model LG, który telewizor radziłby Pan wybrać do oglądania filmów? Na którym telewizorze jakość obrazu będzie lepsza? Bardzo proszę o radę i pozdrawiam serdecznie.
Jeżeli mielibyśmy porównać 49NANO863N z jakimś telewizorem Philipsa z serii PUS8505, to najbliższym rywalem byłby 50-calowy 50PUS8505. Chociaż nie testowałem jeszcze Philipsa 50PUS8505 wiem, że z punktu widzenia oglądania filmów w domowym kinie pomiędzy nim a LG 49NANO863N jest zasadnicza różnica. Philips ma wysokokontrastową matrycę typu VA, LG – niskokontrastową typu IPS. Oznacza to, że to właśnie 50PUS8505 będzie miał lepszą (głębszą i ciemniejszą) czerń i wyższy kontrast i to on spisze się znacznie lepiej w warunkach kina domowego czyli w ciemnym pomieszczeniu.
Witam ,
Byłem zdecydowany na zakup tego TV, jednak po przeczytaniu recenzji naszły mnie wątpliwości.
Szukam TV 49-50 cali, głównie do oglądania sportu (siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna itd.) i filmów (Netflix), Tv kablowa. Nie będę podłączał konsoli do TV.
Czy mógłby Pan polecić jakiś model w cenie do 3,5 tys.
49NANO863 na sporcie sprawdzi się dobrze, co innego w kinie domowym. W tym budżecie trudno mi jednak cokolwiek polecić, bowiem aktualnie nie ma na rynku 120-hercowych telewizorów 49-calowych w cenie do 3500 zł. Jednakże gdyby udało się wygospodarować dodatkowe 300-400 złotych, to na Pana miejscu zaczekałbym na obniżkę lub promocję na model 49XH9505. Choć aktualnie kosztuje on około 4200 złotych, jest duża szansa, że z czasem cena spadnie poniżej progu czterech tysięcy.
Dzień dobry.
Poszukuję telewizora 49-50 cali, który będzie stał na dłuższej ścianie pokoju. Obraz będzie oglądany pod kątem około 30 stopni. Telewizor raczej nie będzie użytkowany przy zgaszonym świetle. Zależy mi na możliwości oglądania sportu w przyzwoitej jakości. Czy kąt 30 stopni wyklucza telewizory z matrycami VA? A może i matryca IPS nie sprawdzi się w tym przypadku? Jaki model może Pan polecić do 3500zł?
Nie, moim zdaniem taki kąt oglądania nie dyskwalifikuje jeszcze telewizorów z matrycami VA, przynajmniej nie wszystkich. Skoro telewizor ma służyć do oglądania sportu poleciłbym dwa modele do 3500 zł: Sony 49XH8505 lub Samsunga 55Q74T. Oba mają matryce klasy 120Hz i oba sprawują się przyzwoicie pod kątem (oglądany z tej samej odległości Sony będzie lepszy). Jeżeli mogę coś jeszcze polecić, to byłby nim zakup wieszaka naściennego z regulacją wychylenia w poziomie. Pozwoli to nie tylko rozwiązać problem kolorów pod kątem, lecz także przyda się latem gdy dokuczać będą odblaski słońca od ekranu.
Witam.
Panie Tomaszu stoje przed wyborem LG 65NANO863 czy SAMSUNG QE65Q74TAT
Ten pierwszy posiada Dolby Vision IQ i Dolby Atmos drugi ma matryce VA czy oprocz ceny i kilkaset zl mniejszej to sa na tyle decydujace czynniki bym zrezygnowal z Samsunga?
Telewizor bedzie glownie sluzyl do ogladania Netfliksa plus sport i konsola.
Budzet nie jest problemem choc dla zasady poczekam az pseudo promocje (cena tydzien przed Black week poszla o 10% w gore) skoncza sie i wroca do poziomu max 4100zl.
Serdecznie podrawiam
Wybór pomiędzy ww. modelami telewizorów przypomina wybór pomiędzy dieslem a benzyną. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a zatem aby dobrze wybrać, trzeba jasno określić swoje potrzeby i oczekiwania. Jeżeli od telewizora oczekuję ciemnej czerni i wysokiego kontrastu wybieram OLED-a lub LCD VA (w tym wypadku Samsunga). Jeżeli potrzebuję dobrej reprodukcji kolorów pod kątem – LG. Oba telewizory mają matryce klasy 120Hz, upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją i niezłe systemy operacyjne. To, że jeden z nich ma DV IQ nie ma znaczenia, bowiem jego rywal ma i tak wyższą jasność w trybie HDR i to o ponad 50%. Jeżeli zatem zamierza Pan oglądać w ciemnym pomieszczeniu, czyli w warunkach domowego kina, to wybór może być tylko jeden – LCD VA.
Witam,
Panie Tomaszu, posiadam konsolę nowej generacji, natomiast nie mogę sobie pozwolić na wybór tv większego niż 49 cali, zastanawiam się nad powyższym oraz Sony 49XH8505. Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Jeżeli telewizor ma służyć tylko i wyłącznie do konsoli, to nie widzę większych przeszkód aby polecić 49NANO863. Z kolei jeżeli ma służyć również i do domowego kina, wtedy sugerowałbym jednak wysokokontrastowego 49XH8505.
Witaj Tomku:) Zetknąłem się wczoraj z problemem, który…mnie przerósł. Od 3 dni jestem w posiadaniu LG 49NANO863NA. Telewizorek jest oddalony od routera (vectra technicolor cga2121) ok. 4m (w linii prostej). Układ idealny? Teoretycznie:). Podpinam (serce wali) telewizorek klasyczną, dobrą skrętką (nówka 10m) do routera – jest sygnał:). Odpalam tester sygnału i…moja euforia poszła sobie w siną dal. +- 30 Mb/sek !!! Podpinam ten sam kabel do laptopa (pomieszczenie obok) i widzę: pobieranie 560Mb/sek, wysyłanie ok 60Mb/sek. Wracam do LG – pomiar z wynikiem ok. 29 – 30 Mb/sek. Dzwonię do Vectry – pani dokonuje przeglądu moich podzespołów i stwierdza, że gniazdo ethernet LG musi być uszkodzone!!. Sprawdzam jeszcze WiFi – na LG i laptopie osiągam (5G) ok. 160 Mb/sek. Dzwonię do LG.Polska (wsparcie). Wyjaśniłem sytuację, przedstawiłem problem i Młody zaczyna tak: Spokojnie, już panu wyjaśniam:). Stwierdził, że procesor sam decyduje, jaką częścią pasma ma dysponować!!?? Ustawia takie pasmo, jakie w danym momencie jest mu potrzebne. I tu pytanie – czy to prawda i czy jest to możliwe?? Nigdzie nie znalazłem najmniejszej wzmianki o takich właściwościach – przekopałem strony, fora i …zero informacji na ten temat. Proszę – napisz co o tym sądzisz i czy masz jakąkolwiek wiedzę na ten temat. Mam odczucie, że gość z LG.Polska mnie wkręcał:) Pozdrawiam. Marek z Wrocławia
Przykro mi, ale choć bardzo chciałbym, to tym razem chyba niewiele pomogę. Podczas testu używałem bowiem wyłącznie połączenia kablowego – prawie zawsze tak robię ze względu na dążenie do niewpisywania wrażliwych danych w menu testowanych telewizorów (hasła itp.). Mam nadzieję, że uda się Panu znaleźć jakieś rozwiązanie, tym bardziej, że podczas pracy na kablu nie miałem z LG 49NANO863 żadnych problemów
Witam. Postanowiłem podrążyć temat i skontaktowałem się z serwisem technicznym LG:). Chłopak, który tłumaczył mi na czym polega problem, miał rację! Procek jest tak ustawiony, że potrafi ustalać aktualne zapotrzebowanie, w zależności od potrzeb! Do streamingu wystarcza 25 – 30 MB/sek!. Teraz mam jasność. Tylko dlaczego LG nie informuje klientów o tym? Pozdrawiam. Marek
Szukam TV 100hz, którego mógłbym używać jako monitora, dlatego wazna jest dla mnie kwestia migotania. Jeśli dobrze rozumiem, migotanie (flicker) może być powodowane albo przez PWM (stosowane do ściemniania w niektórych TV) albo przez „dodawanie” czarnych klatek przy upłynnianiu obrazu. Rozumiem, że ten model nie „migocze” w niektórych ustawieniach dotyczących ruchu, ale czy wie Pan, jak sprawa wygląda z PWM? Dodatkowo – dla funkcjonalności TV jako monitora podobno ważna jest wartość chroma (najlepiej 4-4-4), która przekłada się na wyraźnie wyświetlane czcionki – nawet nie wiem, jak się to mierzy, ale czy w praktyce zauważył Pan, jak czcionki są tu wyświetlane? 🙂 PS. Fajna, rzeczowa recenzja.
Podczas testu każdego telewizora mierzę luminancję ekranu przy różnych ustawieniach jasności podświetlenia, w tym także maksymalnej i minimalnej. Przyznam, że nie pamiętam kiedy ekran jakiegoś telewizora LCD migotałby w ustawieniach fabrycznych nawet przy podświetleniu ustawionym na minimum. Migotanie może się pojawić jeżeli aktywujemy specjalne tryby modulacji podświetlenia mające na celu poprawę ostrości obrazów ruchomych. W telewizorach LCD firmy LG tryb ten nosi nazwę Motion Pro, a model 49NANO863 go posiada. Migotanie w tym trybie jest oczywiście widoczne, ale jego dokuczliwość zależy od osobistej wrażliwości. Jeżeli będzie zbyt dokuczliwe, to można ten tryb wyłączyć (domyślnie jest właśnie wyłączony, bowiem jest to tryb do specjalnych zastosowań dla zaawansowanych użytkowników). Jeśli zaś chodzi o możliwość wyświetlania sygnału bez tzw. subsamplingu, czyli 4:4:4 zamiast 4:2:2 lub 4:2:0, to niestety nie testowałem tej funkcji w tym modelu. Z drugiej strony sygnał 4:2:2 (bo na takim standardowo testuję telewizory) odtwarzany był poprawnie.
Witaj Tomku 🙂 Szukam telewizora do ok. 2,5 tyś złotych. Główne zastosowanie to: Netflix, Youtube, Playstation 4 oraz sport. Zastanawiam się między trzema modelami: LG 49NANO863NA /LG 49NANO803NA/Samsung QE55Q65TAU/Samsung QE55Q67TAU. Z jednej strony LG ma matrycę IPS, odświeżanie 100hz, HDMI 2.1, Dolby Atmos, Dolby Vision, a z drugiej strony Samsung ma matrycę VA oraz odświeżanie 60Hz.
Witam, proszę poprawić „brak wyjścia słuchawkowego” takowe jest nawet na zdjęciu tylnego panelu – audio out.
Panie Tomaszu. To i jak proszę o poradę. Kanapa ~2 m od telewizora. Myślę o 49 xh9505 lub 55xh9505 lub lg OLED cx 55. Głównie UPC (filmy, dokumenty, przyroda), czasami Netflix, CDA, czasami stary Xbox. W pokoju sporo okien, lamp i kuchnia na tyłach. A może nie ma co przepłacać i wystarczy mi coś tańszego? Teraz mam stara plazmę 37 Panasonica i szukam następcy. Coś by Pan polecił? Czy 55 nie za duży?
Postawił mnie Pan przed trudnym wyborem pomiędzy naprawdę udanymi telewizorami LCD z jednej strony, a również udanym OLED-em z drugiej. Sytuację utrudnia fakt, że nie znam Pańskich preferencji co do preferencji kolorystycznych, pory oglądania, czy ogląda Pan w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, czy ma Pan dostęp do treści HDR (jaki pakiet w Netfliksie) itp. Ze względu na niekorzystne (dla telewizora) warunki oświetleniowe sugerowałbym jednak LCD, który będzie zwyczajnie jaśniejszy od OLED-a. Jeśli się Pan zdecyduje na LCD, to 55-calowy elcedek byłby moją pierwszą propozycją dla Pana. I proszę się nie obawiać: nie będzie za duży (na pewno się Pan przyzwyczai).
Witam,
chciałbym zapytać o poradę.
Aktualnie posiadam telewizor LG 43UM7450 – bardzo podoba mi się system jak i pilot z LG.
Chciałbym teraz zmienić telewizor na nowy. Myślę nad LG 43NANO793NE (niestety max 43 cale muszę wybrać). Czy to będzie dobry wybór? Model 793 ma matryce VA czy IPS? Telewizora używam jedynie do netflixa + trochę do grania+ czasem włączę zwykłą TV.
Czy TV ma HDMI 2.1 i eARC? W opisie na stronie LG w opisie jest że ma HDMI 2.1 a w specyfikacji jest już HDMI2.0 i już sam nie wiem.
Pozdrawiam
Niestety nie testowałem jeszcze modelu 43NANO793NE i nie wiem dokładnie, jaką zastosowano matrycę (prywatnie podejrzewam, że jednak IPS). Wg producenta model ten ma HDMI 2.0 – taka informacja widnieje na stronie lge.pl. Moim zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne aby to był błąd i aby telewizor dysponował złączem wyższej klasy.
Cześć.
Naczytałem się wiele recenzji na waszej stronie (swoją drogą chyba jedne z lepszych!) i mam mętlik w głowie, ponieważ szukam TV do grania na PS5 i oglądania filmów na Netflix głównie wieczorem.
Szukam czegoś co będzie miało odświeżanie 100 i najlepiej matryce VA. Do 3000 jest realnie coś znaleźć? Pytam również, ponieważ bardzo mocno zastanawiam się między testowanym LG 49NANO863NA a jeszcze nie testowanym Samsung QLED QE43Q67AAU. Panie Tomaszu, czy jest Pan w stanie coś doradzić? A może jakaś inna propozycja podobna do wymienionych powyżej? Byłbym bardzo wdzięczny.
LG 49NANO863 nie ma matrycy VA, lecz IPS, a więc skoro chce Pan VA, to musimy go skreślić. W cenie do 3000 złotych mogę polecić takie 120-hercowe telewizory jak Sony 49XH8505 czy Samsung 55Q74A / 55Q65A. Uwaga! 49-calowe Samsungi w tej półce cenowej są tylko 60-hercowe.
Czy spotkał sie Pan z problemem irytujących prześwitów światła w rogach ekranu (uciążliwe szczególnie w nocy), na który zwracają uwagę wielokrotnie klienci piszący opinie na ceneo (opine dot modelu 867, ale matryca ta sama)? Podobno serwis lg twierdzi że tak ma być.
Tak, spotkałem się z tym problemem. Oba ww. modele mają niskokontrastowe matryce z jasną czernią. Jeżeli wystąpi w nich wada w postaci chmurek, lokalnych prześwitów czy ulotów światła z podświetlenia, to wtedy może być ona bardzo dokuczliwa, a nawet irytująca, zwłaszcza pod kątem. Jest to ewidentna wada urządzenia i warto ją reklamować, ale nie na podstawie gwarancji, lecz na podstawie ustawy o sprzedaży konsumenckiej, jako niezgodność z umową. Wystarczy podeprzeć się rozbieżnością pomiędzy tym, co producent zachwala o czerni i kontraście na swojej stronie czy w materiałach reklamowych, a stanem faktycznym (i dotyczy to wszystkich marek, a nie tylko producenta ww. telewizora).
Witam Panie Tomaszu ! zastanawiam się nad kuponem
LG 49NANO867NA LUB LG 49NANO863 sa jakieś istotne różnice? miedzy tymi modelami? bedzie podłączony kablówka UPC przede wszystkim do oglądania dużo sportu i filmy z tv i Internet cda
itp ,podłączona konsola xbox one, oglądanie raczej na wprost przy zgaszonym świetle , który by Pan polecił ? a może by Pan polecił cos innego ? bede bardzo w dźwięczny za poradę pozdrawiam serdecznie ,
/
Ponieważ będzie Pan oglądał filmy przy zgaszonym świetle, czyli w warunkach kina domowego, warto wiedzieć, że oba ww. telewizory (zresztą niemal identyczne technicznie) wyposażono w matryce typu IPS. Ich zaletą jest niewielka degradacja barw pod kątem, natomiast wadą – jasna czerń i niski kontrast. Chociaż nie podał Pan budżetu i innych wymagań, zakładam, że szuka Pan telewizora do 50 cali i w kwocie do około 2500 złotych (bo tyle mniej więcej kosztują oba LG). Nie wiem, czy już to Panu wiadomo, ale w gamie modelowej na rok 2021 firma LG całkowicie zrezygnowała z matryc 49-calowych i zastąpiła je 50-calowymi. Wydawałoby się, że zmiana o 1 cal to żadna zmiana, jednak jej konsekwencje są ogromne. Otóż matryce 50-calowe są matrycami typu VA, czyli wysokokontrastowymi i oferują lepszą (tj. ciemniejszą) czerń i wyższy kontrast. Z tego względu na Pana miejscu zainteresowałbym się jednak nowymi modelami. Jeden z nich, np. LG 50NANO753PA (link tutaj >>> https://www.x-kom.pl/p/640793-telewizor-50-54-lg-50nano753pa.html ), aktualnie przekracza Pański budżet o 200 złotych, ale myślę, że warto pooszczędzać trochę dłużej i cieszyć się bardziej kontrastowym obrazem i … nowym systemem webOS 6.0. Pozdrawiam
A czy model LG 43NANO753PA też posiada matrycę VA czy to jednak IPS?
Najprawdopodobniej ten model posiada matrycę IPS.
Super dzięki za wystarczającą odpowiedz !
Kupilem LG 50 nano863PA. Z czernia nie ma jak takiego problemu (to rozcieńczony czarny kolor lub po prostu ciemno szary) za to mam problem z jasnościa i kontrastem. Jest ich za dużo i to o tyle że nie jestem w stanie nagrac filmu z ekranem tv za pomoca telefonu bo w jasnych lub dzielonych scenach (kontrastowe czern i biel naraz) bo nagrywa się biały ekran z czernia. Zdjęcia tak samo. Pozatymi mankamentami (i bledem w sofcie podczas ogladania Amazon Prime – przełączanie opcji obrazu kino- isf expert wiesza tv i to na twardo) jest ok do wieczornego oglądania i to w całkowitej ciemności. Czekam na recenzje tego modelu u Pana. W końcu dostajemy VA z opcjami serii 86. Aha, smużenie na VA jest przeogromne. Nie nadaje się do gier w niższej rozdzielczości bo smugi są na około 1cm.
Dzień dobry naczytałem się wcześniejszych informacji i nadal wyboru nie dokonałem. Potrzebuje telewizor do niewielkiego salonu , będzie oglądany z odległości ok 3 metrów , myślę że rozmiar 50-55 zupełnie wystarczy, służył będzie zazwyczaj do gier na konsoli oraz oglądania sportu czasem film netflix, hbo , zazwyczaj oglądany będzie przy świetle dziennym lub sztucznym, rzadko w zupełnej ciemności co jest warte zakupu w przedziale 2000 – 3000 pln , musi tez być na nóżkach ok 5-7 cm bo pod min chcę ustawić konsole oraz dekoder czy mogę prosić o polecenie czegoś ?
W przedziale do 3000 złotych mogę polecić Panu kilka modeli, które będą miały szeroko rozstawione nóżki i prześwit powyżej 50 mm: LG 55NANO753P (https://www.x-kom.pl/p/640789-telewizor-55-59-lg-55nano753pa.html) lub jego 50-calową odmianę (https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-lg-50nano753pa/) – oba z prześwitem ok. 61 mm. Gdyby to było za mało, to 66-mm prześwit znajdzie Pan w Samsungu 55Q67A (https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-samsung-55q67a/ ). Są jeszcze inne modele warte polecenia, ale niestety nie znam ich prześwitu, bowiem ten parametr zaczęliśmy regularnie mierzyć zaledwie kilka tygodni temu.
Witam mam wielką prośbę o jakieś sugestie plusy i minusy odnośnie wyboru tv ,jestem zainteresowany LG50NANO816PA LUB TCLC725 oglądanie raczej na wprost, nie wielki salon będzie oglądany z odległości ok 3 m nie jestem kino maniakiem ale jakieś filmy też na cda netflix dużo raczej sportu konsola xbox syn trochę gra , i jakie mają matryce VA czy IPS dziękuje i pozdrawiam
Niestety na stronie LG Polska nie znalazłem modelu 50NANO816PA. Jeśli miał Pan na myśli LG 50NANO813PA to ten telewizor ma matrycę typu VA (oto link do testu >>> https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-lg-50nano813pa/ ). Jeśli chodzi o TCL C725 to nie testowałem jeszcze żadnego modelu z tej serii, ale najprawdopodobniej również i one będą wyposażone w matryce VA. Jeżeli ogląda Pan dużo sportu, to proponuję kupić model 120-hercowy.
Witam a poleci Pan coś do 50 cali /120/HDMI 2.1/ VA szukam do grania tylko w ps 5
Dziękuję i pozdrawiam
LG 50NANO88 50 vs LG 50NANO813PA vs Sony KD-49XH8505 coś takiego patrzyłem Zbyszek