LG 49NANO803NA — test i recenzja telewizora 4K

W ofercie telewizorów 4K firmy LG modele określane mianem NanoCell uważane są za najbardziej zaawansowane. Telewizory te występują w pięciu seriach, a najbardziej przystępne znajdziemy w serii 803. Na nasz warsztat trafił 49-calowy, najmniejszy model z tej serii, a jak się spisał, o tym przeczytacie w recenzji poniżej.

LG 49NANO803NA (dalej zwany „49NANO803”) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.10.53 oraz systemu webOS w wersji 5.1 (5.1.0-3203).

telewizor LG 49NANO803NA

Design

Nowoczesną i atrakcyjną obudowę wykonano z tworzywa sztucznego i metalu. Metalowa jest tylna ścianka (co ciekawe, całkowicie pozbawiona otworów wentylacyjnych), dolna ramka pod ekranem oraz nóżki (przynajmniej z wierzchu). Jakość elementów oraz ich montaż są moim zdaniem dobre – lepsze niż u rywala „zza miedzy”. Muszę przyznać, że wygląd i wykończenie tego telewizora przypadło mi do gustu. Ponadto, brak otworów wentylacyjnych to likwidacja wrót, przez które kurz mógłby trafić do wnętrza telewizora.
tył telewizora telewizor LG 49NANO803NA

Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 11 mm, a szerokość samej ramki – 5 mm. Rozstaw nóżek to 901 mm.

Pilota wykonano z czarnego błyszczącego plastiku.

Jakość obrazu LG 49NANO803

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS od LG Display. Główną zaletą tego typu matryc jest reprodukcja barw pod kątem – lepsza niż matrycach typu VA.
wyświetlacz IPS LG Display

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.

poświetlenie krawędziowe

Kolory

W domyślnym trybie eco (który, notabene, z ekologią ma niewiele wspólnego) błędy odwzorowania były wysokie (średnio 11,2).

Spośród pozostałych trybów wybór tego jednego nie był od razu oczywisty, ponieważ kino, filmmaker oraz oba tryby isf ekspert oferują podobne osiągi w zakresie reprodukcji barw. O wyborze trybu filmmaker zdecydowała zatem jego charakterystyka  jasności, która była najlepsza. A zatem w trybie filmmaker średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł zaledwie 2,0.

To zaskakująco dobry wynik w tej klasie sprzętu, który rodzi we mnie podejrzenia, że telewizor został „specjalnie przygotowany” na potrzeby recenzji. Z drugiej strony, nie wykluczam, że się mylę i są to tylko rojenia mojego podejrzliwego umysłu. W każdym razie tak dokładne barwy to rzecz nieczęsta, dlatego bardzo, bardzo chciałbym, aby w mojej ręce trafił kiedyś „sklepowy” egzemplarz 49NANO803NA, a nie tylko ten z „puli dziennikarskiej”. Mimo to mam nadzieję, że jednak się mylę i wszystkie modele są tak samo bardzo dobre kolorystycznie jak testowany egzemplarz.

Szeroka paleta barw

Zastosowanie diod niebieskich pokrytych fosforem oraz filtra pasmowo zaporowego (to rozwiązanie producent określa szumną nazwą NanoCell) daje pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) w niemal 86%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw na treściach HDR.

Niestety, w trybie HDR dokładność odwzorowania poszczególnych barw nie była już tak dobra jak w SDR – błędy reprodukcji były wyższe niż dopuszczalne.

Czerń i kontrast

Ta dziedzina nie jest i nigdy nie była mocną stroną telewizorów z wyświetlaczami LCD typu IPS, a LG 49NANO803 nie jest tu niestety wyjątkiem. Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 872:1, co jest jednym z najniższych wyników pośród telewizorów 49-calowych, choć jednocześnie typowym dla paneli IPS.

Telewizor próbuje różnych sztuczek, aby „poprawiać” czerń, ale, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrze mu to wychodzi. 49-calowy NanoCell ma „tylko” podświetlenie krawędziowe, z diodami LED umieszczonymi wzdłuż dolnej części ekranu. Algorytmy układu LPLED (lokalne przyciemnienie LED), dzielą ekran na 6 niezależnych pionowych stref, działają dość agresywne i mało skutecznie, co bardzo mocno zaburza oryginalny obraz.

czarny ekran

Inną scenę z tego samego filmu, choć widzianą pod znacznie większym katem, przedstawia kolejny animowany GIF poniżej.

scena z filmu

Jak widać, trudno mówić o jakimkolwiek wyrafinowaniu czy zaawansowaniu algorytmów LPLED. Ponadto, nie ulega wątpliwości, że używane przez wielu recenzentów sformułowanie „szerokie kąty widzenia” w odniesieniu do ekranów IPS jest wysoce niewłaściwe. Można mówić o „niskiej degradacji kolorów pod kątem”.

Jak widać z kadru pokazującego wyrzutnię pod dużym kątem, następuje bardzo duża degradacja czarnego (tj. rozjaśnienie). Oznacza to, że w warunkach kina domowego, aby to rozjaśnienie czerni ograniczyć do minimum, obraz na ekranie IPS powinno się oglądać, patrząc na niego na wprost, czyli tak jak na panel typu VA.

Moim zdaniem, aby zapobiec niepożądanym skutkom działania układu LPLED, należy go bezwzględnie wyłączyć, tym bardziej że działa on nawet w „teoretycznie najlepszym” trybie filmmaker. Po wyłączeniu LPLED warto natomiast włączyć jakieś niewielkie światło (lampkę nocną, kinkiet itp.), co złagodzi efekt niskiego kontrastu.

Jasność obrazu (luminancja) nie była wysoka i w trybie filmmaker na pełnoekranowej planszy testowej wyniosła:

 • maksymalne 273 cd/m^2 (podświetlenie 100/100)

Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji podświetlenie na 40/100.

HDR

W trybie HDR, na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 337 cd/m^2.

Widoczne na wykresie „wzloty” do poziomu ok. 500 cd/m^2 są wynikiem krótkotrwałego przesterowania diod LED w celu „nabrania” tych recenzentów, którzy mierzą tylko i wyłącznie chwilową/szczytową wartość, a nie badają stabilności podświetlenia przy maksymalnym obciążeniu w trybie HDR przez okres 3, a nawet 5 minut. Jak widać z wykresu, efekt przesterowania utrzymał się tylko przez ok. 30 sekund, po czym telewizor musiał „odpocząć” (czytaj: schłodzić LED-y po przesterowaniu) i to przez dość długi czas bo niemal 3 minuty zanim był znowu w stanie się „podnieść” (czytaj: przesterować LED-y kolejny raz).

Stabilne 337 cd/m^2, które telewizor jest w stanie utrzymać przez większość czasu to oczywiście zbyt mało do poprawnego wyświetlania wymagających treści HDR (np. filmy Aquaman, Mad Max Fury Road, Spiderman Into The Spiderverse itp.).

Odwzorowanie ruchu

Za ostrość i płynność ruchu odpowiada funkcja o niezmienionej od wielu lat nazwie TruMotion. W połączeniu z wyświetlaczem LCD klasy 60Hz, w poszczególnych trybach tego układu zmierzyłem następujące maksymalne wartości rozdzielczości dynamicznej (ostrości ruchu):
 • Wył – 150 linii (na maksimum 1080)
 • Cinema Clear – 450 linii
 • Naturalny – 450 linii
 • Gładki – 450 linii
 • Użytkownik – 450 linii.
Jeśli chodzi o upłynnianie ruchu, każdemu z ww. trybów jest przypisany określony stopień upłynnienia, z wyjątkiem trybu użytkownik, w którym to płynność obrazów ruchomych można regulować w szerokim zakresie (0-10).
 • Wył – brak upłynniania
 • Cinema Clear – bardzo małe upłynnianie
 • Naturalny – małe upłynnianie
 • Gładki – duże upłynnianie
 • Użytkownik – regulowane upłynnianie
W ogólnej ocenie, jeżeli weźmiemy pod uwagę małe smużenie oraz brak zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect), jak również bardzo dobrą reprodukcję barw na wprost ekranu i pod kątem (w trybie SDR), nie będzie przesadą stwierdzenie, że LG 49NANO803NA jest jednym z najlepszych na rynku telewizorów 60-hercowych do oglądania np. meczów piłki nożnej. Tym bardziej że jego skuteczność usuwania przeplotu (deinterlacing) stoi na wyższym poziomie niż w porównywalnych telewizorach japońskich. Co to oznacza? Na przykład mniejsze lub znikome migotanie linii na boisku w trakcie meczu nadawanego w jakości 1080i.

Jakość dźwięku

LG 49NANO803 wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany (o wymiarach ok. 7 × 2,7 cm) promieniują dźwięk ku dołowi.

głośnik telewizora lg

Do dyspozycji mamy następujące tryby dźwięku:

 • Dźwięk AI
 • Standardowy
 • Kino
 • Czysty głos III
 • Sport
 • Muzyka
 • Gra

Tryby te różnią się stopniem podbicia poszczególnych rejestrów. Na przykład kino to mocniej podbity bas, a czysty głos III – obcięty bas. Najbardziej zaskoczył mnie tryb muzyka, który oferował dość stłumione i zmatowione brzmienie w stosunku do trybu standardowego, który to uznałem za lepszy do muzyki niż właśnie tryb … muzyka.

Ogólnie jakość brzmienia LG 49NANO803 oceniam pozytywnie, zwłaszcza ze względu na całkiem niezły bas. Pomimo tego brzmienie tego telewizora dobrego soundbara nie zastąpi.

Funkcje smart telewizora LG 49NANO803

Zalety i wady systemu webOS w wersji 5.x opisałem niedawno w artykule zalety i wady systemu LG webOS i tam też odsyłam Was po szczegółowe informacje. Mam jednakże kilka uwag dotyczących implementacji webOS-a w tym konkretnym modelu:
 • webOS 5.1.0-3203 działał stabilnie i ani razu się nie zawiesił;
 • przeprojektowano proces instalacji (pierwszego uruchomienia) telewizora, który jest teraz bardziej przejrzysty i nieco łatwiejszy;
 • pozytywnie zaskoczyła mnie szybkość strojenia kanałów z kablówki (Vectra), która była dużo wyższa niż w telewizorach chińskich czy japońskich, które ostatnio testowałem;
 • jedynym minusem była szybkość działania telewizora: od naciśnięcia przycisku na pilocie do momentu pojawienia się menu ustawień obrazu (lub dźwięku) upływało niemal 5 sekund; przez ten czas na ekranie widniało kręcące się kółeczko, do którego obecności ktoś, kto dużo reguluje i zmienia ustawienia jak ja, będzie się musiał po prostu przyzwyczaić; aktualizacja oprogramowania, która nastąpiła w trakcie testu, nie skróciła niestety czasu wywoływania ww. menu.
złącza i interfejsy LG 49NANO803

Złącza i interfejsy

 • HDMI – 4
 • USB – 2
 • Ethernet – 1
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – brak
 • Bluetooth – tak
 • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – LCD
 • przekątna (cale) – 49
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
 • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1) – 872:1
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,0 (!)
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 86
 • input lag (ms) – 12,8

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie 

Z punktu widzenia jakości obrazu 49-calowy NanoCell z serii 803 praktycznie nie różni się od swojego poprzednika. Podobnie jak on (seria SM z 2019 roku), LG 49NANO803NA jest telewizorem, który sprawdzi się podczas oglądania w ciągu dnia takich treści SDR jak wiadomości, programy publicystyczne czy rozrywkowe. Można go też polecić do meczów piłki nożnej czy mniej wymagających gier.

Z drugiej strony, jeżeli ktoś szuka podobnej wielkości telewizora do domowego kina, moim zdaniem powinien zainteresować się modelami o przekątnej 50-cali, których w ofercie LG na szczęście nie brakuje. Dzięki matrycy typu VA zaoferują one kilkukrotnie ciemniejszą czerń i znacznie wyższy kontrast, którego matryce IPS po prostu nie są w stanie zapewnić.

No dobrze, a jaki ekran o zbliżonej przekątnej autor poleciłby do treści HDR? No cóż, w ofercie LG nie znajdziemy nic lepszego od modelu OLED48CX3LB, ale na ten model (dużo bardziej zaawansowany, choć podobnej wielkości) trzeba będzie niestety pooszczędzać znacznie, znacznie dłużej. No cóż, jakość kosztuje.

telewizor LG 49NANO803NA

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 2/10
Sport: 5/10
Gry: 4/10
Telewizor LG 49NANO803NA wkrótce będzie dostępny w sklepie x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.