Ranking żelazek – jak wybrać najlepszy sprzęt do prasowania?

Pranie, suszenie i prasowanie – to czynności, których nie da się rozdzielić. Ale o ile w dwóch pierwszych przypadkach wyręczyć może technologia, to prasowanie ubrań nadal wymaga większego zaangażowania. Jednak ta czynność wcale nie musi być aż tak pracochłonna. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu w mgnieniu oka pozbędziesz się zagnieceń, a dodatkowo odświeżysz materiały. Sprawdź nasz ranking TOP żelazek do ubrań i wybierz model, który spełni Twoje wymagania.

Jakie żelazko kupić?

Biorąc pod uwagę to, jak wiele różnorodnych modeli jest dostępnych na rynku oraz w jakie funkcje zostały one wyposażone – decyzja o tym, jakie żelazko kupić wcale nie jest tak oczywista. Pod uwagę warto wziąć nie tylko poziom mocy oraz rodzaj stopy, ale również natężenie wytwarzania pary wodnej, a także pojemność zbiornika na wodę.

żelazko z parą wodną

Żelazko parowe czy generator pary?

Żelazka parowe to najpopularniejsze modele, które umożliwiają dokładne i szybkie prasowanie. Stała dystrybucja pary pomaga w wygładzeniu ubrań. A dzięki mocnym wyrzutom pary można zlikwidować oporne zagniecenia, np. na jeansach czy innych grubszych tkaninach.

Para wodna zmiękcza oraz rozluźnia włókna tkanin, dzięki czemu nie trzeba mocno dociskać stopy żelazka do pomiętej koszuli, aby zyskać idealną gładkość. Pomaga więc w prosty i bezpieczny dla ubrań sposób pozbyć się zagnieceń.

Niektóre modele żelazek zostały wyposażone w funkcję pionowego wyrzutu pary. A to oznacza, że możesz bez problemu wyprasować i odświeżyć firanki czy zasłony bez potrzeby wyciągania deski do prasowania.

Oprócz żelazek parowych, które posiadają wbudowany pojemnik na wodę, na rynku dostępne są również generatory pary. To urządzenia z osobną stacją parową. Woda podgrzewana w stacji jest zamieniana w parę wodną. Następnie przez specjalny przewód para trafia do żelazka i jest wydmuchiwana przez otwory znajdujące się jego w stopie.

Żelazka bezprzewodowe czy przewodowe

Jakie żelazko kupić – bezprzewodowe czy przewodowe? Wszystko zależy od tego, czy chcesz postawić na maksymalną wygodę podczas prasowania całej sterty ubrań i cieszyć się mobilnością. A być może urządzenie z przewodem nie jest dla Ciebie problemem?

Decydując się na pierwszą opcje i wybierając żelazko bezprzewodowe, z pewnością unikniesz problemu splątanych kabli. Specjalna podstawka nagrzewa żelazko, dzięki czemu jest gotowe do pracy bez potrzeby podłączania urządzenia do prądu. Nie ogranicza Cię też długość kabla – możesz prasować ubrania w dowolnie wybranym miejscu w domu. Jeśli chcesz, by żelazko ponownie się nagrzało, musisz jednak odstawić je na podstawkę i chwilę odczekać.

W przypadku wyboru modelu z kablem nie musisz się tym przejmować. Urządzenie utrzymuje temperaturę, dzięki czemu nie będziesz czekać na to, by stopa żelazka ponownie się rozgrzała. Aby prasowanie było komfortowe, warto zwrócić uwagę na długość kabla. Ważne jest również to, by w miejsce połączenia żelazka z przewodem było elastyczne. Dzięki temu unikniesz przetarć i przedłużysz żywotność urządzenia. 

Ranking TOP żelazek do ubrań – jakie wybrać?

Moc

Moc żelazka to ważny parametr. Im jest większa, tym szybciej urządzenie się nagrzeje i będzie gotowe do pracy. Ma to również wpływ na to, jak szybko zostanie wytworzona para wodna. Ranking TOP żelazek do ubrań zawiera urządzenia, które mają moc 2000 i 2400 W.

Strumień pary wodnej

Żelazka parowe są wyposażone w funkcje ciągłego oraz uderzeniowego wyrzutu pary wodnej. Zastanawiając się nad tym, jakie żelazko kupić, warto wziąć pod uwagę parametr określający natężenie wytwarzanej pary. Jego wartość podaje się w gramach na minutę, co pozwala określić, ile pary wodnej w ciągu minuty żelazko jest w stanie wytworzyć.

Funkcja dodatkowego wyrzutu pary jest przydatna, gdy chcemy wygładzić zasłony lub wyprasować ubrania na wieszaku bez rozkładania deski do prasowania. To także rozwiązanie, które poradzi sobie z mocno pomiętymi ubraniami. Z kolei stała dystrybucja pary ułatwia rozprasowanie zagnieceń i sprawia, że prasowanie jest wydajniejsze i szybsze. W rankingu TOP żelazek do ubrań znajdziesz modele, które są w stanie wytworzyć od 30 do 50 gramów pary wodnej na minutę oraz od 135 do nawet 200 gramów w pojedynczym wyrzucie strumienia pary wodnej.

Rodzaj stopy

Kolejną ważną kwestią jest to, z jakiego materiału została wykonana stopa żelazka. Warto wziąć pod uwagę to, jak długo się nagrzewa, czy zapewnia dobry poślizg po materiale oraz czy jest łatwa w czyszczeniu i odporna na zarysowania. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • Stalową
  • Ceramiczną
  • Teflonową
  • Szafirową
  • Eloksalową
  • Grafitową

Tutaj warto zwrócić uwagę również na kształt stopy. Jej odpowiednie wyprofilowanie i zaokrąglenie brzegów ułatwi prasowanie, ponieważ żelazko będzie można przesuwać po tkaninie w każdym kierunku. Stopa zwężająca się u góry pozwoli na łatwiejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni między guzikami.

Warto też przyjrzeć się temu jak rozmieszczone zostały otwory na parę wodną. Im jest ich więcej, tym prasowanie będzie bardziej efektywne. Para równomiernie wniknie w materiał, rozluźni włókna i ułatwi rozprasowanie nawet trudnych zagnieceń.

Budowa żelazka

Żelazko powinno być poręczne oraz odznaczać się stosunkowo niewielką wagą. Trzeba pamiętać o tym, że urządzenie będzie cięższe, gdy napełni się je wodą. A jeśli celujesz w model przewodowy, sprawdź długość kabla. Im dłuższy, tym lepsze operowanie żelazkiem na desce do prasowania i większa swoboda ruchów.  

Pojemnik na wodę

Tutaj nie ma wielkiej filozofii – im większy zbiornik na wodę, tym urządzenie jest w stanie wytworzyć większą ilość pary wodnej. Duży pojemnik oznacza też to, że nie trzeba będzie uzupełniać go aż tak często. Ale wraz z jego wielkością wzrośnie również ciężar żelazka. W naszym rankingu TOP żelazek do ubrań znajdziesz modele ze zbiornikiem na wodę mieszczącym od 300, 320 oraz 400 ml.  

Żelazko do ubrań – dodatkowe funkcje

Zanim kupisz żelazko, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferuje. Niektóre z nich mogą być przydatne i ułatwić prasowanie ubrań. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Blokada kapania
  • Pionowy wyrzut pary
  • System antywapienny
  • Funkcja samooczyszczania z kamienia
  • Automatyczne wyłączenie

Ranking: najlepsze żelazka do ubrań


FAQ

Wybór jest bardzo szeroki. Na rynku dostępne są żelazka tradycyjne, parowe, turystyczne, a także generatory pary oraz parownice.  Podczas zakupu żelazka warto wziąć pod uwagę przede wszystkim najistotniejsze parametry, takie jak: poziom mocy, rodzaj stopy oraz natężenie wytwarzania pary wodnej.

Żelazko elektryczne wynalazł nowojorczyk Henry W. Seeley w 1882 roku.

Za pomocą wysokiej temperatury oraz siły nacisku rozgrzana stopa żelazka gładko przesuwa się po tkaninie i w ten sposób ją wygładza. Żelazka mają zazwyczaj zbudowany pojemnik na wodę, co umożliwia efektywne prasowanie za pomocą pary wodnej. W środku żelazka znajduje się płyta, która rozgrzewa się podczas działania urządzenia. W kontakcie z wodą powstaje para wodna, która następnie trafia na ubrania poprzez otwory znajdujące się w stopie.