Ranking odkurzaczy bezworkowych – jak wybrać najlepszy sprzęt do sprzątania

Do wiosennych porządków, na co dzień i podczas weekendowego sprzątania – dobry odkurzacz to podstawa. Pomaga w szybki sposób zapanować nad bałaganem i przywrócić czystość w domu. Ułatwić porządkowe prace pomogą odkurzacze bezworkowe. Dzięki wbudowanemu pojemnikowi na zanieczyszczenia są wygodne i łatwe w użytkowaniu. Sprawdź nasz ranking odkurzaczy bezworkowych i wybierz najlepszy model.

Ranking odkurzaczy bezworkowych 2022

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie odkurzacza, sprawdź jakie rozwiązania mają do zaoferowania poszczególne modele. Zwróć uwagę na istotne parametry, pojemność zbiornika na nieczystości i nie zapomnij sprawdzić, co dokładnie znajduje się w zestawie. Planujesz zakup odkurzacza tradycyjnego czy pionowego? Poznaj najważniejsze cechy urządzeń i sprawdź nasz ranking odkurzaczy bezworkowych.

Hoover Chorus CH50PET 011


Kompaktowy model z ergonomiczną rączką, która zwiększy komfort i ułatwi przenoszenie odkurzacza między piętrami. Duży pojemnik na nieczystości o pojemności aż 2,5 litrów jest łatwy w demontażu. Wystarczy nacisnąć przycisk zwalniający, by wysunąć zbiornik i łatwo pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń. Automatycznie zwijany kabel o długość aż 7,5 metrów zwiększa zasięg pracy, a dokładne pozbycie się kurzu zapewnią akcesoria znajdujące się w zestawie – szczotka do dywanów, parkietów oraz mini turboszczotka.

Dreame T30 Neo

Dokładne czyszczenie szczelin i zakamarków oraz lekka, poręczna budowa odkurzacza pionowego sprawia, że sprzątanie przebiega sprawnie i bezproblemowo. 150 tysięcy obrotów na minutę oraz i moc ssania na poziomie 27 000 Pa zagwarantują skuteczne efekty czyszczenia i dokładne pozbycie się włosów, kurzu, sierści zwierząt i innych drobnych zanieczyszczeń. Trzy tryby pracy pozwolą na dobranie parametrów sprzątania adekwatnych do czyszczonej powierzchni.

Deerma DX118C

Bezworkowy odkurzacz pionowy zasilany sieciowo z 5-metrowym kablem, dzięki któremu wygodnie i bez problemu posprzątasz każdy zakątek mieszkania. Wystarczy nacisnąć przycisk, by zwolnić blokadę pojemnika na zanieczyszczenia i łatwo go opróżnić. Z tym urządzeniem wyczyścisz nie tylko podłogi. Możesz użyć go jako odkurzacza ręcznego, by dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, odświeżyć tapicerkę i zasłony. W zestawie znajdują się też praktyczne akcesoria – szczotka do parkietu, ssawka szczelinowa oraz szczotka trójkątna.  

Philips FC9333/09 PowerPro Compact

Tradycyjny odkurzacz bezworkowy o mocy 900 W, został wyposażony w nasadkę TriActive, która skutecznie zbiera kurz, sierść i inne zanieczyszczenia o większych i mniejszych rozmiarach za jednym razem. Dzięki zastosowaniu kanałów powietrznych w kształcie litery Z, nasadka sprawdza się do twardych podłóg, kierując wszystkie nieczystości prosto do zbiornika. O skuteczność filtracji dba tutaj zamontowany w urządzenie antyalergiczny filtr Clean Air, dzięki któremu aż 99,9% drobnych pyłków i kurzu pozostaje w zbiorniku i nie przedostaje się z powrotem do powietrza.

Hoover Xarion XP81_XP25011

 


Urządzenie o najwyższej klasie skuteczności odkurzania. Wykona swoje zadanie solidnie i usunie nawet drobne zanieczyszczenia z podłóg twardych. Poradzi sobie również z sierścią zwierząt, kurzem i włosami nagromadzonymi we włóknach dywanów. A dzięki zastosowaniu technologii multi-cyklonowej odkurzacz bezworkowy precyzyjnie oddziela pyły i większe cząstki zanieczyszczeń. Dzięki temu wydmuchiwane powietrze jest czyste i wolne od alergenów. Wysoką skuteczność filtracji zapewnia również obecność filtra HEPA H13.

Dreame V9


Bezprzewodowy odkurzacz pionowy z wbudowanym zbiornikiem na zanieczyszczenia o pojemności 0,5 litra. O jakość powietrza zadba tutaj pięciostopniowy system filtracji. Urządzenie zostało wyposażone w akumulator o pojemności 2500 mAh, dzięki czemu jest w stanie pracować nieprzerywanie nawet przez 60 minut. Dzięki bezszczotkowemu silnikowi o mocy 120 AW oraz wysokiej sile ssania do 20 000 Pa odkurzacz skutecznie usuwa brud, kurz i inne zanieczyszczenia.

Philips FC9744/09 PowerPro Expert

Odkurzacz tradycyjny bezworkowy z kablem o długości 10 metrów zapewni komfortowe sprzątanie powierzchni niezależnie do tego, czy znajdujesz się w salonie, czy przedpokoju. O szczelnym zamknięciu pojemnika na kurz poinformuje system Allergy Lock i specjalny czujnik. O precyzyjne oddzielnie cząstek kurzu w pojemniku zadba technologia Exclusive PowerCyclone 8. Silny wirowy ruch gwarantuje lepszą jakość powietrza, które jest oczyszczone i wolne od alergenów i roztoczy. Gumowe koła odkurzacza chronią podłogę przed zarysowaniem.

Miele Blizzard CX1 Parquett PowerLine


Duży pojemnik na kurz oraz moc silnika na poziomie 890 W sprawia, że odkurzacz bezworkowy Miele Blizzard CX1 Parquett PowerLine świetnie sprawdzi się do odkurzania dużych powierzchni. Osobne pojemniki na duże cząstki kurzu oraz pyłki są wyjmowane od dołu, co zapewnia ich higieniczne opróżnianie i ograniczenie wzbijania się kurzu. Ponadto odkurzacz posiada wygodną regulację mocy ssania dla uzyskania optymalnych efektów czyszczenia.

Roidmi X20


Odkurzacz pionowy o kompaktowym kształcie i lekkiej wadze wyposażony w silnik o mocy 435 W zapewni skuteczne i szybkie sprzątanie powierzchni. Dzięki wbudowanemu zbiornikowi na wodę o pojemności 160 ml urządzenie umożliwia czyszczenie podłogi na sucho oraz na mokro. Zintegrowanie z aplikacją daje możliwość sprawdzenia stanu baterii, zużycia filtra oraz uzyskania innych informacji o pracy odkurzacza z poziomu telefonu.

Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10


Z tym odkurzaczem sprzątanie będzie szybkie i wygodne. Urządzenie posiada silnik, który zapewnia do 125 000 obr./min. oraz automatyczną regulację mocy, dzięki czemu bezproblemowo pozbędziesz się zanieczyszczeń niezależnie od rodzaju podłóg. Po pełnym naładowaniu akumulatora czas pracy to aż 65 minut. Odłączany ręczny odkurzacza sprawia, że możesz wygodnie pozbyć się kurzu z trudno dostępnych miejsc oraz wnętrza samochodu.

Philips seria 7000 XC7041/01


Nasadka z podświetleniem LED ułatwi dokładne pozbycie się kurzu z zakamarków. Wyjmowany pojemnik o ergonomicznej budowie sprawia, ze usunięcie zanieczyszczeń jest proste i higieniczne. Wskaźnik naładowania baterii oraz wymiany filtra pomoże w sprawnym użytkowaniu odkurzacza, a dzięki litowo-jonowemu akumulatorowi jedno ładowanie wystarcza na 65 minut sprzątania.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Łatwe usuwanie zanieczyszczeń z odkurzacza to jedna z największych zalet modeli bezworkowych. Już sama nazwa wskazuje, że mamy tutaj do czynienia z sytuacją, gdy po zakończonym sprzątaniu nie trzeba będzie wymieniać worka. Wystarczy jedynie opróżnić wbudowany i wyjmowany pojemnik,  przemyć go wodą i gotowe.  

Technologia cyklonowa zastosowana w odkurzaczach bezworkowych powoduje, że brud, kurz i inne zanieczyszczenia są zasysane do specjalnego zbiornika wraz z powietrzem. A następie zostają odseparowane i opadają na dno pojemnika. Zanim powietrze z odkurzacza trafi z powrotem do otoczenia jest filtrowane. Dzięki temu drobne pyłki, mikroskopijnej wielkości cząsteczki kurzu i inne alergeny są wychwytywane i nie przedostają się na zewnątrz.

odkurzacz tradycyjny bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy może występować pod różnymi postaciami. Pozbawiony wymiennego worka może być zarówno odkurzacz pionowy, jak i tradycyjny. Pole do popisu jest więc szerokie. A oprócz tego można też spotkać modele odkurzaczy bezprzewodowych, które są wyposażone w technologię cyklonową.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Oba rodzaje odkurzaczy nie różnią się znacząco, jeśli chodzi o sam wygląd. Dopiero mechanizm działania i obecność wbudowanego pojemnika na kurz pozwala dostrzec różnicę. Odkurzacz bezworkowy jest prosty w obsłudze i eliminuje potrzebę kupowania i wymiany worków, co jest też równoznaczne z niższymi kosztami eksploatacji urządzenia oraz generowaniem mniejszej ilości odpadów. Z drugiej strony trzeba jednak  pamiętać o konieczności regularnego opróżniania i mycia zbiornika, w którym gromadzą się nieczystości.

Warto też poruszyć kwestię mocy ssania. W przypadku modeli bezworkowych pozostaje ona cały czas na tym samym poziomie, co również jest dużym plusem. Tego samego nie można powiedzieć o modelach z wymiennymi workami, ponieważ moc ssania jest zmienną wartością, uzależnioną od stopnia zapełnienia worka.

Odkurzacze wyposażone w technologię cyklonową dbają o czystość powietrza. Dzięki działaniu siły odśrodkowej powietrze jest odseparowywane od zanieczyszczeń, które opadają na dno, a obecność filtrów HEPA sprawia, że kurz, alergeny i roztocza nie wydostają się wraz z wydmuchiwanym powietrzem.

odkurzacz bezworkowy pionowy

Z kolei problem może pojawić się podczas procesu opróżniania zbiornika na kurz. W tradycyjnych odkurzaczach wystarczy wymienić worek na nowy, zaś w odkurzaczach cyklonowych podczas opróżniania pojemnika, pewna ilość kurzu może z powrotem wzbić się w powietrze. Dlatego czynność tą najlepiej wykonywać nad śmietnikiem, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

Dzięki przezroczystemu zbiornikowi na zanieczyszczenia w odkurzaczach bezworkowych można sprawdzić i łatwo odzyskać zagubione, drobne przedmioty, które odkurzacz „połknął” podczas sprzątania. Sprawdź nasz ranking odkurzaczy bezworkowych i wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb.

Odkurzacz bezworkowy – jaki wybrać?

Przed zakupem odkurzacza bezworkowego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które decydują o skuteczności i jakości sprzątania oraz komforcie użytkowania.

Pojemnik zbiornika

Aby sprzątanie przebiegało sprawnie i bezproblemowo dobry odkurzacz bezworkowy powinien odznaczać się pojemnym zbiornikiem na kurz. Im jest on większy, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać, co jest ważne w przypadku domu czy mieszkania o dużym metrażu. W naszym rankingu znajdziesz modele ze zbiornikiem o pojemności od 0,4 aż do 2,5 litrów. Zazwyczaj odkurzacze bezworkowe pionowe posiadają mniejszy zbiornik, niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Rodzaj cyklonów

Od zastosowanej technologii cyklonowej zależy to, jak czyste powietrze trafi z powrotem do otoczenia. Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje:

  • technologia cyklonowa – powietrze wessane do pojemnika wprowadzane jest w pojedynczy ruch wirowy, a działanie siły odśrodkowej rozdziela je od zgromadzonych zanieczyszczeń
  • technologia multicyklonowa – jest bardziej zaawansowana, ponieważ we wnętrzu pojemnika powstaje wiele małych wirów powietrza, dzięki czemu możliwe jest bardziej precyzyjne oddzielenie zanieczyszczeń – zarówno tych o większych, jak i mniejszych rozmiarach.

Moc urządzenia

To jeden z ważnych parametrów, który warto wziąć pod uwagę podczas decyzji o zakupie odkurzacza. Ma wpływ na skuteczną i wydajną pracę odkurzacza, ale trzeba pamiętać o tym, że im wyższa moc, tym większy pobór energii. Kupując odkurzacz, warto zwrócić uwagę także na inne parametry, przede wszystkim klasę skuteczności odkurzania.

Klasa reemisji kurzu

Im wyższa klasa reemisji kurzu, tym lepiej (szczególnie dla alergików). Określa ona bowiem to, jak efektywnie działa system filtracji i jak czyste powietrze przedostaje się z powrotem do pomieszczenia.

tradycyjny odkurzacz bezworkowy

Klasa skuteczności odkurzania

To wartość określana w skali literowej. Informuje o tym, jak skutecznie i szybko odkurzacz poradzi sobie z zebraniem zanieczyszczeń.

Głośność pracy

Jaki odkurzacz bezworkowy zapewni skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń, a przy tym będzie komfortowy w użytkowaniu? Na uwagę zasługuje tutaj sprawdzenie poziomu hałasu generowanego przez urządzenie. W szczególności, gdy w domu znajdują się dzieci i zwierzęta czułe na wysokie dźwięki. Cicha praca odkurzacza pozwala także na sprzątanie niezależnie od pory dnia. Sprawdź ranking odkurzaczy bezworkowych. Znajdziesz tu urządzenia, których głośność kształtuje się w przedziale od 72 do 84 dB. 

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli chcesz ułatwić sobie sprzątanie i za pomocą odkurzacza wyczyścić każdy zakamarek mieszkania szybko i sprawnie, sprawdź, co znajduje się w wyposażeniu urządzenia. Szczotka do parkietów z miękkim włosiem wyeliminuje problem zarysowań na czyszczonych, delikatnych powierzchniach. Obecność turboszczotki z obrotowym wałkiem lub elektroszczotki pomoże w prosty sposób zebrać zanieczyszczenia, na przykład sierść zwierząt, włosy i okruchy po jedzeniu. Aby pozbyć się kurzu i dotrzeć do trudno dostępnych miejsc przyda się ssawka szczelinowa, z kolei wyczyścić sofę i fotele pomoże szczotka do tapicerek.

Szeroki wybór odkurzaczy bezworkowych znajdziesz w sklepie internetowym al.to. Możesz wybierać spośród zróżnicowanej oferty cen i producentów. Do wyboru są zarówno odkurzacze bezworkowe tradycyjne, jak i pionowe.

Odkurzacz bezworkowy działa w oparciu o technologię cyklonową. Kurz i inne nieczystości są zasysane wraz z powietrzem do specjalnego pojemnika. Działanie siły dośrodkowej sprawia, że zanieczyszczenia są odseparowywane i opadają na dno zbiornika. Z kolei powietrze zanim trafi z powrotem do otoczenia jest filtrowane, dzięki czemu alergeny, drobne pyłki i roztocza nie wydostają się na zewnątrz.

Odkurzacz bezworkowy jest wyposażony w specjalny pojemnik, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Wystarczy odblokować zabezpieczenie i wysunąć zbiornik. Następnie wysypać zawartość pojemnika do kosza na śmieci. W przypadku mocnych zabrudzeń można umyć pojemnik pod bieżącą wodą.