Jak dbać o ubrania? Przydatne urządzenia, które przedłużą życie Twojej garderoby

Klasyczne jeansy, mała czarna a może ulubiona koszula w kratę? Każdy z nas ma w swojej szafie perełki, które mimo zmieniających się trendów, są z nami na dobre i złe. To w nich czujemy się najlepiej i za nic w świecie nie chcielibyśmy się z nimi rozstać. Martwisz się o to, że żywot ulubionego T-shirtu niebawem może dobiec końca? Niekoniecznie musi tak być. Jeśli zastosujesz kilka wskazówek i dowiesz się jak dbać o ubrania, będą wyglądać jak nowe i służyć Ci przez kolejne sezony.

Jak dbać o ubrania? Oto jest pytanie

Pranie, suszenie i prasowanie to podstawowe czynności, które wykonuje każdy z nas, by zachować świeżość i czystość ubrań. Niestety nie zawsze robimy to w odpowiedni sposób. Wiele w tej kwestii mówią etykiety ubrań. Jednak te ważne informacje często są przez nas bagatelizowane. Zamiast zastosować się do wskazówek zamieszczonych na metkach, wolimy wrzucić ubrania do pralki posegregowane wyłącznie pod względem koloru.

To spory błąd, ponieważ rodzaj tkanin również ma znaczenie. Niektóre materiały wymagają specjalnego traktowania. Warto więc wybierać programy prania, które są dedykowane do konkretnego rodzaju tkanin. Temperatura, szybkość wirowania, ilość wody oraz rodzaj stosowanych detergentów – to wszystko ma wpływ na jakość ubrań i decyduje o przedłużeniu lub skróceniu ich żywotności.

ubrania na wieszakach

Pranie – nie takie łatwe zadanie

Jak dbać o ubrania? Zacznij od podstaw i zwróć szczególną uwagę na temperaturę prania. Zbyt wysoka może sprawić, że po wyjęciu ubrań będą one wyblakłe lub zmienią swój kształt. Dużym ryzykiem jest też skurczenie tkanin lub spranie nadruków. Z kolei zbyt niska temperatura nie pogorszy jakości tkanin, ale może nie poradzić sobie z trudnymi plamami i zabrudzeniami. Aby dobrać program z odpowiednią temperaturą, warto przed wrzuceniem ubrań do pralki przeczytać metkę i sprawdzić jaka temperatura okaże się odpowiednia.

Pamiętajmy również o tym, by nie przeładować bębna – zbyt duża liczba koszul, T-shirtów, spodni i innych elementów garderoby nie wpłynie dobrze na jakość prania. Niektóre plamy i trudne zabrudzenia mogą nie zniknąć. Przy nadmiernym załadunku detergent nie rozpuści się dokładnie w wodzie, za to osiądzie na włóknach ubrań i spowoduje nieestetyczne smugi.

W ilu stopniach prać ubrania

Pranie w 30° C

Pranie w niskich temperaturach może przedłużyć żywotność tkanin. Zapobiega wyblaknięciu kolorów i jest bezpieczne dla większości materiałów. To także bardziej ekologiczna opcja, ponieważ ilość energii, którą zużywa się podczas prania w niskiej temperaturze jest ponad 60% mniejsza, niż w przypadku prania w 60° C.

Pranie w 30° C sprawdzi się w szczególności w przypadku delikatnych tkanin, jak np. len, kaszmir, aksamit i wełna. Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego detergentu, który będzie delikatny dla włókien i nie wpłynie na pogorszenie jakości ubrań. Pamiętajmy również o tym, by wełniane swetry prać w temperaturze nieprzekraczającej 30° C ani nie stosować w tym przypadku prania wstępnego i wirowania, ponieważ mogłoby to rozciągnąć włókna.

W niskiej temperaturze możemy uprać również ubrania z elastycznych materiałów, jak np. stroje kąpielowe oraz odzież sportowa. Kurtki z materiałów wodoodpornych oraz legginsy i koszulki termoaktywne.

Obecnie wiele pralek wykorzystuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, dzięki którym pranie w niskich temperaturach odznacza się skutecznością, a dodatkowo pozwala na dłużej zachować ubrania w dobrym stanie. Jest to również wydajne i bardziej ekonomiczne rozwiązanie. 

Pranie w 40° C

Niższe temperatury pozwalają na zabezpieczenie kolorów. Eleganckie koszule z nadrukami, które zwierają w sobie mieszankę bawełny z poliestrem i włóknami syntetycznymi możemy prać w temperaturze nieprzekraczającej 40° C.

Podobnie jest w przypadku pościeli z kory, flanelowej oraz satynowej. Tutaj, w zależności od zaleceń producenta, temperatura prania waha się w przedziale 40-60° C. To delikatne materiały, dlatego zaleca się, aby zrezygnować z funkcji wirowania.

W temperaturze 30-40° C możemy uprać białe firanki oraz ubrania – sukienki, koszule i bluzki stworzone z mieszanki włókien oraz delikatną bieliznę.

Pranie w 60° C

Wyższa temperatura nie ochroni koloru, ale skutecznie doczyści plamy i inne zabrudzenia. W 60° C możemy uprać ubrania, bieliznę oraz piżamę z białej bawełny. Wyższa temperatura pozwala w większym stopniu usunąć bakterie i zarazki. Dlatego do pralki możemy wrzucić również ściereczki kuchenne, ubranka dziecięce oraz pościel antyalergiczną. Jednak ten ostatni rodzaj prania wymaga zastosowania specjalnego antyalergicznego proszku do prania.

Pranie w 90° C

Pościel, ręczniki oraz koce to rzeczy, których używamy codziennie. Dlatego też w większym stopniu mogą gromadzić się na nich zanieczyszczenia i bakterie. Wysoka temperatura skutecznie usunie zabrudzenia, przykre zapachy i zarazki. Jednak nie każdy rodzaj materiału będzie się do tego nadawał. Zbyt wysoka temperatura może zniszczyć tkaniny i spowodować, że ręczniki i koce stracą swoją miękkość i puszystość. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zaleceń producenta i odczytanie informacji na metce.

Czytaj symbole na metkach ubrań

Etykiety na ubraniach wskazują nie tylko na to, jaka temperatura okaże się najlepsza, by usunąć zabrudzenia, odświeżyć ubrania, nadać im ładny zapach i zachować intensywność koloru. To także informacje dotyczące tego, czy podczas prania można zastosować środki zmiękczające, wybielacz lub włączyć funkcję wirowania.

Na metkach ubrań wskazana temperatura prania zazwyczaj jest wyrażona liczbą kropek. To graficzne przedstawienie pomaga określić, jak ciepła powinna być woda, by skutecznie usunąć zabrudzenia, a jednocześnie ochronić tkaninę przez wyblaknięciem i zniszczeniem jej włókien. Im więcej kropek, tym wyższa dozwolona temperatura prania. Jedna kropka oznacza 30° C, zaś cztery – 90° C. Pamiętajmy o tym, by nie stosować wyższym temperatur niż te, które są zalecane przez producenta tkanin.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak zadbać o ubrania i sprawić, by ulubione elementy garderoby pozostały z Tobą na dłużej – koniecznie zaopatrz się w specjalne woreczki do prania. W ten sposób wystające elementy, guziczki i suwaki nie zniszczą innych ubrań.

Prać czy nie prać

I jeszcze jedno – nawet jeśli najczęściej korzystamy z programu delikatnego, to z czasem każde pranie wpływa na niszczenie ubrań. Nie zawsze musimy wrzucać sweterki czy koszulki do bębna pralki. Niejednokrotnie wystarczy je jedynie przewietrzyć. Niektórzy zamiast prać jeansy po prostu wrzucają je na kilka godzin do zamrażarki. Można również sięgnąć po parownice do ubrań ze specjalną nakładką, za pomocą której w szybki sposób można pozbyć się sierści zwierząt, nitek i innych drobnych zanieczyszczeń. Wysoka temperatura pary sprawia, że ubrania stają się gładkie, a dodatkowo je dezynfekuje i pozbawia niechcianych zapachów.

Jak dbać o ubrania? Susz z głową

To kolejny kluczowy punk, który wpływa na jakość ubrań. Mogłoby się wydawać, że to przecież nic takiego – wystarczy rozwiesić ubrania na sznurku, rozkładanej suszarce lub wrzucić do bębna i wcisnąć przycisk startu. Ale to wcale nie takie proste, bo niektóre rodzaje tkanin pod wpływem wilgoci mogą ulec zniekształceniu. A zbyt długie suszenie ubrań na słońcu może spowodować utratę kolorów.

Suszarki bębnowe – dobra inwestycja dla tkanin?

Przyjrzyjmy się bliżej suszarkom bębnowym. To bez wątpienia przydatne urządzenie, które pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ale również i miejsca. Podczas wyboru tego typu sprzętu warto mieć na uwadze to, że mokre ubrania zwiększają swoją objętość, dlatego suszarka powinna odznaczać się większą pojemnością, niż pralka. Zasada jest tu prosta – suszenie wymaga więcej miejsca niż pranie.

Suszarka bębnowa oferuje wiele przydatnych funkcji i programów, które skutecznie wysuszą bieliznę, koce, koszulki i inne tkaniny, a jednocześnie zabezpieczą je przed zniszczeniem. Warto wspomnieć tu chociażby o opcji automatycznego ustawienia czasu pracy oraz temperatury do ilości załadowanych ubrań. Ciekawym rozwiązaniem jest również program redukcji zagnieceń. W ostatniej fazie suszenia do wnętrza suszarki wpuszczane jest zimne powietrze, które ochrania ubrania przed powstaniem zagnieceń. Możemy też skorzystać z innej funkcji – po wyjęciu tkanin z bębna będą one lekko wilgotne, aby można było łatwiej je wyprasować. No i najważniejsze – gorące powietrze skutecznie niszczy bakterie, drobnoustroje i roztocza.

Rozważając zakup takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Przede wszystkim dlatego, że w porównaniu z innymi modelami pobierają one nawet do 60% mniej prądu. Jest jeszcze jeden istotny czynnik – ten rodzaj suszarek zapewnia efektywną pracę i wysuszenie ubrań w temperaturze 45-55 °C. Z kolei suszarki kondensacyjne z grzałką potrzebują wyższych temperatur, które sięgają nawet do 80 °C. Trzeba przyznać, że różnica jest spora, w szczególności, gdy zależy nam zarówno na szybkości pracy, jak i ochronie delikatnych tkanin.

Sprawdź suszarki bębnowe ze sklepu al.to


Co można a czego nie można suszyć w suszarkach bębnowych

Nie wszystkie ubrania nadają się do suszenia w suszarce bębnowej. Wówczas trzeba sięgnąć po tradycyjne metody i cierpliwie czekać, aż ulubiony top, spódnica czy koszulka będzie gotowa do użytku. Wszystko zależy od rodzaju tkanin.

Zazwyczaj na wspominanej już metce widnieje informacja o tym czy możemy wysuszyć ubranie w suszarce bębnowej, czy lepiej nie. Ryzyko jest spore, ponieważ materiał może się skurczyć, stracić kształt i elastyczność. A w przypadku odzieży z ozdobnymi kryształkami, perełkami, cekinami – elementy dekoracyjne mogą się roztopić lub splątać z innymi ubraniami. Biustonosze z fiszbinami również lepiej wysuszyć w sposób naturalny, aby nie uszkodzić bębna suszarki i nie spowodować utraty kształtu bielizny.

Suszenie ubrań – sposób tradycyjny

Suszarki bębnowe to wygodny sposób na szybkie i delikatne wysuszenie ubrań i ich dodatkowe odświeżenie. Innym rozwiązaniem jest tradycyjna suszarka. Tutaj również spotkamy się z różnymi modelami. Do wyboru mamy suszarki stojące, podsufitowe, ścienne oraz przeznaczone do użytku na zewnątrz. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre rodzaje tkanin wymagają specjalnego traktowania i wolnego suszenia – na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniu. Aby odpowiednio zadbać o ubrania, warto zastosować się do kilku prostych zasad.

Rozwieszając pranie na suszarce, zwiększmy odległość między ubraniami. W ten sposób cyrkulacja powietrza będzie lepsza, a to zagwarantuje szybsze oddawanie wilgoci i suche ubrania. Bardzo ważny jest również dostęp do świeżego powietrza. Jeśli suszymy ubrania w pomieszczeniu, możemy co kilka godzin przenosić suszarkę w inne miejsce. Dzięki temu zapobiegniemy nagromadzeniu się wilgoci w otoczeniu, a tkaniny będą miały dostęp do świeżego powietrza i szybciej się wysuszą. To także dobry sposób na to, by uporać się z nieprzyjemnym zapachem, który często pojawia się, gdy pranie zbyt długo pozostaje wilgotne.

Swetry wełniane powinny być suszone w pozycji leżącej. To bardzo ważne, ponieważ delikatne włókna mogą się rozciągnąć lub zniekształcić. Możemy położyć pod spód miękki ręcznik, który wyciągnie z nich wilgoć. Ważna zasada dotyczy również koszul – te powinny schnąć na drewnianych, dobrze wyprofilowanych wieszakach. Ułatwi to późniejsze prasowanie i zapobiegnie odkształceniom.

suszenie prania

Prasowanie ubrań

Przed rozpoczęciem prasowania musimy być pewni, że ubranie jest czyste, a wszystkich plam pozbyliśmy się w trakcie prania. To bardzo ważne, ponieważ wysoka temperatura może utrwalić zabrudzenia. I jeszcze jedno – delikatne tkaniny najlepiej prasować przez ściereczkę lub przynajmniej odwrócić je na drugą stronę. Ta zasada dotyczy także ciemnych ubrań oraz tych z nadrukami.

Znów powraca temat metek. Bo właśnie tam ukryte są cenne informacje na temat tego, jak dbać o ubrania, by przedłużyć ich żywotność. Oprócz tego, że dowiemy się, jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura prania, czy możemy użyć środków zmiękczających tkaninę – znajdziemy tam również wskazówki dotyczące prasowania ubrań.

Najważniejsze oznaczenie to ikona żelazka – jeśli nie jest przekreślona, oznacza to, że możemy rozpocząć działanie. Ale nie tak szybko! O maksymalnej temperaturze prasowania informują nas kropki wewnątrz rysunku. Im więcej kropek, tym dopuszczalna temperatura jest coraz większa.

  • Jedna kropka oznacza, że maksymalna temperatura prasowania to 110° Dotyczy to przede wszystkim ubrań wykonanych z poliestru czy wiskozy, czyli materiałów sztucznych i syntetycznych.
  • Dwie kropki wskazują, że dopuszczalna temperatura nie powinna przekraczać 150° Dotyczy to ubrań z mieszanką włókien sztucznych i naturalnych, np. połączenia wełny z poliestrem.
  • Trzy kropki są zarezerwowane dla naturalnych tkanin. Oznacza to, że maksymalna temperatura prasowania wynosi 200°

Czym prasować ubrania? – żelazka, generatory pary i parownice

Niektóre tkaniny można prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Dzięki temu nawet mocne zagniecenia znikają, a ubrania są odświeżone i gładkie. Warto wyposażyć się w żelazka parowe z wbudowanym, pojemnym zbiornikiem na wodę. Pod wpływem wysokiej temperatury woda zamienia się w parę, która przedostaje się przez otwory w stopie żelazka i wnika w ubrania. Włókna tkaniny są rozluźnione i zmiękczone, dzięki czemu łatwiej je wygładzić. Żelazka parowe dają też możliwość prasowania w pionie.

Innym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, są generatory pary. Ich działanie jest zbliżone do żelazek parowych, ale różnica polega na tym, że generatory posiadają zewnętrzną stację parową. To właśnie tam woda jest podgrzewana i zamieniana w parę, a następnie przez przewód trafia do żelazka i jest wydmuchiwana z dużą mocą. Możesz bez problemu prasować nawet delikatne materiały, bez ryzyka ich uszkodzenia. Generatory pary również dają możliwość prasowania w pionie nawet grubych tkanin, a także wygładzenia kilku warstw jednocześnie – wszystko dzięki odpowiedniej temperaturze i silnemu strumieniowi pary.

Możesz też postawić na parownice do ubrań. Tutaj również prasowanie lekkich zagnieceń polega na użyciu pary wodnej. Jej działanie jest delikatne dla tkanin. Eliminuje ryzyko przypalenia, a dodatkowo odświeża i dezynfekuje ubrania. W tym przypadku również nie trzeba rozkładać deski do prasowania, bo parownica skutecznie eliminuje zagniecenia i może działać w pionie.

Sprawdzi się też do odświeżenia tapicerek, zasłon i firanek. Gorąca para wodna usuwa drobnoustroje i bakterie, a także neutralizuje przykre zapachy. I to bez użycia detergentów. To poręczne urządzenie, które pozwoli na szybkie odświeżenie tkanin i wyprasowanie zagnieceń.

Jak dbać o ubrania – odpowiednie przechowywanie 

Od tego czy ulubiona koszula pozostanie z nami na dłużej zależy również to, jak dbamy o ubrania na co dzień. Utrzymanie porządku ma wiele zalet. Posegregowane ubrania łatwiej przechowywać. To też prosty sposób na to, by uniknąć tworzenia się zagnieceń.

Przed schowaniem ubrań do szafy, warto powiesić je na dobrze wyprofilowanym wieszaku, na co najmniej kilka minut w celu odświeżenia. A co do samej garderoby – tutaj również pojawia się kilka zasad, o których warto pamiętać.

Przede wszystkim szafę z ubraniami warto przewietrzyć przynajmniej raz na sezon. A kurz, który osiadł na półkach przetrzeć wilgotną ściereczką. Możemy też zawiesić woreczki zapachowe, by odstraszyć mole. Co jeszcze zrobić i jak zadbać o ubrania, by przedłużyć ich żywotność? Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w golarkę do ubrań. Dzięki temu niepozornemu narzędziu w szybki sposób możemy doprowadzić do porządku zmechacony sweter, płaszcz lub ulubioną bluzkę. To także praktyczne rozwiązanie dla miłośników czworonogów. Wbudowana rolka ułatwi zebranie sierści, włosów i innych zanieczyszczeń.

Golarka do ubrań Deerma MQ813W to kompaktowe urządzenie, które pomoże Ci zadbać o ubrania. Silnik o prędkości 7000 obr/min i potrójne ostrze pozwala na szybkie i skuteczne usuwanie zmechaceń z odzieży. Dodatkowo specjalna klejąca rączka z łatwością usunie sierść zwierząt. Golarkę do ubrań można naładować przez kabel USB za pomocą zwykłej ładowarki lub powerbanka.