Ranking TOP gier na PlayStation 4

Przez lata obecności PlayStation 4 na rynku zdążyło pojawić się tyle gier, że nie sposób ograć każdą z nich. A jest przecież wiele tytułów, w które po prostu trzeba zagrać. Jak więc wybrać tytuł, któremu warto poświęcić czas? Oto polecane gry na PlayStation 4.

Dla kogo są gry na PlayStation 4?

Dla każdego! Jest to jedyna słuszna odpowiedź, ponieważ różnorodność tytułów dostępnych na konsolę PlayStation 4 jest naprawdę duża. Można ratować świat w grach akcji, zdobywać mistrzostwa w symulatorach sportowych, wygrywać wyścigi w samochodówkach czy rozwijać swoją postać w grach RPG. Bez problemu da się więc wybrać coś dla dzieci w każdym wieku, dla nastolatków o różnych zainteresowaniach i dla dorosłych, którzy chcieliby odstresować się po pracy.

W 2021 roku należałoby sobie dodatkowo zadać pytanie, czy warto kupić PlayStation 4? Odpowiadam: Tak, warto kupić konsolę ósmej generacji w 2021 roku. Tylko którą?

Samotna podróż czy wspólna przygoda?

Zabawę w świecie gier wideo można przeżywać na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest kampania dla jednego gracza, w której każdy może samodzielnie poprowadzić własną rozgrywkę. Są też tytuły, które wspierają grę w kooperacji, umożliwiając wspólne przeżywanie fabuły – w dwie lub nawet więcej osób. Często zdarza się też tak, że w grach z trybem singleplayer dostępny jest również tryb multiplayer, czyli wieloosobowej rywalizacji przez internet. Takie gry mogą ciągle dostarczać nowych wrażeń, chociaż podczas zabawy po sieci należy uzbroić się w cierpliwość.

Informację o dostępnych sposobach rozgrywki zawsze można znaleźć z tyłu opakowania gry lub na cyfrowej karcie produktu w PlayStation Store.

Oznaczenia PEGI jako drogowskaz

Wybór gier dla dzieci ułatwiają nieco ratingi PEGI na opakowaniach gier – to te cyferki widoczne w lewym dolnym rogu okładki gry. Informują one klienta o tym, od jakiego wieku gra jest przeznaczona dla dziecka. Z drugiej strony nie zawsze są one miarodajne i nie odnoszą się do trudności gry. Przykładowo FIFA została zaklasyfikowana jako gra dla dzieci od 3 roku życia, chociaż naprawdę trudno wyobrazić sobie 3-latka lobującego Buffona na stadionie Starej Damy.

Kontroler PlayStation 4

Jakie są ceny i wersje gier na PlayStation 4?

Ceny gier na PlayStation 4, tak jak na wszystkich pozostałych platformach, największe są podczas premiery. Nierzadko jest to wydatek rzędu ponad 200 złotych. Większość gier jednak z czasem tanieje lub trafia do specjalnych serii wydawniczych. W ich ramach zbierane są najlepsze tytuły i sprzedawane w niższej cenie, np. PlayStation Hits. 

Jedna gra, różne wersje

Praktyka wydawnicza pokazuje, że może istnieć kilka różnych wersji jednej gry. Może być to bowiem wersja podstawowa, wersja rozszerzona o zawartość cyfrową lub wersja kolekcjonerska. Te ostatnie obfitują w dodatki materialne, np. w postaci figurki z bohaterem z gry. Dla większości graczy zupełnie wystarczająca najprawdopodobniej okaże się wersja podstawowa gry. Wersje rozszerzone i kolekcjonerskie docenią miłośnicy gamingu, którzy światy wirtualne znają na równi z tymi realnymi.

Pudełko czy cyfra?

Gry na PlayStation 4 są wydawane zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej. Po wersję pudełkową można sięgnąć w każdej chwili i po kilku minutach instalacji zatracić się w rozgrywce. Pobraną wersję cyfrową gry natomiast trzeba trzymać cały czas na dysku konsoli lub w razie potrzeby pobierać ją, jeśli akurat brakuje miejsca na jej przechowywanie. Ponadto pudełka zbierają kurz na półce – wersje cyfrowe są wolne od tego problemu, ale z kolei nie pożyczymy ich znajomemu.

Cenami gier pudełkowych mają szansę zarządzać ich dystrybutorzy, natomiast nad cenami gier w wersji cyfrowej kontrolę sprawuje producent konsoli, czyli Sony. W obu przypadkach trzeba po prostu wypatrywać okazji i nie ma reguły, mówiącej o tym, w jakiej wersji gry są tańsze. 

Gry grzechu warte, czyli tytuły ekskluzywne

Każda konsola ma tytuły na wyłączność, które dostępne są tylko na danej platformie. PlayStation 4 ma bardzo silny arsenał tego typu gier, który często decyduje o kupnie właśnie tej konsoli. Dzieje się tak między innymi dlatego, że Sony na przestrzeni poprzednich trzech generacji swoich urządzeń zdążyło zapoczątkować znane i lubiane serie gier, które dzisiaj są kojarzone z absolutną klasyką. Do takich jakościowych serii należą przygody Nathana Drake’a w Uncharted, krucjata Kratosa w God of War czy walka o przetrwanie w serii The Last of Us.

Jak wybrać grę na PS4?

Czasami po prostu siedzi w nas to niezwykłe, nienazywalne coś, co sprawia, że mamy ochotę zagrać w konkretny tytuł. Ale jeśli akurat tego czegoś brakuje, to zawsze można przejrzeć trailery, recenzje czy gameplaye z gier. Szczególnie pomocne mogą okazać się te ostatnie, ponieważ pokazują, czego tak naprawdę można spodziewać się po danym tytule. W przeciwieństwie do trailera nastawionego na narobienie szumu wokół gry, a niekoniecznie pokazanie jej w obiektywnym świetle.

Ponadto przy wyborze gry konsolowej warto pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do komputerów osobistych to właśnie dany tytuł jest optymalizowany pod konsolę. Oznacza to, że niezależnie od daty wydania gry czy jej zaawansowania technologicznego nie trzeba martwić się o spełnienie wymagań i płynność rozgrywki.

Gry na PS4 – najczęściej zadawane pytania

Na PlayStation szczególnie warto kupić gry ekskluzywne, czyli takie, których nie ma na innych konsolach czy komputerze. Do gier ekskluzywnych na platformę PlayStation należą m.in.: God of War, Spiderman, Gran Turismo czy Little Big Planet.

Aby kupić grę na PlayStation Store, musisz połączyć się z internetem i podpiąć do swojego konta PlayStation kartę kredytową, z której zostanie pobrana należność po zakupie gry. Następnie wystarczy pobrać grę na swoją konsolę.

Gry z PlayStation Plus są na zawsze, o ile masz aktywny abonament PlayStation Plus. Kiedy Twoja subskrypcja wygaśnie, stracisz dostęp do pobranych wcześniej gier w ramach usługi. Zyskasz do nich dostęp, gdy ponownie aktywujesz abonament PlayStation Plus.

Ranking najlepszych gier na PlayStation 4

Poniżej zobaczycie ranking najlepszych gier na PlayStation 4 według naszej redakcji. Jeśli jednak macie swoje typy, to podzielcie się nimi w komentarzach.