Routery z Wi-Fi 7. Ranking routerów nowej generacji

Wi-Fi 7 to nowy standard sieci bezprzewodowej, który jest naturalnym następcą wykorzystywanych obecnie generacji Wi-Fi 6 czy Wi-Fi 6E. Skoro idzie nowe, będzie szybciej, wydajniej i bardziej niezawodnie. Ale potrzeba do tego sprzętu, który to będzie w stanie obsłużyć nowy standard. Co może się przydać? Sprawdź ranking routerów z Wi-Fi 7.

Ranking routerów z Wi-Fi 7. Jaki wybrać?

Skoro mamy już technologię, nie mogło zabraknąć urządzeń, które to umożliwią korzystanie z niej. Jaki router Wi-Fi 7 wybrać? Zobacz polecane routery z Wi-Fi 7.

TP-Link Archer BE550 USB 3.0

Możliwości routera TP-Link Archer BE550 pozwalają strumieniować wideo w 8K, a także zanurzyć się w wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości i grach online. Dzięki Wi-Fi 7 prędkości osiągają nowy poziom, wykorzystując zaawansowany schemat modulacji 4096-QAM. Rozszerzone pasmo 320 Mhz pozwala na kilka transmisji jednocześnie, zapewniając maksymalną przepustowość. Technologia Multi-Link Operation (MLO) pozwoli na jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych poprzez różne pasma i kanały, co znacznie zwiększa efektywność połączenia. Z kolei Beamforming precyzyjnie lokalizuje urządzenia i kieruje sygnał tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

Zalety:

  • port WAN o przepustowości 2,5 Gb/s
  • funkcja EasyMesh
  • ochrona TP-Link HomeShield
  • klient i serwer VPN

TP-Link Archer BE230 USB 3.0

TP-Link Archer BE230 jest wyposażony w port WAN 2,5 Gb/s oraz LAN 2,5 Gb/s, które umożliwiają pełne wykorzystanie wielogigabitowych prędkości oferowanych przez dostawcę internetu, przełamując barierę 1 Gb/s i dostarczając maksymalną wydajność dla podłączonych urządzeń. Router ma także funkcję EasyMesh, która pozwala w łatwy sposób rozszerzyć zasięg sieci – wystarczy dodać kompatybilny router lub wzmacniacz, by poprawić stabilność połączenia w domu lub biurze.

Zalety:

  • funkcja EasyMesh
  • łatwa konfiguracja i możliwość zarządzania ze smartfona
  • klient i serwer VPN

ASUS RT-BE88U

ASUS RT-BE88U wyróżnia się wyjątkową wszechstronnością w zarządzaniu siecią. Ma dwa porty 10-gigabitowe, cztery porty 2,5 Gigabit oraz cztery 1 Gigabit. Dzięki obsłudze agregacji połączeń WAN/LAN sprzęt umożliwia zarówno podłączenie wielu urządzeń z ogromną przepustowością, jak i korzystanie z ultraszybkiego internetu. Urządzenie wyposażone jest w specjalny port do gier, który automatycznie priorytetyzuje ruch związany z grami bez potrzeby ręcznego konfigurowania ustawień.

Zalety:

  • dwa porty 10 Gigabit
  • awaryjna łączność mobilna 4G/5G po podłączeniu smartfona do USB routera
  • elastyczne opcje WAN/LAN ze wsparcie AI
  • łatwa segmentacja sieci

Acer Predator Connect X7 5G CPE

 

Z routerem Acer Predator Connect X7 5G CPE doświadczysz maksymalnej wydajności w grach. Stworzony jest z myślą o najwyższej przepustowości i minimalnym opóźnieniu, a to niezbędne do udanej rozgrywki. Z technologią Wi-Fi 7 sesje gamingowe będą płynne, a opóźnienia niemal niezauważalne. Dodatkowo obsługa 5G gwarantuje niezawodne łącze zapasowe, a funkcja Qos optymalizuje jakość połączenia.

Zalety:

  • hybrydowy QoS
  • zintegrowane funkcje Load Balance i Failover
  • Multi-Link Mesh

Co to jest Wi-Fi 7?

A teraz wyjaśnijmy, czym jest Wi-Fi 7 oraz jakie nowości przynosi. To standard sieci bezprzewodowej, który powoli zaczyna rozgaszczać się na rynku, a w niedalekiej przyszłości zastąpi królujące obecnie Wi-Fi 6E. Nowa generacja wprowadza szereg nowości. Przede wszystkim pozwoli na wyższą prędkość transmisji danych, zmniejszenie opóźnień i poprawę wydajności sieci. Oficjalnym oznaczeniem Wi-Fi 7 jest 802.11be.

Nowe rozwiązania w Wi-Fi 7

Nowy standard, podobnie jak Wi-Fi 6E, wykorzystuje pasmo 6 GHz, ale z dodatkowymi usprawnieniami w zakresie zarządzania pasmem i modulacją sygnału. Wi-Fi 7 pozwala łączyć się z kanałem 320 MHz (lepsza wydajność transmisji), obsługuje modulację 4096-QAM (więcej danych w tym samym czasie), a technologia MIMO oferuje 16 strumieni. Ponadto dzięki Multi-Link Operation (MLO) możliwe jest połączenie na kilku pasmach (nie tylko na jednym, jak dotychczas), co zapewni wyższe prędkości transmisji. Trzeba też wspomnieć o lepszym wykorzystywaniu wolnych kanałów, za co odpowiada Multi-RU i Puncturing.

Przepustowość Wi-Fi 7

W teorii Wi-Fi 7 zagwarantuje przepustowość na poziomie 46 Gb/s, ale realnie możemy liczyć na 5-10 Gb/s. To czterokrotnie więcej niż w przypadku Wi-Fi 6. Warto dodać, że przepustowość routera to nie szybkość internetu, co często mylą użytkownicy. Oprócz tego, by móc w pełni wykorzystać nowe możliwości, trzeba mieć urządzenia, które obsługują Wi-Fi 7 – coraz więcej smartfonów czy laptopów z górnej półki w 2024 roku ma już taki moduł.

Po co router z Wi-Fi 7?

Sieć bezprzewodowa musi się rozwijać, by móc sprostać zwiększającym się potrzebom związanym z przesyłaniem danych, a przecież urządzeń, które łączą się z internetem w domach, biurach czy zakładach pracy przybywa. Jednocześnie w dobie postępującej cyfryzacji z roku na rok przesyłają i odbierają coraz więcej danych. I właśnie dlatego warto przestawiać się na Wi-Fi 7. A za jakiś czas może stać się to już koniecznością.

Wi-Fi 7 vs Wi-Fi 6E vs Wi-Fi 6 – porównanie specyfikacji

Porównanie Wi-Fi 7 vs Wi-Fi 6E vs Wi-Fi 6
Wi-Fi 7 Wi-Fi 6E Wi-Fi 6
Oznaczenie IEEE 802.11be 802.11ax 802.11ax
Pasma 6 GHz / 5 GHz / 2,4 GHz 6 GHz / 5 GHz / 2,4 GHz 5 GHz / 2,4 GHz
Kanały 20 / 40 / 80 / 160 / 320 MHz 20 / 40 / 80 / 160 MHz 20 / 40 / 80 / 160 MHz
Modulacja 4096-QAM 1024-QAM 1024-QAM
MIMO 16x16 8x8 8x8
Przepustowość maksymalna 46 Gb/s 9,6 Gb/s 9,6 Gb/s
Przepustowość faktyczna 10 Gb/s 2,4 Gb/s 2,4 Gb/s
Zasięg na zewnątrz 120 m 120 m 120 m
Zasięg wewnątrz 30 m 30 m 30 m

Zalety Wi-Fi 7. Czym rózni się Wi-Fi 7 od Wi-Fi 6?

Podsumujmy, jakie są największe zalety Wi-Fi 7 (w porównaniu do Wi-Fi 6 / Wi-Fi 6E):

  • czterokrotnie wyższa przepustowość,
  • możliwość wykorzystania kanału 320 MHz – lepsza wydajność transmisji,
  • modulacja QAM 4K – 20% więcej danych w tym samym czasie,
  • MLO (Multi-Link Operation) – jednoczesne działanie na pasmach 6 GHz i 5 GHz, czyli agregacja przepustowości w celu uzyskania większej wydajności,
  • MRU i Puncturing – mniej zakłóceń i możliwość wykorzystania wolnej części kanału,
  • MU-MIMO 16×16 – dwa razy więcej strumieni, dzięki czemu więcej urządzeń, które wymagają większej przepustowości mogą działać w tym samym czasie.

Kiedy warto kupić router z Wi-Fi 7?

Przyglądając się ofercie routerów z Wi-Fi 7 łatwo zauważyć, że ich cena jest wyższa w stosunku do tych samych urządzeń, ale obsługujących tylko starsze generacje sieci bezprzewodowej. Nowa technologia z reguły jest droższa, ale oprócz tego trzeba zaznaczyć, że przeskok pomiędzy Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7 jest bardzo duży. Jeśli przesyłasz dużą liczbę danych, często prowadzisz wideokonferencje lub podłączasz do jednej sieci kilka albo kilkanaście urządzeń potrzebujących dużej przepustowości, router z Wi-Fi 7 będzie tu świetnym rozwiązaniem.

To też dobra inwestycja na przyszłość, ponieważ router nowej generacji będzie służył przez dobrych kilka lat, nim nastąpi kolejna przesiadka, tym razem na Wi-Fi 8.

Wszystko, co warto wiedzieć o routerach

Routery to niemal niezbędne urządzenia w domach i biurach. W dzisiejszych czasach internet potrzebny jest wszędzie i to właśnie routery zapewniają stabilne i szybkie połączenie. Zastanawiasz się, na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem tego urządzenia? Przeczytaj nasze pozostałe teksty, z których dowiesz się więcej o routerach i nie tylko:

Sprawdź routery z Wi-Fi 7 w x-komie