Ranking najlepszych gofrownic. Jaka gofrownica sprawdzi się do przygotowania pysznych śniadań?

Masz w domu małego niejadka, który kręci nosem na wszystko, co wyląduje na jego talerzu? A może chcesz urozmaicić rodzinne śniadania i poszukujesz przepisu na to, jak trafić w gusta każdego z domowników? Z gofrownicą w szybki i prosty sposób przygotujesz pyszne, chrupiące przekąski. Możesz pokusić się o wersję ze słodkimi dodatkami lub przygotować wytrawne gofry z warzywami, serem i szynką. Sprawdź nasz ranking najlepszych gofrownic i wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb.

Gofrownica – do śniadań, przekąsek i podwieczorków

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zadbaj o to, by było smaczne i pożywne. Sprawdź nasz ranking najlepszych gofrownic i wybierz model, dzięki któremu przygotujesz pyszne gofry z owocami, dżemem, cukrem pudrem i syropem klonowym. A może wolisz wersję na słono?

Z tym urządzeniem możesz cieszyć się smakiem pysznych śniadań i podwieczorków oraz stworzyć oryginalne przekąski na domowe spotkania. Zanim zaczniesz wymyślać własne wariacje na temat gofrów, sprawdź jak wybrać najlepsze urządzenie i na jakie cechy warto zwrócić szczególną uwagę.

gofry

Jaką gofrownicę wybrać?

Na rynku można spotkać gofrownice z płytkami o okrągłym lub prostokątnym kształcie. Urządzenia te często kuszą designem oraz możliwością przygotowania aż czterech gofrów jednocześnie. Ale zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę.

Moc urządzenia

To od mocy urządzenia zależy, jak szybko gofry wylądują na talerzu oraz czy będą chrupiące i dobrze wypieczone. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w sprzęt, którego moc wynosi co najmniej 800 W. Nie ma ryzyka, że ciasto będzie niedopieczone i gumowate, jak to często bywa z urządzeniami oferującymi niższą moc.

Im wyższą moc ma urządzenie, tym szybciej jest ono gotowe do pracy. Rozgrzane do wysokich temperatur płytki sprawią, że czas pieczenia gofrów również będzie krótszy. A to przekłada się również na ich smak. Gofry wyjdą chrupiące i przypieczone na złocisty kolor. W naszym rankingu znajdziesz gofrownice, których moc wynosi od 850 do 1300 W.  

Rodzaj płytek

To kolejny, bardzo ważny parametr, który decyduje o komforcie korzystania z urządzenia. Aby przygotowanie gofrów było łatwiejsze, warto więc zwrócić uwagę na to, by płytki były pokryte nieprzywierającą powłoką. Dzięki temu gofry łatwiej jest wyjąć po upieczeniu. Najpopularniejsze są płytki z powłoką teflonową. Jej minusem jest jednak stosunkowo niewielka odporność na zarysowania. Można spotkać też płyty aluminiowe pokryte greblonem, czyli powłoką chroniącą przed przywieraniem oraz płytki ceramiczne, które są odporne na zarysowania. Modele żeliwne cechuje długa żywotność, ale podczas pieczenia ciasto może przywierać do ich powierzchni.

Oprócz samej jakości pieczenia, specjalna powłoka zabezpieczająca przed przywieraniem pomaga też utrzymać czystość. Kiedy gofry będą gotowe, wystarczy przetrzeć płytki ściereczką lub jeśli urządzenie oferuję taką funkcję wyjąć je i umyć w zmywarce.

Obudowa

To również istotna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając gofrownicę. Sam design to nie wszystko, ponieważ to, z jakiego materiału została wykonana obudowa urządzenia, wpływa na izolację cieplną. Modele z pokrywą metalową są odporne na działanie wysokich temperatur. Są też trwalsze i mniej narażone na ewentualne uszkodzenia.

Z kolei obudowa wykonana z tworzywa sztucznego jest lżejsza, ale pod wpływem działania wysokich temperatur istnieje ryzyko pojawienia się przypaleń. W trakcie użytkowania mogą być widoczne odbarwienia i zarysowania. Warto też zwrócić uwagę na to, czy gofrownica została wyposażona w termoizolacyjne uchwyty, które chronią przed poparzeniem.

Gofry prostokątne czy okrągłe?

Oczywiście klasyczne gofry mają kształt prostokąta, ale dostępne są urządzenia, które oferują inne wymyślne kształty. Możesz wybrać gofrownicę, z którą przygotujesz okrągłe przekąski lub postawić na inne warianty, na przykład trójkąty lub serca. Wszystko to zależy oczywiście od kształtu i wielkości płyty, na którą wylewa się ciasto.

Najważniejsze jest jednak to, aby płyty były dopasowane i szczelnie do siebie przywierały. Dzięki temu zyskasz pewność, że gofry będą dobrze wypieczone i chrupiące. W naszym rankingu najlepszych gofrownic znajdziesz modele, które oferują przygotowanie za jednym razem dwóch lub cztery gofrów.

Ranking najlepszych gofrownic – dodatkowe funkcje

Antypoślizgowe stopki

To dodatkowe udogodnienie, które zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki antypoślizgowym nóżkom, można stabilnie postawić gofrownicę na każdej powierzchni. Dodatkowo podczas pieczenia nie trzeba przytrzymywać urządzenia, by nie przesuwało się na boki, utrudniając wyciągnięcie gofra.

Lampki kontrolne

Zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają użytkowanie sprzętu. Lampki kontrolne informują o tym, czy płyty są rozgrzane do odpowiedniej temperatury i urządzenie jest gotowe do pracy. Małe diody sygnalizują też kiedy wyciągnąć gofra i przenieść go z płyty na talerz. Dzięki temu nie trzeba stać z zegarkiem i odmierzać czas, który jest potrzebny do tego, by przekąska wyszła smaczna i chrupiąca.  

Schowek na kabel

Praktyczny dodatek, który pozwoli zaoszczędzić miejsce w kuchni. Wystarczy zwinąć kabel i umieścić go w specjalnym schowku z tyłu urządzenia.

Możliwość przechowywania w pionie

To również spore udogodnienie. W szczególności w małej kuchni, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jeśli nie chcesz tracić miejsca, sprawdź, czy gofrownica jest wyposażona w możliwość przechowywania w pozycji pionowej.

Termostat

Termostat zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury i zapobiega przegrzewaniu się urządzenia. Dzięki temu gofry zawsze wyjdą dobrze przypieczone i odpowiednio chrupiące.

Gofrownica, urządzenie wielofunkcyjne, a może waflownica?

Na rynku dostępne są klasyczne gofrownice z możliwością przygotowania jednego, dwóch lub kilku gofrów jednocześnie. Są także urządzenia wielofunkcyjne, które dzięki wymiennym płytom o różnych kształtach umożliwiają przyrządzenie nie tylko gofrów, ale również innych przekąsek, na przykład: pączków lub muffinek.

A oprócz klasycznych gofrownic możesz także pokusić się o przygotowanie chrupiących wafelków, które mogą posłużyć jako podstawa do kreowania pysznych deserów. Waflownice to urządzenia, które działają na podobnej zasadzie. Płyta pokryta nieprzywierającą powłoką zapewni komfort podczas pieczenia, a lampki kontrolne ułatwią użytkowanie i zasygnalizują gotowość urządzenia do pracy.

🧇 Ranking najlepszych gorfownic

Gofrownica to urządzenie, które służy do wypiekania gofrów. Najważniejszymi elementami są płyty grzewcze, na które wylewa się ciasto. Warto zwrócić uwagę czy płyty są pokryte nieprzywierającą powłoką, która ułatwia przygotowanie gofrów i czyszczenie urządzenia. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie kupić gofrownicę, sprawdź modele dostępne w sklepie internetowym al.to. Znajdziesz tu duży wybór produktów od różnych producentów.

Gdy urządzenie ostygnie, przetrzyj płyty grzewcze zwilżoną chusteczką. Możesz dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, że gofrownicy nie można myć w całości i pod bieżącą wodą. Zaschnięte resztki ciasta usuń za pomocą małej szczoteczki z miękkim włosiem. Niektóre modele posiadają wymienne płyty, które wystarczy wyjąć i umyć w zmywarce.