„Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygotowania do 6G”. Samsung zaprezentował swoją wizję przyszłości

Jeszcze nie opadł pył po palonych antenach sieci 5G, nowa technologia mobilna ledwo wybija się w Polsce z bloków startowych, a już coraz głośniej dyskutuje się o kolejnej generacji sieci telekomunikacyjnej, czyli technologii 6G. Co prawda początki nowej ery przewidywane są na 2028 rok, a globalna komercjalizacja na 2030. Jednak prace nad projektem 6G już trwają.

Samsung już pracuje nad 6G

Firma Samsung opublikowała właśnie swoją wizję rozwoju systemu komunikacji nowej generacji – The Next Hyper-Connected Experience for All. Na 46 stronicach znajdziemy między innymi opis „megatrendów”, które według Samsunga napędzają ewolucję technologii komunikacyjnej w kierunku 6G; wizję zaawansowanych usług świadczonych przez 6G; wyszczególnienie kwestii wymagających rozwoju, niezbędnych do spełnienia wymagań sieci 6G oraz przewidywany czas komercjalizacji nowej generacji.

Samsung 6G The Next Hyper-Connected Experiences for All
Źródło: Samsung Research

Tu należy podkreślić, że już w maju 2019 roku w obrębie Samsung Electronics’ SET Business powołano centrum badawczo-rozwojowe Advanced Communications Research Center. Celem było przyspieszenie prac nad technologią 6G. Jak powiedział szef owego centrum badawczego – Sunghyun Choi:

Chociaż komercjalizacja 5G jest wciąż na etapie początkowym, nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygotowania do 6G, ponieważ zazwyczaj zajmuje to około 10 lat od rozpoczęcia badań do komercjalizacji nowej generacji technologii komunikacyjnych. My już rozpoczęliśmy badania i rozwój technologii 6G, opierając się na doświadczeniu i umiejętnościach, które zgromadziliśmy podczas pracy nad wieloma generacjami technologii komunikacyjnych, w tym 5G.
Sunghyun Choi
Szef Advanced Communications Research Center

Technologia 6G oczami Samsunga

Co zatem wyróżniono w publikacji dotyczącej 6G? W usługach, które sieć 6G miałaby oferować,  wymieniono: prawdziwie immersyjną rozszerzoną rzeczywistość (XR), mobilny hologram o wysokiej wierności i replikę cyfrową.

Usługi 6G
Źródło: Samsung Research

W kwestii wymagań wyszczególniono wydajność, architekturę i wiarygodność, podczas gdy 5G opierano przede wszystkim na wymaganiach względem wydajności. I w tym właśnie zakresie zadeklarowano, że szybkość transmisji danych ma osiągać nawet 1000 Gb/s (czyli aż 50 razy więcej niż w przypadku 5G), a opóźnienia mają być 10-krotnie mniejsze niż dla 5G, czyli poniżej 100 mikrosekund.

Wymagania określone mianem architektury dotyczą możliwości obliczeniowych urządzeń mobilnych czy wdrożenia AI (sztucznej inteligencji) już w początkowej fazie rozwoju. Wymóg wiarygodności wiąże się natomiast z faktem powszechnego wykorzystywania danych użytkowników oraz stosowania zaawansowanych możliwości technologii sztucznej inteligencji. W związku z tym zaznaczono, że bezwzględnie należy zająć się kwestiami bezpieczeństwa i prywatności.

W The Next Hyper-Connected Experience for All wskazano także technologie wymagające rozwoju, a niezbędne dla 6G. Są to między innymi technologia terahercowa, technologie antenowe, rozwój topologii sieci oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Wykorzystanie technologi 6G

Futurystyczna wizja Samsunga może się ziścić już za 8 lat, a my tymczasem czekamy na normalizację w zakresie sieci 5G, wciąż obalamy mity i potwierdzamy fakty dotyczące technologii 5G i wybieramy sprzęt, który płynnie wprowadzi nas w erę nowej generacji sieci.

Czytaj również:

Źródło: news.samsung.com