Ranking mikrofonów do komputera. Poznaj najlepsze mikrofony na 2022 rok

Ten ranking mikrofonów pomoże Ci znaleźć urządzenia, które pozwolą rozpocząć przygodę z podcastami lub płynnie porozumiewać się z innymi graczami podczas potyczek online. Profesjonalny mikrofon zewnętrzny to także gwarancja sprawnego spotkania biznesowego, na którym liczy się także to, czy dobrze i wyraźnie Cię słychać. Zobacz nasz ranking mikrofonów do komputera, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku.

Jaki mikrofon wybrać? Poznaj najważniejsze parametry mikrofonów zewnętrznych

Inny rodzaj mikrofonu zewnętrznego sprawdzi się do nagrywania vlogów, a zupełnie inny dla gracza.  Jeszcze inny będzie najlepszy na biznesowe spotkanie online. Każdy z nich ma inne najważniejsze parametry i dlatego przed zakupem sprzętu musisz jasno określić, do czego ma służyć mikrofon do komputera w Twoim wypadku.

Mikrofon pojemnościowy a dynamiczny – co je różni?

Ranking mikrofonów nie mógłby obyć się bez wytłumaczenia różnicy między mikrofonem pojemnościowym a dynamicznym. Ten pierwszy musi być podłączony do źródła energii elektrycznej, natomiast ten drugi najczęściej działa na baterie. 

Mikrofony dynamiczne są zatem bardziej mobilne i uniwersalne – można zabierać je ze sobą w nawet w teren. Oprócz tego dobrze radzą sobie z wysokim ciśnieniem akustycznym i są mniej czułe od urządzeń pojemnościowych, więc w przeciwieństwie do nich nie wymagają specjalnych warunków akustycznych. 

Mikrofony pojemnościowe natomiast odwdzięczają się zdecydowanie lepszą jakością rejestrowanego dźwięku. To właśnie  one są używane w profesjonalnych studiach nagraniowych ze względu na bardzo dużą czułość.

Czułość mikrofonu – może być zbyt duża

Wspomniana czułość mikrofonu wyrażana jest najczęściej w jednostce mV/Pa (miliwoltach na paskale). Wiele osób błędnie sądzi, że im ta wartość jest większa, tym lepszy mikrofon. Dużo zależy bowiem od akustyki pomieszczenia, która powinna być specjalnie dostosowana do dużej czułości mikrofonu. Zatem jeśli nie chcesz, żeby mikrofon zbierał odgłosy remontu u sąsiada, to nie wybieraj zbyt czułego mikrofonu.

Kierunkowość mikrofonu

Istotną cechą mikrofonów jest także jego kierunkowość. Mikrofony mogą być: 

  • jednokierunkowe,
  • dwukierunkowe,
  • dookólne/wielokierunkowe.

Nazwa wskazuje zatem, z jakiego kierunku mikrofon zbiera dźwięk – z jednego, dwóch lub z każdej strony. Wybór charakterystyki kierunkowej zależy od potencjalnego wykorzystania i ustawienia mikrofonu. Jeśli zamierzasz korzystać z mikrofonu sam, wybierz mikrofon jednokierunkowy. Do przeprowadzania rozmów lepiej sprawdzi się mikrofon dwukierunkowy, a do nagrywania grupy ludzi mikrofon wielokierunkowy.

Rodzaje łączności mikrofonu

Mikrofony zewnętrzne połączysz ze sprzętem i kartą dźwiękową za pomocą wybranych rodzajów złącz – najczęściej będą to minijack (3,5 mm), USB lub bardziej profesjonalne XLR-3. Część mikrofonów do komputerów działa na zasadzie Plug&Play, co oznacza, że są gotowe do działania już po podpięciu do komputera. Dzięki wbudowanej karcie dźwiękowej nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników.

Poszczególne modele oferują również całe spectrum funkcji dodatkowych, dzięki którym praca z nimi jest łatwa, prosta i przyjemna. Zaliczamy do nich m.in.: manualną regulację głośności, przycisk fizyczny wyciszania, redukcję szumów czy zmianę kierunku rejestracji dźwięku.

Jaki mikrofon do komputera do jakich zastosowań?

Podstawowe parametry są już Ci znajome, więc nadeszła pora, byś zastanowił się, do czego wykorzystasz swój mikrofon?

  • Rozmowy – do kontaktu przez kamerkę wystarczy Ci podstawowy mikrofon USB, który i tak będzie lepszy niż większość mikrofonów wbudowanych w laptopa. Jeśli jednak często prowadzisz rozmowy biznesowe i to w obcym języku, to lepiej zainwestować w jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy, który dużo lepiej i dokładniej odda brzmienie Twojego głosu, więc będzie łatwiej Cię zrozumieć.
  • Karaoke i wywiady – dla tych, którzy lubią śpiewać w grupie lub przeprowadzają wywiady polecamy mikrofony dwu- lub wielokierunkowe, które zbiorą głos z różnych stron.
  • Ścieżki wokalne – do nagrywania profesjonalnych ścieżek dźwiękowych najlepiej sprawdzi się natomiast jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy lub dynamiczny.
  • Streamy i podcasty – dźwięk na streamach i podcastach to jeden z podstawowych czynników technicznych, który powinien stać na jak najwyższym poziomie. Dlatego do tych celów najlepiej używać mikrofonów pojemnościowych jednokierunkowych lub dwukierunkowych – w zależności czy nagrywasz sam, czy w towarzystwie.

O tym, jak wybierać mikrofon dla siebie opowiada również nasz poradnik: Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać

Mikrofon dla gracza – na jaki postawić?

Mikrofon dedykowany graczom musi być wytrzymały na duże ciśnienie akustyczne. Wiadomo przecież, że podczas intensywnych gamingowych rozgrywek emocje niejednokrotnie potrafią brać górę. Zaangażowanie w grę w postaci emocjonalnych krzyków skutecznie odbija się na jakości przekazu, który w drodze po zwycięstwo, jest niezwykle ważny. Z pewnością docenią to Twoi koledzy z drużyny.

Kompletując wyposażenie gracza, postaw zatem na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy, dzięki któremu głos zachowa naturalne brzmienie i odpowiednią dynamikę pozbawioną zbędnych zniekształceń. Z takim zapleczem sprzętowym zyskujesz pewność, że Twój sprzymierzeniec zawsze wyraźnie usłyszy Twoje komendy i wskazówki podczas gry.

Zobacz mikrofony dla graczy

Czy warto zainwestować w mikrofon zewnętrzny?

Żyjemy w czasach audio. Przyzwyczailiśmy się do streamów, vlogów i podcastów. Dzisiaj niemal każdy może spróbować swoich sił w tych tematach. Co więcej, nie trzeba do tego być wybitnym profesjonalistą, wystarczy, że pod ręką będziesz mieć adekwatny sprzęt, dzięki któremu Twoi odbiorcy zyskają przeświadczenie, że podchodzisz do swojej twórczości poważnie.

Mikrofon kupuje się po to, aby nagrywany dźwięk brzmiał prawidłowo. Nie ma w tym większej filozofii. Stanowi on akcesorium doceniane zarówno przez osoby wykorzystujące go do pracy czy realizowania swojego hobby, jak i przez graczy, którzy podczas wielogodzinnych maratonów muszą się ze sobą szybko i bezbłędnie porozumiewać, aby osiągnąć zwycięstwo. 

Dzięki odpowiednim parametrom i swojemu przeznaczeniu mikrofony komputerowe pokochali m.in. dziennikarze, youtuberzy czy osoby nagrywające filmiki i audiobooki. W dobie powszechnej pracy zdalnej taki sprzęt docenią też Twoi współpracownicy. Zdarza się, że mikrofony komputerowe wykorzystywane są również jako akcesorium rozrywkowe, np. do zabaw typu karaoke. Nie masz już chyba wątpliwości, że mikrofon to sprzęt, który przyda się w wielu sytuacjach?

Mikrofony – najczęściej zadawane pytania

Mikrofon zewnętrzny znacznie poprawi jakość Twojego głosu podczas spotkań online czy rozgrywki multiplayer, gdzie jasność i wyrazistość przekazu jest bardzo ważna. Mikrofon wykorzystasz także do nagrywania podcastu czy gameplay’ów, które zamieścisz na YouTube.

Podczas wyboru mikrofonu zewnętrznego zwróć uwagę na jego kierunkowość i czułość. Zbyt duża czułość może sprawić, że odbiorcy będą słyszeć odgłosy zza ściany, natomiast kierunkowość określa optymalny sposób wykorzystania mikrofonu. Jeśli chcesz zabierać mikrofon ze sobą w teren, wybierz mikrofon dynamiczny.

Mikrofon zewnętrzny do laptopa najczęściej połączysz za pomocą złącza mini jack 3,5 mm lub złącza USB. Bardziej profesjonalne modele do łączności z laptopem wykorzystują złącze XLR-3. Rodzaj łączności danego mikrofonu sprawdzisz w jego specyfikacji.

Ranking mikrofonów na rok 2022

Nasze rekomendacje: