Głośniki komputerowe podnoszą poziom doznań płynących z gamingu i są nieodłączną częścią otoczki towarzyszącej filmom. W każdym z tych przypadków potrzebujesz nagłośnienia o solidnych parametrach, czyli komputerowego zestawu audio z dobrym, szczegółowym i przestrzennym brzmieniem. Poznaj nasz ranking głośników do komputera i wybierz dla siebie najlepszy zestaw.
Dobre głośniki do komputera poznasz po parametrze RMS. Jest to parametr kluczowy dla jakości emitowanego dźwięku i jest on podawany w watach. To właśnie on jest wskaźnikiem głośności i czystości brzmienia. RMS określa też moc, jaka pozwala pracować głośnikom przez długi czas bez uszkodzeń z możliwie najmniejszą ilością zakłóceń.
Jak to zwykle bywa, im wyższy współczynnik, tym lepiej dla odbiorcy. Flagowe zestawy audio do komputera potrafią mieć nawet 500 W – to wynik, który brzmieniem może zwalać z nóg. Naturalnie oprócz samego parametru RMS ważne są także inne czynniki w postaci systemu audio, jakości wykonania głośników, użytych komponentów czy obecności subwoofera.
Najważniejszym kryterium zaraz po mocy RMS podczas wyboru głośników do komputera jest system audio, w jakim grają.
Zdecydowanie najpopularniejsze są systemy stereo 2.0 lub 2.1. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Każdy z tych zestawów składa się z dwóch głośników, które obsługują dźwięk stereo, czyli mogą grać w niezależnych od siebie kanałach, ale system 2.1 jest wzbogacony o subwoofer.
Jest to dodatkowy głośnik, którego zadaniem jest odtwarzanie dźwięków o bardzo małych częstotliwościach. Innymi słowy – jeśli zależy Ci na głębokim basie, to zdecydowanie lepiej wybrać system 2.1. Pamiętaj tylko o wygospodarowaniu odpowiedniego miejsca na subwoofer, np. na podłodze pod biurkiem blisko ściany lub w rogu pomieszczenia. W ten sposób niskie dźwięki wrócą do Ciebie ze zwielokrotnioną siłą.
Są jeszcze systemy audio 5.1 oraz 7.1, które składają się z 5 lub 7 głośników i subwoofera. Jednak ze względu na to, że powinny być ułożone z przodu, po bokach i z tyłu stanowiska, to zmieszczenie ich przy biurku komputerowym jest bardzo trudnym zadaniem.
Najwygodniejszy wariant to łączność bezprzewodowa przez Bluetooth. Głośniki mają moduł Bluetooth, a ten komunikuje się z modułem w komputerze i na bieżąco transmituje dane. Jeśli chcesz zmienić źródło dźwięku i odtworzyć muzykę np. ze Spotify, Tidala albo Apple Music, wystarczy, że sparujesz głośniki ze smartfonem bądź z tabletem. Ta opcja świetnie sprawdza się podczas domówek oraz imprez organizowanych dla dzieci, bo nikt nie potknie się o kable. Ponadto każdy łatwo może połączyć się ze źródłem dźwięku, by puścić ulubiony utwór.
Wariant mniej wygodny, a mimo to częściej spotykany i bardziej ceniony przez graczy to łączność przewodowa przez minijack, USB, stereo RCA czy liniowe audio. Wynika to przede wszystkim ze zdecydowanie większej stabilności sygnału i jego lepszej jakości. Pamiętaj, że przez minijack podłączysz się także do smartfona (o ile ma on stosowne wyjście, ewentualnie zastosuj adapter USB-C) oraz do odtwarzacza mp3.
Coś takiego jak najlepsze głośniki do komputera może nie istnieć, bo po prostu jedni lubią tak, a drudzy inaczej. Ale personalizacja to słowo klucz, które dotyczy ustawień dźwięku. Są tacy, którzy stawiają na głębokie i mocne basy. Inni wolą pozostawić więcej przestrzeni wokalom. Możliwości jest wiele, ważne, żeby Twoje uszy dobrze czuły się w tej dźwiękowej przestrzeni i żebyś słyszał to, na czym najbardziej Ci zależy. W grach klarowny dźwięk ma przecież ogromne znaczenie.
Do personalizacji ustawień służą w głośnikach komputerowych piloty – przewodowe lub bezprzewodowe, a do tego dedykowane interfejsy (aplikacje). Tam pokombinujesz z equalizerem i uwypuklisz poszczególne tonacje.
Arcyciekawie i oryginalnie prezentują się głośniki z oświetleniem RGB LED. Pulsuje ono w rytm muzyki, bądź udźwiękowienia, wprowadzając dodatkowe bodźce do gry, seansu filmowego, a także do relaksu z ulubioną playlistą. Tym podświetleniem da się rzecz jasna sterować, więc kwestię wizualnej oprawy brzmienia weźmiesz w swoje ręce. Możesz poczuć się jak oświetleniowiec na koncercie Rammsteina.
Pamiętaj też, że do każdego zestawu głośników komputerowych możesz dobrać akcesoria głośnikowe w postaci podstawek czy adapterów.
Zobacz również:
Wybierz takie głośniki do komputera, które będą odpowiadały Twoim potrzebom. W zależności czy zamierzasz wykorzystywać je głównie do grania, oglądania filmów czy słuchania muzyki będą charakteryzować się odrobinę innymi parametrami. Możesz też zdecydować się na bardziej uniwersalne rozwiązania lub zabawę equalizerem, by głośniki zapewniły Ci dobry dźwięk podczas każdej z tych czynności.
Głośniki JBL różnią się zastosowaniami, mocą i jakością wykonania. Głośnik przenośny JBL będzie najprawdopodobniej tańszy niż zestaw głośników do komputera, gdyż na taki wydatek musisz przygotować przynajmniej kilkaset złotych.
Głośniki do komputera podłączysz przewodowo lub bezprzewodowo. Jeśli głośniki i laptop lub komputer mają moduł Bluetooth, to nie potrzebujesz żadnych kabli do połączenia. Jeśli jednak wolisz podłączyć je przewodowo ze względu na lepszą stabilność dźwięku, to komputer lub laptop musi mieć wolny port USB, mini jack 3,5 mm, wejście liniowe Audio czy stereo RCA.
Dobre sa te głośniki od Genesisa Helium 300 BT ARGB, nawet można je pod płytę główną kompa podłączyć i świeca jak on.