Ranking mikrofonów na 2021 rok. Poznaj najlepsze mikrofony do komputera

W tym rankingu mikrofonów znajdziesz urządzenia, które pozwolą Ci rozpocząć przygodę z podcastami lub płynnie porozumiewać się z innymi graczami podczas potyczek online. Profesjonalny mikrofon zewnętrzny to także gwarancja sprawnego spotkania biznesowego, na którym liczy się także to, czy dobrze Cię słychać. Poznaj nasze propozycje mikrofonów do różnych zastosowań, na które warto zwrócić uwagę w 2021 roku.

Jaki mikrofon wybrać? Poznaj najważniejsze parametry mikrofonów zewnętrznych

Nie jest tajemnicą, że inny rodzaj mikrofonu sprawdzi się do nagrywania vlogów, a zupełnie inny dla gracza, a jeszcze inny będzie odpowiedni na biznesowe spotkanie online. Każdy z nich ma inne najważniejsze parametry i dlatego przed zakupem sprzętu musisz jasno określić, do czego ma służyć mikrofon zewnętrzny w Twoim wypadku.

Mikrofon pojemnościowy a dynamiczny

Ranking mikrofonów nie mógłby obyć się bez wytłumaczenia różnicy między mikrofonem pojemnościowym a dynamicznym. Ten pierwszy musi być podłączony do źródła energii elektrycznej, natomiast ten drugi najczęściej działa na baterie. Już sam ten fakt sprawia, że mikrofony dynamiczne są bardziej mobilne i uniwersalne – można zabierać je ze sobą w nawet w teren. Oprócz tego dobrze radzą sobie z wysokim ciśnieniem akustycznym i są mniej czułe od urządzeń pojemnościowych, więc w przeciwieństwie do nich nie wymagają specjalnych warunków akustycznych.

Czułość mikrofonu – może być zbyt duża

Wspomniana czułość mikrofonu wyrażana jest najczęściej w jednostce mV/Pa (miliwoltach na paskale). Wiele osób błędnie sądzi, że im ta wartość jest większa, tym lepszy mikrofon. Dużo zależy bowiem od akustyki pomieszczenia, która powinna być specjalnie dostosowana do dużej czułości mikrofonu. Zatem jeśli nie chcesz, żeby mikrofon zbierał odgłosy remontu u sąsiada, to nie wybieraj zbyt czułego mikrofonu.

Kierunkowość mikrofonu

Istotną cechą mikrofonów jest także jego kierunkowość. Mogą one być: 

  • jednokierunkowe,
  • dwukierunkowe,
  • dookólne/wielokierunkowe.

Jak same nazwy wskazują odpowiednio zbierają one dźwięk z jednego kierunku, dwóch lub z każdej strony. Wybór charakterystyki kierunkowej zależy od potencjalnego wykorzystania i ustawienia mikrofonu. Jeśli zamierzasz korzystać z mikrofonu sam, wybierz mikrofon jednokierunkowy. Do przeprowadzania rozmów lepiej sprawdzi się mikrofon dwukierunkowy, a do nagrywania grupy ludzi mikrofon wielokierunkowy.

Rodzaje łączności mikrofonu

Mikrofony zewnętrzne połączysz ze sprzętem i kartą dźwiękową za pomocą wybranych rodzajów złącz – najczęściej będą to minijack (3,5 mm), USB lub bardziej profesjonalne XLR-3. Poszczególne modele oferują również całe spectrum funkcji dodatkowych, dzięki którym praca z nimi jest łatwa, prosta i przyjemna. Zaliczamy do nich m.in.: manualną regulację głośności, przycisk fizyczny mute, redukcję szumów czy zmianę kierunku rejestracji dźwięku.

Jaki mikrofon do jakich zastosowań?

Podstawowe parametry są już Ci znajome, więc nadeszła pora, byś zastanowił się, do czego wykorzystasz swój mikrofon?

  • Rozmowy – do kontaktu przez kamerkę wystarczy Ci podstawowy mikrofon USB, który i tak będzie lepszy niż większość mikrofonów wbudowanych w laptopa. Jeśli jednak często prowadzisz rozmowy biznesowe i to w obcym języku, to lepiej zainwestować w jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy, który dużo lepiej i dokładniej odda brzmienie Twojego głosu, więc będzie łatwiej Cię zrozumieć.
  • Karaoke i wywiady – dla tych, którzy lubią śpiewać w grupie lub przeprowadzają wywiady polecamy mikrofony dwu- lub wielokierunkowe, które zbiorą głos z różnych stron.
  • Ścieżki wokalne – do nagrywania profesjonalnych ścieżek dźwiękowych najlepiej sprawdzi się natomiast jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy lub dynamiczny.
  • Streamy i podcasty – dźwięk na streamach i podcastach to jeden z podstawowych czynników technicznych, który powinien stać na jak najwyższym poziomie. Dlatego do tych celów najlepiej używać mikrofonów pojemnościowych jednokierunkowych lub dwukierunkowych – w zależności czy nagrywasz sam czy w towarzystwie.

O tym, jak wybierać mikrofon dla siebie opowiada również nasz poradnik: Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać

Mikrofon dla gracza – na jaki postawić?

Mikrofon dedykowany graczom musi być wytrzymały na duże ciśnienie akustyczne. Wiadomo przecież, że podczas intensywnych gamingowych maratonów emocje niejednokrotnie potrafią brać górę. Zaangażowanie w grę skutecznie odbija się na jakości przekazu, który jednocześnie w drodze po zwycięstwo, jest niezwykle ważny. 

Mając na uwadze powyższe, kompletując wyposażenie gracza, postaw na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy, dzięki któremu głos zachowa naturalne brzmienie i odpowiednią dynamikę pozbawioną zbędnych zniekształceń. Z takim zapleczem sprzętowym zyskujesz pewność, że Twój sprzymierzeniec zawsze wyraźnie usłyszy Twoje komendy i wskazówki podczas gry.

Zobacz mikrofony dla graczy

Czy warto zainwestować w mikrofon?

Żyjemy w czasach audio. Przyzwyczailiśmy się do streamów, vlogów i podcastów. Dzisiaj niemal każdy może spróbować swoich sił w tych tematach. Co więcej, nie trzeba do tego być wybitnym profesjonalistą, wystarczy, że pod ręką będziesz mieć adekwatny sprzęt, dzięki któremu Twoi odbiorcy zyskają przeświadczenie, że podchodzisz do swojej twórczości poważnie.

Mikrofon kupuje się po to, aby nagrywany dźwięk brzmiał prawidłowo. Nie ma w tym większej filozofii. Stanowi on akcesorium doceniane zarówno przez osoby wykorzystujące go do pracy czy realizowania swojego hobby, jak i przez graczy, którzy podczas wielogodzinnych maratonów muszą się ze sobą szybko i bezbłędnie porozumiewać, aby osiągnąć zwycięstwo. 

Dzięki odpowiednim parametrom i swojemu przeznaczeniu mikrofon zewnętrzny pokochali m.in. dziennikarze, youtuberzy czy osoby nagrywające filmiki i audiobooki. Zdarza się, że wykorzystywany jest również jako akcesorium rozrywkowe, np. do zabaw typu karaoke oraz do popularnej w obecnych realiach pracy zdalnej. Nie masz już chyba wątpliwości, że mikrofon to sprzęt, który przyda się w wielu sytuacjach?

Mikrofony – najczęściej zadawane pytania

Mikrofon zewnętrzny znacznie poprawi jakość Twojego głosu podczas spotkań online czy rozgrywki multiplayer, gdzie jasność i wyrazistość przekazu jest bardzo ważna. Mikrofon wykorzystasz także do nagrywania podcastu czy gameplay’ów, które zamieścisz na YouTube.

Podczas wyboru mikrofonu zewnętrznego zwróć uwagę na jego kierunkowość i czułość. Zbyt duża czułość może sprawić, że odbiorcy będą słyszeć odgłosy zza ściany, natomiast kierunkowość określa optymalny sposób wykorzystania mikrofonu. Jeśli chcesz zabierać mikrofon ze sobą w teren, wybierz mikrofon dynamiczny.

Mikrofon zewnętrzny do laptopa najczęściej połączysz za pomocą złącza mini jack 3,5 mm lub złącza USB. Bardziej profesjonalne modele do łączności z laptopem wykorzystują złącze XLR-3. Rodzaj łączności danego mikrofonu sprawdzisz w jego specyfikacji.

Ranking mikrofonów na rok 2021

Nasze rekomendacje: