Jednym z kierunków rozwoju laptopów jest dążenie do mobilności i kompaktowości przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności na odpowiednio wysokim poziomie. Efekt jest taki, że pełnoprawne konstrukcje ważące niewiele ponad 1 kilogram nie są dzisiaj niczym dziwnym. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ranking najlepszych, naszym zdaniem, cienkich i lekkich laptopów.
Ponieważ mówimy o konstrukcjach lekkich i kompaktowych, wydaje się, że najbardziej skorzystają na nich osoby, które dużo podróżują, lubią w trakcie podróży popracować, uczestniczą w spotkaniach biznesowych w najróżniejszych miejscach. Warto podkreślić biznesowy sznyt tego typu sprzętów, wszak większość modeli ważących w okolicach 1 kg może się pochwalić smukłą, elegancką sylwetką, która robi wrażenie.
Lekkie notebooki to również niezła propozycja dla studentów, którzy są w stałym ruchu – z sali do sali, z wydziału na wydział. Tutaj jednak przeszkodą może być cena, ponieważ kompaktowe laptopy są zwykle droższe od swoich cięższych i większych odpowiedników.
Kolejną grupą osób, którą powinien zainteresować tego typu sprzęt, są pracownicy zdalni, szczególnie ci, którzy nie ograniczają się do pracy z domu, ale często krążą wokół wielu miejsc, miejscowości, a nawet krajów. Laptopa, który jest mały i waży niewiele, transportuje się z pewnością znacznie wygodniej niż ciężkie, toporne konstrukcje.
Zanim zdecydujecie się na zakup lekkiego laptopa, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomogą Wam dowiedzieć się, czy aby na pewno jest to sprzęt dla Was.
Pierwszą kwestią jest oczywiście waga. Jak sama nazwa wskazuje, lekki laptop powinien być… lekki. Co to oznacza w praktyce? Dzisiaj za lekki uznaje się notebook, którego waga nie przekracza 1,5 kilograma, choć oczywiście istnieją modele ważące nawet poniżej 1 kg.
Taki laptop powinien być wykonany z wytrzymałych i lekkich materiałów, pokroju aluminium czy karbonu. Warto zwrócić uwagę na sposób montażu ekranu i zawiasów, aby zapewnić jak największą wytrzymałość
Kolejną rzeczą, o której dobrze wiedzieć, jest wielkość ekranu. W przypadku lekkich notebooków najczęściej mamy do czynienia z wyświetlaczami o wielkości od 11 do 14 cali, co dla niektórych, przyzwyczajonych do pracy na większych ekranach, może stanowić pewną przeszkodę. Tym bardziej że wielkość ekranu niewątpliwie wpływa na wygodę pracy, zwłaszcza jeśli spędzamy przy laptopie wiele godzin dziennie.
Rozważająć zakup kompaktowego, lekkiego ultrabooka, trudno pominąć kwestię wydajności. Chociaż tego typu urządzenia ważą niewiele, a ich obudowy są cienkie, bardzo często skrywają w sobie podzespoły, które zapewniają odpowiednio wysoką wydajność. Co mamy na myśli, mówiąc „odpowiednio wysoką”? Taką, która pozwoli na płynne realizowanie większości zadań biurowych, a do pewnego stopnia również też specjalistycznych (np. edycja zdjęć, montowanie filmów w FullHD itp.).
Co ze specyfikacją techniczną? Idealnym rozwiązaniem byłby wybór któregoś z nowszych procesorów, na przykład z serii Intel Core 12. generacji. Dobrze, aby taki laptop miał co najmniej 16 GB RAM-u oraz dysk SSD o pojemności niemniejszej niż 256 GB.
Kolejnym ważnym punktem do odhaczenia w kontekście lekkich laptopów jest ich bateria. Wydajny akumulator, zdolny zapewnić nam minimum 8 godzin bezprzewodowej pracy, to element o tyle kluczowy, że stanowi potwierdzenie mobilności kompaktowych ultrabooków.
Na koniec listy zostawiliśmy cenę. Lekki laptop najczęściej kosztuje więcej niż tradycyjny, ale nie oznacza to, że musimy przepłacać. Warto porównać ceny różnych modeli i wybrać ten, który oferuje najlepsze parametry w rozsądnej cenie.
Oto nasze propozycje ciekawych lekkich laptopów od różnych producentów. Lista jest cyklicznie uaktualniana.