Jaki grill elektryczny wybrać? Ranking

Czy do grillowania zawsze potrzebny worek węgla drzewnego? I czy trzeba czekać aż do weekendu majowego lub lata na pierwsze grillowane przysmaki? Niekoniecznie. Grill elektryczny może być dobrą alternatywą. Sprawdźcie nasz tekst, dowiedzcie się, jak wybrać najlepszy dla siebie grill elektryczny. Oto ranking polecanych modeli na rok 2023.

Grill elektryczny ogrodowy 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla elektrycznego?

Wybierając grill elektryczny pomyślmy, gdzie go chcemy postawić, czy mamy odpowiednio dużo miejsca. Nie bez znaczenia pozostaje także to, ile osób chcemy za jego pomocą karmić, oraz jak często planujemy to robić.

Grille stojące, przypominające tradycyjne grille, z rusztem i metalową kratką, mogą zabierać więcej przestrzeni. Bardziej nadają się na zewnątrz. Na rynku znajdziemy też grille stołowe, które postawimy na stole lub na blacie.

Grill elektryczny Cecotec otwarty jedzenie

Grill elektryczny – z pokrywą czy otwarty?

Grill elektryczny z pokrywą, czyli zamknięty, nieco ogranicza rozmiary przygotowanego posiłku. Może jednak sprawić, że będzie on równomiernie rozprowadzał ciepło i grillował potrawy (o ile opiekają obie części). Z kolei grill otwarty pozwala na przygotowanie większej ilości pokarmu. 

Jakie płyty grillowe warto wziąć pod uwagę?

Płyty mogą być płaskie, ale i karbowane. Te ostatnie pomagają w usunięciu tłuszczu. Tworzą też charakterystyczne grillowe paski. Jako dobre rozwiązanie wskazuje się model, który posiada oba rodzaje płyt. Dobrze, by płyty były pokryte specjalną powłoką, dzięki której jedzenie nie będzie do nich przywierało. A kąt nachylenia niech pozwala na ściekanie tłuszczu.

Jeśli płyty można wyjmować, to warto się upewnić, czy dostajemy coś dodatkowego w zestawie. Na przykład formy do gofrów albo tackę na tłuszcz. Zamiast płyt możemy wybrać także grill z rusztem. W takim przypadku często dołączana jest do niego dodatkowa tacka na wodę, która pomaga zredukować dym i zapach.

Grill elektryczny DeLonghi zestaw

Temperatura, którą grill elektryczny może uzyskać

Można spotkać modele bez regulacji temperatury. Ale są oczywiście i takie, które taką regulację mają (płynną albo stopniową). W niektórych modelach możemy ustawić osobną temperaturę dla danej płyty i jednocześnie przygotowywać różne produkty. Dobrym dodatkiem może być wskaźnik temperatury. Podpowie nam, czy urządzenie jest już gotowe do pracy.

Moc grilla elektrycznego

Sugeruje się, by wynosiła przynajmniej 1000-1500 W. Mniejsza moc (ok. 750 W) może wpłynąć na smak jedzenia, które będzie mniej przypominało tradycyjne grillowe przysmaki. Do tego większa moc oznacza, że grill będzie szybciej gotowy do działania. Jeśli jednak grilluje się dla mniejszej liczby osób, można analogicznie wybrać grill o mniejszej mocy.

grill elektryczny DeLonghi mięso grillowane ranking

Przewód do grilla 

Grill elektryczny jest zasilany sieciowo. Pamiętajmy o sprawdzeniu długości kabla.  Będzie ona istotna, gdy na przykład będziemy chcieli skorzystać z grilla na zewnątrz. Mówiąc o grillowaniu poza domem, warto upewnić się, że kabel jest wytrzymały i odporny na wodę. Przy okazji – lepiej grillować w pobliżu domu niż wybierać się z grillem elektrycznym w plener. Kucharzenie na nim będzie tam niewygodne i narażone na zmienne warunki atmosferyczne. 

Materiał i wykonanie grilla elektrycznego 

Zarówno płyty czy ruszt, jak i inne elementy grilla, mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Płyty mogą zwykle robione są z emalii porcelanowej czy kamienia, a ruszt i nogi grilla stojącego – ze stali nierdzewnej. Upewnijmy się, że poszczególne elementy są wytrzymałe i nie topią się czy nie kruszą, np. pod wpływem temperatury.

Dodatkowe funkcje – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Liczą się detale, więc upewnijmy się, jakie dodatki oferuje konkretny grill elektryczny. Czy może być stosowany jako opiekacz, na przykład panini albo tostów. Czy można na nim usmażyć jajko lub bekon albo przygotować wspomniane gofry. Czy jest możliwość grillowania beztłuszczowego. Niektóre modele grilli elektrycznych posiadają też kontrolki lub sygnał dźwiękowy, a one na bieżąco podpowiedzą, jak przebiega grillowanie.

grill elektryczny DeLonghi aplikacja

Można też znaleźć grille, które łączą się z pomagającą w gotowaniu aplikacją mobilną. A także wyposażone w gotowe programy grillowania czy wykrywanie liczby oraz grubości produktów na płycie oraz automatyczne dostosowanie temperatury i czasu grillowania.

Sprawdźmy również, czy dany grill elektryczny jest dla nas wystarczająco łatwy w obsłudze, czy ma udogodnienia w postaci np. timera do ustawiania czasu grillowania. A także jak wygląda czyszczenie urządzenia (czy na przykład możemy wyjąć płyty do mycia w zmywarce, czy w zestawie jest szpatułka do usuwania zabrudzeń). Dobrze także, jeśli konstrukcja grilla elektrycznego zapewnia uchwyty, które się nie nagrzewają. Pamiętajmy też, aby upewnić się, że kupowany grill elektryczny może być użytkowany wewnątrz.

grill elektryczny Cecotec grillowane jedzenie

Jaki grill elektryczny – ranking 2023 

Tak, uważa się nawet, że jest zdrowsze niż w przypadku grilla węglowego i gazowego. Wiele nadal zależy jednak  od produktów, które wybieramy do grillowania. Powinny być niskokaloryczne i niskotłuszczowe: chude mięso, drób - ale niekoniecznie nogi i udka; raczej piersi i bez skórki - ryby, owoce morza, warzywa i owoce. Ważne są też sposoby przygotowania. Na przykład 

Pokarm na grilla możemy wcześniej zagrzać w piekarniku lub mikrofali,  zamarynować czy usunąć nadmiar tłuszczu. Dobrze jest także ograniczyć lub zrezygnować z folii aluminiowej, zwłaszcza w przypadku kwaśnych owoców i warzyw: cytryn, pomidorów, kapusty... Lepiej również grillować krócej czy w niższych temperaturach (lepiej unikać mocnego przypalania posiłków). Dla mniejszego przywierania płyty lub ruszt można wcześniej lekko naoliwić. Pamiętajmy też o utrzymywaniu grilla w czystości.

Polecamy też: