Niecierpliwie zdzierasz kartki z kalendarza w oczekiwaniu na długi weekend? Już za kilka tygodni rozpocznie się sezon na plener. Oficjalne otwarcie nastąpi w majówkę. W głowie już zaczyna kiełkować pytanie co wrzucić na ruszt i jakie przystawki zaserwować na wieczór. Ale zanim przejdziesz do planowania imprezy, najpierw zadbaj o dobry sprzęt. Grill to obowiązkowy element letniego wypoczynku. O tym, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu piszemy poniżej.
Wiosna to czas wzmożonej aktywności fizycznej i nieograniczonego przebywania na świeżym powietrzu. Niektórych jednak najbardziej cieszy zbliżający się wraz z nią sezon na imprezy w ogrodach lub przydomowych tarasach. A jeśli mowa o relaksie w plenerze, to tylko w towarzystwie aromatu grillowanych dań.
Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej? Wybór może okazać się sporym wyzwaniem. Możesz pokusić się o grill gazowy lub tradycyjny z miejscem na podpałkę i węgiel. Dowiedz się, czym różnią się ich poszczególne rodzaje.
Każdy z nich ma swoje niewątpliwe plusy, ale wybór zawsze zależy od indywidualnych preferencji. To, który z nich sprawdzi się najlepiej i będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb, dowiesz się, czytając dalszy ciąg artykułu. Wskazujemy cechy każdego urządzenia, by ułatwić Ci wybór.
Pewnie, że warto. W szczególności, kiedy chcesz przenieść imprezę z ogrodu w bardziej odległe miejsce lub zwyczajnie nie chce Ci się targać butli gazowej ani bawić w podłączanie kabli. Wielkim plusem grilla węglowego jest jego mobilność. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na model o mniejszych gabarytach. W zamian za stosunkowo lekką konstrukcję przedłuża się nieco czas przygotowywanych potraw. Zanim doczekamy się idealnie wypieczonego steku, musimy trochę poczekać.
Grille węglowe to kultowe modele, ale w ciągu ostatnich kilku lat przeszły sporą zmianę. Po pierwsze pokrywa. Niby nic takiego, a jednak! Niektóre modele oferują praktyczną osłonę oraz wygodny uchwyt. Dzięki temu w dowolnym momencie sprawdzisz, jak wygląda sprawa z wyczekiwanym stekiem.
Grille z pokrywą zazwyczaj posiadają również zasuwę, dzięki której można regulować dopływ powietrza. Jest coś jeszcze – modele z pokrywą i wbudowanym termometrem. Dzięki tej przydatnej funkcji masz pewność czy mięso lub warzywa mają odpowiednio gorące warunki.
Szukając wymarzonego modelu, warto rozejrzeć się również za tym, czy grill jest wyposażony w wygodne półki i podstawki. Zazwyczaj znajdują się one pod rusztem. Zdarzają się też modele o większych rozmiarach, wówczas miejsce na miseczki, przyprawy i inne dodatki rozmieszczone są po obu stronach rusztu. Wygodną opcją są też zamontowane haczyki, na których możesz zawiesić łopatki i szczypce.
Jeśli chcesz postawić na totalną klasykę, wybierz palenisko. To coś na kształt ogrodowego kominka, który pokryty jest ognioodporną farbą. Posiada też ażurową pokrywę, która ma chronić przed iskrami. Atutem jest dowolność w wyborze sposobu przygotowywanych potraw – możemy wykorzystać palenisko jako grill węglowy, ale to nie jedyna opcja. Oprócz grillowania spełnia ono także funkcję klasycznego ogniska.
To z pewnością wygodna opcja dla tych, którzy nie lubią czekać. W tym przypadku nie potrzeba ani węgla, ani podpałki. Grillowanie potraw jest możliwe, dzięki zamontowanej butli gazowej lub zasilaniu przez sieć gazową. Urządzenie wyposażone jest w palniki, które dają możliwość swobodnej regulacji płomienia i temperatury.
Grille gazowe mają imponujący design, ale też spore gabaryty. Wbudowana duża szafka zapewnia możliwość ukrycia butli z gazem i tym samym estetyczny wygląd grilla. W tym przypadku musisz jednak dokładnie przemyśleć to, w którym miejscu odbędzie się Twoje garden party.
Przyrządzanie dań odbywa się na ruszcie, który najczęściej wykonany jest z żeliwa. Tego typu grille często wyposażone są w dwupoziomowe ruszty, a także płytę żeliwną. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe miejsce na przyrządzenie jednocześnie wielu dań. Oprócz tego to także wygodna opcja, kiedy impreza dobiega końca i trzeba zająć się porządkami. Żeliwny ruszt jest odporny na zarysowania. Łatwo utrzymać go w czystości, a nawet można myć go w zmywarce.
Grill gazowy daje możliwość przygotowania potraw w szybszym czasie, a dzięki palnikom można dostosować odpowiednią temperaturę oraz zyskać równomiernie przypieczone dania. Niektóre modele są wyposażone w obrotowe kółka, dzięki którym przeniesiesz grill na wybrane miejsce, a hamulce zapewnią bezpieczeństwo i stabilną pozycję podczas użytkowania. Inne miłe udogodnienia to np. wbudowany otwieracz, wysuwany ociekacz na tłuszcz oraz pokrowiec na fartuch, praktyczne półki i haczyki.
Jeśli nie przepadasz za tradycyjnym grillem węglowym i dymem, który wydobywa się z rusztu, możesz sięgnąć po inne, wygodne rozwiązanie. Grill elektryczny pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie dań. Wystarczy podłączyć urządzenie do źródła zasilania, by już po chwili móc wrzucić na ruszt ulubione przysmaki. Warto pamiętać, że to, jak szybko zaserwujemy dania z takiego grilla, zależy od mocy, w jaką został wyposażony. Dlatego ten parametr jest bardzo ważny przy wyborze odpowiedniego sprzętu.
Zasada jest tu bardzo prosta – im większa moc, tym dania pojawią się szybciej na talerzach. Regulację temperatury umożliwia pokrętło, dzięki czemu zyskujesz pewność, że potrawy będą przypieczone w sposób równomierny. W przypadku grilla elektrycznego jest dostępnych wiele opcji. Możesz wybrać kompaktowy model z zamykaną pokrywą, który sprawdzi się także w kuchni czy na balkonie, lub dedykowany do ogrodu grill stojący.
Jeśli wybierzesz mały, zamykany grill elektryczny, masz pewność, że zapach nie będzie unosił się w powietrzu. To dobra opcja w szczególności dla osób, które chcą cieszyć się smakiem grillowanych dań w mieszkaniu bez tarasu czy ogrodu. Niektóre modele są wyposażone w funkcję automatycznego dostosowania temperatury oraz czasu grillowanych potraw. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz pewność idealnego przyrządzenia jedzenia.
Kompaktowe modele najlepiej sprawdzą się dla małej rodziny. Jeśli jednak planujesz garden party i liczysz na spore grono gości, lepszym wyborem będzie grill elektryczny stojący. Większa powierzchnia zapewnia wysoką wydajność. Jeśli zależy Ci na tym, aby dania przygotowane na grillu były smaczne, a jednocześnie dietetyczne sprawdź, czy wybrany model został wyposażony w funkcję odprowadzania tłuszczu. W ten sposób warzywa, mięsa i inne przysmaki nie będą nasiąknięte tłuszczem, ponieważ będzie on spływał na tackę.
☀️ O wszystkich zaletach i wadach każdego rodzaju grilla przeczytasz w poradniku na stronie al.to.
Podczas zakupu grilla, warto dodatkowo wyposażyć się w przydatne akcesoria, które znacząco ułatwią zabawę przy rozgrzanym ruszcie. Podstawowy i niezbędny pakiet to szczypce, widełki i łopatka. Dzięki nim z łatwością obrócisz potrawy, równomiernie rozłożysz je na grillu, a gdy będą gotowe, przełożysz na talerz.
Dobrą praktyką jest też zwrócenie uwagi na materiał, z którego zostały wykonane akcesoria do grilla. Najlepszym rozwiązaniem jest stal nierdzewna, ponieważ jest odporna na wysokie temperatury i trwała. A co do samych rękojeści – powinny być izolowane i ergonomiczne. Dzięki temu zapewnią bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Prawdziwy mistrz grilla nie może zapomnieć o fartuchu i rękawicach. Ten pierwszy uchroni od plam, a drugi od ewentualnych poparzeń.