YouTube bez reklam. Na Androida i na komputer

Czy świat w którym istnieje YouTube bez reklam nie byłby piękniejszy? Niektóre filmy są nimi ponadziewane niczym rogal świętomarciński białym makiem. Jeśli chcielibyśmy oglądać filmy na YouTube bez reklam to mamy na to dwa doskonałe rozwiązania, które sprawdzą się zarówno na telefonach z systemem Android, jak i na komputerach. Do dzieła!

Jak wyłączyć reklamy na YouTube. Android i aplikacja NewPipe

YouTube bez reklam jest możliwy i da się to zrobić w prosty i dostępny dla każdego sposób. W podstawowej aplikacji nie ma niestety „przycisku”, przy pomocy którego moglibyśmy wyłączyć natrętne reklamy. Zwłaszcza jeśli używamy do tego dedykowanej aplikacji pochodzącej od Google.

Firma ta żyje z wtłaczania w nas reklam, więc siłą rzeczy nie może podcinać gałęzi, na której siedzi. Na szczęście wszystko ma swoje granice. Cierpliwość ludzka również.

W sieci zebrała się grupa programistów, która stworzyła aplikację NewPipe. Funkcjonalnie jest ona zbliżona do tego, co oferuje nam domyślna aplikacja do oglądania filmów na YouTube, ale nie faszeruje nas reklamami. Dodatkowo w bonusie otrzymujemy zapewnienie programistów o zachowaniu naszej prywatności, co możemy sami zweryfikować na zaglądając w kod aplikacji.

newpipe ekran wyszukiwania
NewPipe pozwala nam wyszukiwać filmy wraz z możliwością zawężania naszego wyszukiwania po kanale czy playliście. Źródło: NewPipe

Jakie funkcje oferuje nam aplikacja NewPipe?

Po pierwsze sama w sobie jest niewielka, po instalacji zajmuje mało miejsca na naszym telefonie i cechuje się niskim zużyciem energii. Dzięki temu, że nie serwuje na reklam, ogranicza również transfer danych na naszym smartfonie.

Dodatkowo jeśli chcemy pobrać sobie film przy pomocy Wi-Fi i obejrzeć go później, to nic prostszego. Aplikacja umożliwia nam pobranie go w różnych rozdzielczościach i różnym formacie. Jakby tego było mało, to możemy zaznaczyć opcję, by pobrać sam dźwięk. Ta funkcja przyda się dla wielbicieli podcastów.

Aplikacja umożliwia nam również odtwarzanie w tle. Co to oznacza? Jeśli chcemy czegoś posłuchać na YouTube, a niekoniecznie pooglądać, to film odtwarzany jest nawet przy wyłączonym ekranie. Oszczędzamy dzięki temu energię zgromadzoną w naszym akumulatorze.

Jeśli nie chcemy słuchać filmu w tle, ale chcielibyśmy oglądać go jako popup, nad innymi aplikacjami, to NewPipe również oferuje nam taką opcję.

NewPipe lista subskrypcji
Dzięki szerokim możliwościom subskrypcji, dodawania ulubionych i tworzenia list możemy łatwo zarządzać ulubionymi treściami. Źródło: NewPipe

Śledzę dużo kanałówna YouTube, tworzę swoje listy odtwarzania. Czy NewPipe mi to umożliwi?

Na szczęście dla użytkownika pomyślano również o takich kwestiach i do dyspozycji mamy opcję subskrypcji kanałów. Aplikacja pozwala nam to zrobić w prosty sposób, a dodatkowo, w dowolnym momencie, możemy wyeksportować nasza listę i przenieść ją na inny telefon.

Gdy nie chcemy subskrybować całych kanałów, to możemy zapisać jako zakładkę pojedynczy film. Możemy również utworzyć z kilku filmów własną playlistę. Poszczególne filmy można również oznaczyć jako ulubione.

Jeśli lubimy oglądać niektóre filmy po kilka razy, to aplikacja oferuje nam również funkcje historii. Mamy też możliwość konfigurowania wyglądu i układu aplikacji, rozdzielczości filmów, miejsca zapisywania pobrań, a na sam koniec możemy wyczyścić wszystkie dane. Czego chcieć więcej?

NewPipe F-Droid
Aplikację można zainstalować poprzez darmowy sklep F-Droid lub bezpośrednio z GitHub.

Jak zainstalować NewPipe na naszym telefonie

Siłą rzeczy aplikacja nie jest dostępna w Sklepie Play. Google bardzo się z nią nie lubi, ale dzięki instalacji dodatkowego sklepu z aplikacjami F-droid, o którym wspominaliśmy już we wpisie o Androidzie bez Google, możemy ten problem obejść. Sklep ten pozwala nam na instalowanie bardzo wielu aplikacji o otwartym kodzie źródłowym, które są całkowicie darmowe.

Jeśli chcielibyśmy, by nasza aplikacja NewPipe była aktualizowana jeszcze szybciej, to do sklepu F-droid możemy dodać repozytorium NewPipe i najnowsze wersje będą pojawiały się nam błyskawicznie. Warto to zrobić gdyż pomiędzy programistami, a Google trwa mała wojna podjazdowa na zmiany w API i kodzie, co czasem utrudnia działanie aplikacji. Na stronie projektu znajduje się , jak możemy to wykonać.

Jeśli nie chcemy instalować dodatkowego sklepu, to aplikację możemy pobrać bezpośrednio z GitHub. Aplikacja będzie sama informowała nas o nowej aktualizacji, którą znów możemy pobrać wprost ze źródła. Pamiętajmy tylko o zasadach bezpieczeństwa podczas instalowania aplikacji ze źródeł zewnętrznych.

firefox mobile google play
Jeśli nie chcemy korzystać z aplikacji NewPipe, to zawsze możemy sięgnąć po przeglądarkę Firefox na Androida i doinstalować do niej wtyczkę uBlock Origin.

Jak wyłączyć reklamy na YouTube. Android i mobilna przeglądarka internetowa.

Jeśli nie chcemy instalować dodatkowej aplikacji i wolimy oglądać filmy bezpośrednio w przeglądarce internetowej, to możemy skorzystać z aplikacji Firefox na Androida. Jest to jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna przeglądarka, która pozwala nam instalować wtyczki nawet w wersji na komórki.

Dzięki temu możemy zainstalować omawianą szczegółowo w innym poradniku wtyczkę uBlock Origin. Aplikację Firefox możemy zainstalować bezpośrednio ze Sklepu Play. Następnie w opcjach przeglądarki dodajemy wtyczkę uBlock Origin i już możemy cieszyć się filmami na YouTube bez reklam.

Alternatywnie możemy skorzystać z przeglądarki Fennec, czyli wersji Firefoxa dostępnej w sklepie F-droid. Tutaj również możemy doinstalować uBlocka, a dodatkowo część ruchu analitycznego Mozilli, jak i własnościowe elementy przeglądarki są usunięte. To opcja dla wielbicieli otwartego oprogramowania.

pi hole
Jeśli poszukujemy bardziej zaawansowanego rozwiązania, to Pi-hole może okazać się idealnym dla nas. Źródło: Pi-hole

Jak wyłączyć reklamy na YouTube. Komputer i przeglądarka internetowa.

Reklama na YouTube może być irytująca nie tylko na komórce, ale również na komputerze stacjonarnym, czy też laptopie. W tym celu możemy wykonać kroki podobne jak na telefonie, czyli sięgnąć po zestaw przeglądarki internetowej (tutaj może to być również Chrome) i wtyczki blokującej reklamy.

W przypadku komputerów używanych w domu możemy również sięgnąć po rozwiązanie bardziej systemowe i „wyciąć” reklamy już na poziomie naszego połączenia internetowego. Możemy to zrobić na przykład dzięki Pi-Hole. System działa niczym zapora sieciowa, blokując ruch nie tylko ze strony reklamodawców, ale również ze znanych serwerów ze złośliwym oprogramowaniem.

Poziom blokowania możemy ustalać dzięki zainstalowanym listom, które są naszą bazą do blokowania. W takim przypadku, jeśli połączymy się przy pomocy telefonu z domowym Wi-Fi, to nawet część reklam w aplikacjach i grach powinna zostać wycięta.

Oczywiście jest to opcja najbardziej skomplikowana i polecana jedynie zaawansowanym użytkownikom, ale w sieci można znaleźć dużo poradników i instrukcji krok po kroku, jak takową domową zaporę ustawić.

Podsumowanie

Tradycyjnie nie wyczerpaliśmy wszystkich możliwości w obszarze YouTube bez reklam, ale przedstawiliśmy te najprostsze, sprawdzone i najskuteczniejsze. W ciemno możemy polecić NewPipe i uBlock Origin na komórki i komputery.

Macie jakieś pytania? Któraś część jest niejasna? Może jest jeszcze łatwiejsze rozwiązanie o którym nie wiemy? Piszcie w komentarzach.