TikTok wprowadza udoskonaloną kontrolę rodzicielską. Reakcja na wyciek informacji o transmitowanym samobójstwie?

TikTok w ciągu ostatnich miesięcy rozwija się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że obecnie z aplikacji korzysta już ponad 1,5 mld użytkowników na świecie. Większość z nich stanowią nastolatkowie, dlatego wprowadzana właśnie funkcja rozbudowanej kontroli rodzicielskiej, w wypadku tej aplikacji, wydaje się być wyjątkowo uzasadniona.

Samobójstwo na TikToku

Ostatnio na jaw wyciekła informacja o tym, w jaki sposób dział PR TikToka w 2019 roku zareagował na transmitowane na żywo samobójstwo brazylijskiego nastolatka. Relację z tego tragicznego wydarzenia oglądało 280 osób, pod filmem pojawiło się kilkaset komentarzy, a zgłoszenie o całym zajściu przesłało 15 użytkowników.

Film został usunięty po półtorej godziny od całego zajścia. Według relacji byłego pracownika, firma zamiast w pierwsze kolejności powiadomić policję o tym tragicznym wydarzeniu, zaczęła szykować oficjalne oświadczenia dla mediów. Opracowywano strategię mająca na celu, aby informacje o całym zajściu nie wyciekły poza serwis, w efekcie czego policja powiadomiona została dopiero po 3 godzinach od całego zajścia.

Firma, chcąc zminimalizować negatywny wpływ tego zdarzenia na jej reputację, osiągnęła efekt zupełnie odwrotny. Ujawnienie tej nieodpowiedzialnej reakcji stało się bowiem źródłem kryzysu wizerunkowego TikToka.

TikTok uruchamia funkcję Family Safety Mode

Nie jest tajemnicą, że z TikToka korzystają w większości młodzi albo bardzo młodzi użytkownicy. Co prawda regulamin ustanawia 13 lat jako dolną granicę wieku, ale w praktyce ciężko to kontrolować. Wzrost popularności aplikacji rodzi coraz więcej obaw, szczególnie w obliczu takich wiadomości jak opisana powyżej. Rodzicom często w ogóle trudno zrozumieć ideę tworzenia i wrzucania takich krótkich, bo 15-sekundowych filmów wideo.

TikTok postanowił zareagować na te rodzące się obawy oraz poprawić swój wizerunek i ogłosił wprowadzenie funkcji Family Safety Mode, która ma zapewnić rodzicom łatwiejszą kontrolę nad działaniami ich dzieci w aplikacji.

Do tej pory kontrola rodzicielska na TikToku istniała, ale konieczne było do tego włączenie jej bezpośrednio na telefonie dziecka i wprowadzenie hasła, które musiało być zmieniane co 30 dni. Udoskonalona funkcja ma możliwość zdalnego jej uruchamiania za pomocą kodu QR. Dzięki Family Safety Mode rodzice będą mogli zwiększyć kontrolę nad czasem, jaki w aplikacji spędza ich dziecko. Dodatkowo można zastrzec, aby wiadomości wysyłać mogli jedynie znajomi albo w ogóle wyłączyć możliwość ich otrzymywania.

Wprowadzony zostanie także filtr ukrywający treści, które algorytm uzna za nieodpowiednie. Nie do końca wiadomo jeszcze, na jakiej zasadzie miałby on działać, dlatego warto być świadomym, że nawet włączenie takiego trybu nie daje możliwości całkowitej kontroli.