Uniwersalna stacja dokująca, czyli weź laptopa, zostaw monitor i peryferia

Podobno czasu nie da się kupić, ale na pewno da się go sporo zyskać na codziennym organizowaniu stanowiska pracy, korzystając z uniwersalnej stacji dokującej. Podobno nie można też mieć wszystkiego, np. mobilności laptopa z funkcjonalnością komputera stacjonarnego, a jednak na pewno już się domyślasz, że jest zupełnie inaczej i dzięki jakiemu sprzętowi? Zgadza się, stacja dokująca lub replikator portów są odpowiedzią na Twoje potrzeby i w tym artykule wyjaśnię, w jaki sposób te urządzenia usprawnią Twoją codzienną pracę.

Uniwersalna stacja dokująca do laptopa – co to jest?

W pracy biurowej najlepsza jest poranna kawa i plotki ze znajomymi z pracy, natomiast na home office nic tak nie podnosi na duchu jak stories od Make Life Harder. Z wszystkimi tymi przyjemnościami wiąże się jednak pewna niedogodność – na zmianę musisz przenosić swojego laptopa między biurem a domem. Dlatego kiedy codziennie zaczynasz pracę, podłączasz do laptopa monitory, klawiaturę, myszkę czy dyski zewnętrze. Kiedy kończysz – mozolnie odłączasz wszystkie te sprzęty po kolei, żeby zabrać ze sobą laptopa. 

A gdyby tak wszystko wykonać jednym ruchem? Kawa mogłaby trwać nieco dłużej, a memy na storiesach bawiłyby jeszcze bardziej. No, tego ostatniego może nie sposób zagwarantować. Ale nie da się zaprzeczyć, że stacja dokująca może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów podczas przygotowywania stanowiska. Wystarczy, że raz podłączysz do niej wszystkie peryferia, a następnie podłączysz ją do laptopa, żeby móc z nich wszystkich korzystać. Kiedy będziesz chciał zabrać komputer ze sobą do domu lub na spotkanie, to po prostu odłączasz stację.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz też wygrać firmowy konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń na biurku. Laptopy coraz rzadziej mają wyjścia z tyłu obudowy, a to właśnie to miejsce jest optymalne do podłączania dodatkowego monitora, projektora czy myszki. Wystające z boku laptopa kable nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też dużo łatwiej się plączą. Stacja dokująca ukryta z tyłu laptopa lub znajdująca się pod nim ułatwi Ci zapanowanie nad tym chaosem i pozostawi wokół Ciebie wolną przestrzeń.

argus 4K Uniwersal Docking Station z laptopem
Źródło: Targus

Mobilność laptopa z możliwościami PC

Wiele nowoczesnych laptopów ze smukłymi obudowami wygląda pięknie, ale – jak to mówią – chcesz być piękny? Cierp! I niestety to użytkownik cierpi – najczęściej na niedobór portów USB i dodatkowych złączy wideo w swoim laptopie. Na pewno przypominasz sobie swoją frustrację, kiedy chciałeś podłączyć dodatkowy monitor lub dysk, ale okazało się, że nie masz wolnego portu. I tu pojawia się stacja dokująca, która nie tylko zwiększa wygodę użytkowania komputera mobilnego, ale także i jego funkcjonalność, zbliżając ją do komputerów stacjonarnych.

Ekran laptopa to za mało? Podłącz kolejne 4

Monitor podłączony do laptopa to standard, ale czy myślałeś kiedyś o tym, żeby podłączyć kolejne 3? Być może nawet nie przyszło Ci do głowy, że jest taka możliwość, chociaż uporczywie próbujesz zmieścić wszystkie okienka na 2 ekranach i manewrować między nimi. Na szczęście stacja dokująca Targus USB-C Universal Quad 4K ma aż 4 porty HDMI i 4 porty Display Port. To aż 8 wejść wideo na Twoim laptopie. Wyobrażasz sobie, jak bardzo może to wpłynąć na Twoją produktywność? Tylko popatrz, jak taka konfiguracja wygląda w praktyce.

Targus USB-C Universal Quad 4K stacja z 4 monitorami
Źródło: Targus

Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wśród fotografów, montażystów wideo, grafików czy analityków, którzy potrzebują dużej przestrzeni roboczej – najlepiej na wielu monitorach i w rozdzielczości 4K. Trzeba to jednak pogodzić z zabieraniem pracy do domu lub pracą w terenie, a wtedy mobilność laptopa jest najważniejsza. Już rozumiesz, dlaczego stacja dokująca jest tak istotna?

Oczywiście nie każdy ma potrzebę podpinania aż 4 dodatkowych monitorów. Dla gracza wystarczy mniej skomplikowana i tańsza stacja dokująca, jak np. Targus USB 3.0 SuperSpeed Dual Video, która pozwoli na podłączenie dwóch monitorów. W takim ustawieniu można grać, podglądać to, co dzieje się na czacie streama i jednocześnie kątem oka rzucać na film na YouTube.

Nawet 6 portów USB zamiast 1

Kolejne ekrany pojawiają się na Twoim biurku niczym głowy hydry, ale żeby mieć co na nich robić, potrzebujesz materiałów do działań. W tym celu korzystasz z danych na dysku twardym, ale jego pojemność kiedyś się skończy, a do tego stale manewrujesz danymi między jednym dyskiem zewnętrznym a drugim, bo nie masz już wolnego portu USB. Stacja dokująca rozwiązuje ten problem, ponieważ zapewnia dostęp do dodatkowych gniazd. Możesz poniekąd zwiększyć pojemność dysku komputera, ale też wygodniej pracować.

Wyobraź sobie sytuację, w której przed spotkaniem potrzebujesz pilnie znaleźć ważny plik, a przed sobą masz kilka pendrive’ów i dysków zewnętrznych. Wiesz, że on gdzieś tam się kryje, więc zaczynasz walkę z czasem i po kolei podłączasz i odłączasz kolejne nośniki do jedynego wolnego portu USB. Zgodnie z prawem Murphy’ego plik będzie na ostatnim sprawdzanym dysku. Kopiujesz go na pulpit, odłączasz pendrive i podłączasz kolejny – ten przeznaczony dla szefa. Spotkanie już dawno się zaczęło, więc wbiegasz spóźniony.

Żeby uniknąć takich sytuacji i usprawniać swoją pracę wybierz jedną ze stacji dokujących ze zwiększoną liczbą portów USB, np. Targus 4K Uniwersal Docking Station, która ma aż 6 szybkich gniazd USB 3.0. Do takiej stacji podłączysz aż 6 dysków zewnętrznych lub 3 dyski, a do tego klawiaturę, myszkę i drukarkę. Weź także pod uwagę stacje, które oferują porty USB-C, np. Targus USB-C Multi-Function DisplayPort. Dzięki nim będziesz mógł naładować swojego ultrabooka z poziomu stacji dokującej.

Wyjścia w Targus USB-C Universal Quad 4K
Źródło: Targus

Złącza, czytniki i gniazda – tego nie będzie miał Twój laptop

Wspomniana wcześniej miniaturyzacja laptopów sprawia, że coraz częściej są one pozbawiane kolejnych portów. Dlatego warto przemyśleć zakup stacji dokującej z jak największą liczbą dodatkowych portów i rodzajów złącz. Nawet jeśli do aktualnego komputera możesz podłączyć kabel od internetu czy mikrofon, to nie znaczy, że nowy laptop, który kupisz, da Ci taką samą możliwość. Co dodatkowo mogą zaoferować stacje dokujące i replikatory portów?

Uniwersalna stacja dokująca to przyszłość

Część stacji dokujących charakteryzuje się tym, że żeby podłączyć je do laptopa, oba urządzenia muszą dysponować odpowiednim złączem pozwalającym osadzić komputer przenośny na stacji. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Nie wszystkie laptopy dysponują takim złączem, a ponadto takie stacje często są kompatybilne tylko z określonym producentem laptopa.

Zdecydowanie bardziej praktyczne są stacje dokujące Targus, które łączą się z laptopem poprzez port USB-A lub USB-C, więc są uniwersalne. Oznacza to, że podłączysz do nich sprzęt prawie każdego producenta laptopów. W ten sposób kupujesz stację dokującą na lata. Nie musisz wymieniać jej wraz ze zmianą laptopa lub trzymać się komputerów jednej marki, żeby tylko stacja była z nimi kompatybilna.

Stacja dokująca a replikator portów – czym się różnią?

Granice między stacjami dokującymi a replikatorami portów coraz bardziej się zacierają – oczywiście o ile stacja jest kompatybilna z różnymi urządzeniami. Wtedy różnica między jednym a drugim w dużej mierze sprowadza się do możliwości ładowania laptopa i liczby dostępnych portów.

Replikatory portów podobnie jak stacje dokujące zwiększają liczbę dostępnych portów, ale nie zawsze mogą ładować laptopa. Taką możliwość zapewniają replikatory z USB-C i standardem Thunderbolt 3, jak np. Targus USB-C – 2xUSB, 2xUSB-C, który umożliwia ładowanie ultrabooka po podłączeniu replikatora do zasilania sieciowego. Na podobnej zasadzie działają urządzenia z funkcją Power Delivery, np. Targus USB-C Multi-Port, jednak one wymagają dodatkowo podłączenia zasilacza od laptopa do replikatora.

Targus Travel Dock podłączony o komputera
Źródło: Targus

W obu przypadkach możesz jednocześnie ładować ultrabooka i podpinać dodatkowe peryferia, co bez replikatora byłoby niemożliwe w przypadku urządzeń z jednym portem USB-C.

Naturalnie nie wszystkie laptopy są wyposażone w wyjścia USB-C i do ładowania wymagają specjalnych końcówek. Rozwiązaniem tego problemu są stacje dokujące, które w zestawie mają wymienne końcówki, np. Targus USB-C Universal DV4K. Dzięki nim naładujesz laptopy różnych producentów bezpośrednio przez stację dokującą i zyskasz więcej miejsca na biurku, bo dodatkowy zasilacz nie będzie już potrzebny. A poza tym, to jedna rzecz mniej, o której można zapomnieć, prawda?

końcówki do ładowania Targus USB 3.0 SuperSpeed Dual Video
Źródło: Targus

Stacja czy replikator? Co wybrać?

Jeśli stacja dokująca nie jest kompatybilna z różnymi urządzeniami, to wybór między nią a replikatorem portów jest stosunkowo prosty. Ten drugi zadziała z większością urządzeń, podczas gdy stacja dokująca będzie współpracować tylko z laptopem danego producenta, więc wybór jest mocno ograniczony. Jednak stacje dokujące o uniwersalnej kompatybilności – takie jak marki Targus – nieco „komplikują” ten dylemat. Chociaż takie komplikacje lubimy, ponieważ ostatecznie to użytkownik dostaje większy wybór.

Za replikatorem portów przemawia jego rozmiar, który często jest bardziej kompaktowy niż w przypadku stacji dokującej. Można zatem wszędzie go ze sobą zabrać i dzięki poręcznej kosteczce zyskać w kawiarni dodatkowe porty na myszkę czy miejsce na czytnik kart pamięci. Co prawda replikatory oferują różne rodzaje portów, ale ze względu na niewielki rozmiar ich liczba jest ograniczona.

Stacja dokująca jest natomiast stosunkowo większym urządzeniem. Oferuje za to więcej portów USB i różnych wyjść wideo, dlatego jest bardziej wszechstronna i lepiej sprawdzi się do pracy stacjonarnej. Kształt stacji często pozwala na wykorzystanie jej w roli podstawki pod laptopa, co dodatkowo zwiększy ergonomię długotrwałej pracy. Dodatkowym atutem stacji jest możliwość ładowania laptopów z różnymi końcówkami zasilania. Nie musisz koniecznie mieć laptopa z portem USB-C, żeby w pełni wykorzystać stację dokującą.

Materiał powstał we współpracy z firmą Targus

Zobacz stacje dokujące i replikatory portów Targus