Netflix udostępnił film za darmo. To nominowany do Oscara dokument o Ukrainie

Nieczęsto zdarza się, żeby Netflix udostępniał coś za darmo. Sytuacja w Ukrainie sprawiła jednak, że podejmowanych jest wiele różnych decyzji i kroków, które często dotąd wydawały się nierealne. Udostępniony film także ma związek z tym, co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów, bowiem produkcja, którą Netflix udostępnił za darmo to nominowany do Oscara dokument „Zima w ogniu”.

Zima w ogniu – film o Ukrainie do obejrzenia za darmo

Film Zima w ogniu został doceniony na całym świecie. Otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto, był też nominowany do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Produkcja przedstawia wydarzenia związane z obaleniem byłego prezydenta kraju Wiktora Janukowycza, co z kolei miało związek ze wzrostem nastrojów separatystycznych na Krymie i tym samym aneksji tego regionu Ukrainy przez Rosję.

Przeczytaj też:

„Do tych, którzy śledzą wydarzenia w Ukrainie, ale niewiele wiedzą o współczesnej historii lub narodzie tego kraju, proszę, obejrzyjcie dokument Winter On Fire” – zachęcał pod koniec lutego na Twitterze Sean Penn.

Zima w ogniu jest cały czas dostępna w bibliotece Netflix, ale teraz dodatkowo będzie można bezpłatnie zobaczyć ten film w serwisie YouTube. Gigant streamingowy umieścił tę produkcję na konkurencyjnej platformie nie bez powodu. W ten sposób ten ważny film może być promowany na wielką skalę na całym świecie, a nawet, co jest teraz niezwykle ważne, także w Rosji.

Mimo to, dotarcie do rosyjskich odbiorców jest i tak mocno ograniczone, ponieważ korzystanie z YouTube w Rosji stało się nielegalne, bowiem 4 marca br. razem z Twitterem i Facebookiem został on zablokowany przez rosyjskie władze. Netflix na taką blokadę nie czekał i sam 6 marca wycofał rosyjskim abonentom subskrypcje. 

Wyprodukowany częściowo przez Netfliksa film jest koprodukcją amerykańsko-brytyjsko-ukraińską. Jego oficjalna premiera na platformie streamingowej odbyła się 9 października 2015 roku. Teraz film z oczywistych względów stał się bardziej popularny i niezwykle istotny w procesie informowania świata, o tym, jaki jest kontekst polityczny trwającej wojny.

W serwisie Youtube nie ma możliwości odtworzenia filmu z polskimi napisami, dostępne są jedynie w języku angielskim. W polskiej wersji językowej film „Zima w ogniu” jest cały czas dostępny dla abonentów Netfliksa. Bezpłatną wersję udostępnioną na YouTubie możecie zobaczyć poniżej:

Koniecznie sprawdźcie naszą strefę #Solidarnie z Ukrainą, gdzie publikujemy pomocne informacje. Niektóre z nich napisane są także w języku ukraińskim.