Stanisław Lem – książki, które go ukształtowały – za darmo na Wolnych Lekturach

Jak można uczcić Rok Lema? Lekturą jego utworów? A może tak pójść o krok dalej i sprawdzić dzieła literackie, które inspirowały i kształtowały wybitnego futurologa? Osobom, które zdecydowały się na taki krok, z pomocą przychodzi portal Wolne Lektury oraz Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki nim za darmo będzie można zapoznać się z aż osiemnastoma pozycjami, które wchodzą w skład kolekcji „Stanisław Lem poleca”.

Jakie lektury czytał i poleca czytać Stanisław Lem?

Są to dzieła, które być może obiły się komuś o uszy, może nawet kiedyś miał z nimi jakiś – przynajmniej pośredni – kontakt. Obecnie z ich dostępnością na rynku książkowym może być jednak problem. Podobnie z językiem przekładów, który dzisiejszemu czytelnikowi może wydawać się archaiczny (dla wielu osób to pewnie raczej dodatkowy smaczek niż ambaras, ale dla niektórych może to być blokada i przeszkoda w zapoznaniu się z tekstem).

Dlatego gratką może być publikacja tych właśnie tekstów – wraz z nowymi tłumaczeniami – na portalu Wolne Lektury, gdzie będzie można z nich za darmo korzystać i je rozpowszechniać. W kolekcji „Stanisław Lem poleca” znajdą się zarówno utwory bliskie dziedzinie „wybitnego krakowianina”, czyli fantastyce naukowej, jak również te spoza niej. Będą to m.in.:

  • U.R. Karela Čapka, w nowym przekładzie Martyn L. Lemańczyk – dramat sci-fi, w którym po raz pierwszy w historii pojawiło się słowo robot;
  • Wspomnienia z martwego domu Fiodora Dostojewskiego, w tłumaczenia Józefa Tretiaka, pod wieloma względami autobiograficzna powieść rosyjskiego pisarza, wspominającego pobyt na katordze;
  • powieści grozy Stefana Grabińskiego, uważanego za polskiego Lovecrafta i jednego z klasyków gatunku – Cień Bafometa i Klasztor i morze – a także opowiada z tomów Księga ognia, Niesamowita opowieść, Z wyjątków. W pomrokach wiary.
Stanisław Lem Poleca
Źródło: Nowoczesna Polska

Dla miłośników literatury – fantastycznej, ale nie tylko – będzie to prawdziwa gratka. Dodatkowo utwory będą dostępnie i jako ebooki, i jako audiobooki. We wspólnych planach Wolnych Lektur i FPFR są też warsztaty i spotkania autorskie – mają się one odbywać wiosną.

O literaturze (nie tylko) fantastycznej na portalu Geex

Wszystkich geeków spod znaku mola książkowego zapraszamy też na podróż po historii fantastyki z doktorem Volantem w ramach cyklu Luneta Futura. A także do sprawdzenia tych naszych tekstów:

Zapraszamy też do sklepu x-kom – po czytniki ebooków.

Źródło: Nowoczesna Polska