Reżyser „Squid Game” potwierdził, że chce zrealizować 2. sezon serialu

Od czasu do czasu w serwisach streamingowych pojawiają się seriale, o których mówią wszyscy. Netflix ma na swoim koncie sporo takich tytułów. Teraz do tej puli dołączył kolejny – koreański serial Squid Game. Nawet jeśli go nie oglądaliście, prawdopodobnie chociaż widzieliście krążące po sieci memy oparte na kadrach z tej produkcji. Na czym polega fenomen tego serialu? Czy rzeczywiście jest tak dobry i kiedy doczeka się 2. sezonu?

2. sezon serialu „Squid Game” powstanie?

„Squid Game” został nieoczekiwanym hitem sezonu jesiennego. Koreański thriller survivalowy stał się numerem jeden w serwisie Netflix aż w 90 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym oczywiście wielu jego fanów chce wiedzieć, czy gigant streamingowy przywróci serial w 2. sezonie. 

W obliczu tej zdumiewającej popularności można było się spodziewać, że takie informacje Netflix będzie chciał przekazać jak najszybciej. I rzeczywiście szefowa globalnych treści Netfliksa, Bela Bajaria, w rozmowie z portalem Vulture potwierdziła, że firma chce zrealizować kolejny sezon tego hitu. Podkreśliła jednak, że nie ustalono w tym temacie jeszcze żadnych szczegółów. Przypuszczamy zatem, że będziemy musieli na nie trochę poczekać, ale taka zapowiedź daje nadzieję, że rzeczywiście doczekamy się kolejnych odcinków tego koreańskiego thrillera.

Squid Game sezon 2
Źródło: Netflix

Reżyser „Squid Game” potwierdza drugi sezon

Po niezbyt konkretnych pogłoskach, przyszedł czas na coś konkretniejszego. Reżyser Hwang Dong-Hyuk, podczas krótkiego wywiadu z Associated Press potwierdził, że sezon 2 jest w przygotowaniu. „Powiem, że rzeczywiście będzie drugi sezon”, mówi Dong-hyuk AP , stojąc obok Lee Jung-jae, aktora grającego ukochanego bohatera Squid Game, Gi-huna. „To jest teraz w mojej głowie. Obecnie jestem w trakcie planowania.” Dodał jeszcze, że „Było tak wielka presja, tak duże zapotrzebowanie i tak wielka miłość do drugiego sezonu. Więc prawie czuję, że nie pozostawiasz nam wyboru”.

Ponadto reżyser przyznał, że jest jeszcze za wcześnie, by podać jakąś konkretną datę premiery kolejnych odcinków.

„Squid Game”: skąd taka ogromna popularność tego serialu? 

Dramat w języku koreańskim opowiada o alternatywnym świecie, w którym ludzie borykający się z ogromnymi problemami finansowymi, skuszeni obietnicami ogromnej wygranej, rywalizują ze sobą w zabójczych grach. Stawką jest 45,6 miliardów koreańskich wonów, gier jest sześć, a przegrani są zabijani na oczach pozostałych uczestników.

Serial okazał się tak wielkim hitem, że jest na dobrej drodze, by pokonać Bridgertonów i stać się najpopularniejszą oryginalną produkcją Netfliksa. Skąd ta popularność?

Choć gatunek serialu nie jest nowy i nie widzimy w serialu nic, czego nie widzielibyśmy już w innych produkcjach, ciekawe efekty wizualne, postacie, z którymi można się utożsamiać i ukazanie niepokojącego, mrocznego studium ludzkiej natury przemówiły do publiczności na całym świecie.

Squid Game
Źródło: Netflix

Pierwszy aspekt, w którym upatruje się sukces, są same gry. Są to zabawy, które bohaterowie znają z dzieciństwa. Ta niezwykła mieszanka dziecięcej zabawy i brutalnej śmierci powoduje w widzach bardzo skrajne odczucia i emocjonalną huśtawkę: od nostalgicznej podróży w przeszłość, po wywoływane brutalnymi scenami, przemyślenia nad instynktami, które kierują ludźmi w ekstremalnych sytuacjach.

„Ludzi pociąga ironia, że beznadziejni dorośli ryzykują życie, aby wygrać grę dla dzieci” – powiedział w wywiadzie reżyser „Squid Game”, Hwang Dong-hyuk.

Poza tym ta prostota gier sprawia, że widzowie nie muszą dużej uwagi poświęcać na zrozumienie ich reguł czy zawiłości scenariusza, dzięki czemu podświadomie skupiają się na każdej występującej w serialu postaci, próbując zrozumieć motywy jej działania.

I to właśnie bohaterom tej produkcji widzowie i krytyce przypisują w drugiej kolejności sukces serialu. Wiele postaci to ludzie muszący obchodzić się z problemem ostracyzmu społecznego. I choć pochodzą z różnych środowisk i historia ich życia jest czasem bardzo odmienna, elementem, który łączy ich wszystkich, są kłopoty z pieniędzmi.

Wyrzucenie na margines i poczucie braku przynależności do jakiegoś środowiska, mimo że może różnić się motywami, wywołuje w ludziach te same emocje. Ten aspekt można z pewnością uznać za uniwersalny problem ludzi w każdym wieku, choć z pewnością wielu młodych ludzi może mocniej sympatyzować z bohaterami, gdyż to w wieku dorastania najczęściej pojawiają się pierwsze doświadczenia wynikające z alienacji i poczucia braku przystosowania do jakiejś grupy.

Choć we wszystkim, o czym była mowa do tej pory, można znaleźć wartości uniwersalne dla ludzi na całym świecie, nie można uciec od tego, w jakim kraju i w jakiej rzeczywistości osadzona jest sama historia. Społeczeństwo Korei Południowej, podobnie jak jej wschodnioazjatyckich sąsiadów, ma mocno konkurencyjny charakter. To sprawiło, że wielu jej członków spotyka się w życiu z licznymi rozczarowaniami i potęguję poczucie niesprawiedliwości spowodowane faktem, że nie każda ciężka praca daje możliwość podjęcia studiów czy uzyskania dobrej pracy. Gry w serialu, jakkolwiek zabójcze, przedstawiają alternatywny świat, podobno oparty na fair play.

Jak mówi jeden z urzędników ds. gier w serialu: „Wszyscy uczestnicy gry są równi. Dajemy ludziom, którzy doświadczyli nierównego traktowania i dyskryminacji w świecie zewnętrznym, ostatnią szansę na wygranie uczciwej konkurencji”.

Źródło: Netflix

„Squid Game” i zakłócenia w sieci internetowej Korei Południowej

Ogromna popularność produkcji sprawiła też niespodziewane problemy. Mianowicie Netflix został pozwany przez południowokoreańskiego dostawcę usług internetowych SK Broadband. Powód: Ogromna popularność nowego serialu Netfliksa „Squid Game” doprowadziła do zakłóceń w sieci internetowej Korei Południowej. Netflix ma więc pokryć koszty spowodowane zwiększonym ruchem w sieci, a także prace konserwacyjne, które są ponoszone w związku ze wzrostem oglądalności.

Koreańska firma chce od Netfliksa odszkodowania w wysokości 23 milionów dolarów. Netflix w wydanym oświadczeniu przekazał, że zapozna się z pozwem, jednocześnie szukając możliwości współpracy i dążąc „do otwartego dialogu” z Koreańczykami.

Squid Game - serial na platformie Netflix

Zwiastun 2. sezonu serialu „Squid Game”

Oczywiście nie poznaliśmy jeszcze zwiastuna kolejnej części, ale kiedy tylko pojawią się jakiekolwiek nowe informacje dotyczące kontynuacji serialu, będziemy aktualizować ten tekst.

Serial „Squid Game” jest dostępny na platformie Netflix.