Pierwszy aspekt, w którym upatruje się sukces, są same gry. Są to zabawy, które bohaterowie znają z dzieciństwa. Ta niezwykła mieszanka dziecięcej zabawy i brutalnej śmierci powoduje w widzach bardzo skrajne odczucia i emocjonalną huśtawkę: od nostalgicznej podróży w przeszłość, po wywoływane brutalnymi scenami, przemyślenia nad instynktami, które kierują ludźmi w ekstremalnych sytuacjach.
„Ludzi pociąga ironia, że beznadziejni dorośli ryzykują życie, aby wygrać grę dla dzieci” – powiedział w wywiadzie reżyser „Squid Game”, Hwang Dong-hyuk.
Poza tym ta prostota gier sprawia, że widzowie nie muszą dużej uwagi poświęcać na zrozumienie ich reguł czy zawiłości scenariusza, dzięki czemu podświadomie skupiają się na każdej występującej w serialu postaci, próbując zrozumieć motywy jej działania.
I to właśnie bohaterom tej produkcji widzowie i krytyce przypisują w drugiej kolejności sukces serialu. Wiele postaci to ludzie muszący obchodzić się z problemem ostracyzmu społecznego. I choć pochodzą z różnych środowisk i historia ich życia jest czasem bardzo odmienna, elementem, który łączy ich wszystkich, są kłopoty z pieniędzmi.
Wyrzucenie na margines i poczucie braku przynależności do jakiegoś środowiska, mimo że może różnić się motywami, wywołuje w ludziach te same emocje. Ten aspekt można z pewnością uznać za uniwersalny problem ludzi w każdym wieku, choć z pewnością wielu młodych ludzi może mocniej sympatyzować z bohaterami, gdyż to w wieku dorastania najczęściej pojawiają się pierwsze doświadczenia wynikające z alienacji i poczucia braku przystosowania do jakiejś grupy.
Choć we wszystkim, o czym była mowa do tej pory, można znaleźć wartości uniwersalne dla ludzi na całym świecie, nie można uciec od tego, w jakim kraju i w jakiej rzeczywistości osadzona jest sama historia. Społeczeństwo Korei Południowej, podobnie jak jej wschodnioazjatyckich sąsiadów, ma mocno konkurencyjny charakter. To sprawiło, że wielu jej członków spotyka się w życiu z licznymi rozczarowaniami i potęguję poczucie niesprawiedliwości spowodowane faktem, że nie każda ciężka praca daje możliwość podjęcia studiów czy uzyskania dobrej pracy. Gry w serialu, jakkolwiek zabójcze, przedstawiają alternatywny świat, podobno oparty na fair play.
Jak mówi jeden z urzędników ds. gier w serialu: „Wszyscy uczestnicy gry są równi. Dajemy ludziom, którzy doświadczyli nierównego traktowania i dyskryminacji w świecie zewnętrznym, ostatnią szansę na wygranie uczciwej konkurencji”.