Reżyser La La Land nagrał film… iPhonem i to pionowo

Firma Apple udostępniła już wiele filmów z serii Shot on iPhone, ale The Stunt Double wyreżyserowany przez Damiena Chazelle jest pierwszym, który został nagrany całkowicie w orientacji pionowej. Znany reżyser podjął się tego niecodziennego zadania, pokazując możliwości iPhone’a 11 Pro. Jakie są tego efekty? Zobaczcie sami.

Film stworzony na smarftony

Kiedy wszyscy przestrzegają zasad i nagrywają filmy w poziomie, reżyser Whiplash’a i La La Land wychodzi poza utarty schemat i robi je w orientacji pionowej. Po co? Z przekory? Jeśli tak, to moja przewrotna natura doskonale go rozumie. Jednak należy przypuszczać, że nawet jeżeli tak było, to jest to jedynie jeden z motywów, jakim się kierował. Film został zrealizowany w ramach serii „Shot on iPhone” i postawienie na taką odmienną metodę z pewnością pozwoliło mu uzyskać większy rozgłos. 

Dziewięciominutowy materiał nagrany w pionie jest więc niczym innym, jak promocją opcji, które posiada iPhone 11 Pro. Czemu innemu, oprócz wygodnego oglądania ich na smartfonie miałyby służyć filmy pionowe?  Ciężko znaleźć dla nich jakieś inne zastosowanie. Dlatego jeśli ktoś miałby chcieć nagrać taki profesjonalny film w pionie, to nie ma lepszej okazji niż taka akcja Apple.

Przyjrzyjmy się zatem filmowi, który nosi nazwę The Stunt Double. Najlepiej oczywiście jeśli obejrzycie go na smartfonie, wtedy najłatwiej zrozumieć, o co w tym chodzi. 

Zacznijmy przewrotnie – od końca filmu. Finalna scena jest typowym amerykańskim zakończeniem z pocałunkiem i słabą muzyką w tle, ale reżyser na szczęście zawarł w całym materiale także ciekawsze rzeczy. Do takich należy całe mnóstwo klasycznych cytatów i nawiązań do różnych filmów- od Matrixa po Indianę Jonesa czy Przeminęło z wiatrem. Taka podróż po różnych, klasycznych gatunkach filmowych sprawia, że mimo braku porywającej fabuły, film ten może stanowić pewnego rodzaju ciekawostkę dla kinomanów. Poza tym trzeba przyznać, że jakość naprawdę robi wrażenie, choć wiadomo, że nie bez znaczenia są tu odpowiednie oświetlenie i talent reżysera.

Na koniec możecie jeszcze obejrzeć nagranie z kulis powstawania tego smartfonowego dzieła wyreżyserowanego przez Damiena Chazelle’a.

The Stunt Double nie jest pierwszym profesjonalnym filmem zrealizowanym w całości iPhonem. Wcześniej w ten sam sposób nakręcona została Mandarynka wyreżyserowana przez Seana Baker’a, a także Niepoczytalna Stevena Soderbergh’a.