Poznaj mjn-SERAS – sprzęt do noszenia, który ostrzega o nadchodzących napadach padaczkowych

Nie jest tajemnicą, że postęp technologiczny skutecznie zachęca kolejne branże medyczne do wychodzenia poza ramy tradycyjnej farmakologii i sukcesywnego rozwijania mniej inwazyjnych środków wsparcia zdrowotnego. Tak właśnie powstał cały segment Digital Health, który od niedawana może pochwalić się nowym urządzeniem wearables, informującym o nadchodzącym ataku padaczki. Odpowiadają za nie współpracujące ze sobą marki: Neuraxpharm Group i mjn-neuro. O co dokładnie chodzi?

mjn-SERAS ostrzega o nadchodzącym ataku padaczki

Czy można pomóc osobom cierpiącym na padaczkę bez używania leków? Okazuje się, że od teraz jest to możliwe. Wszystko za sprawą innowacyjnego sprzętu cyfrowego do noszenia o nazwie mjn-SERAS, który potrafi ostrzec przed każdym kolejnym atakiem padaczki. Ten z kolei, jak wiadomo, potrafi być nie tylko uciążliwy, ale i bardzo niebezpieczny. Udowodniono jednak, że odpowiednie przygotowanie się do ataku padaczki może skutecznie pomóc w niwelowaniu jego skutków i poprawić komfort życia osób borykających się z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. 

Za całym zamieszaniem stoi znana na całym świecie firma farmaceutyczna Neuraxpharm Group oraz zajmujący się produkcją urządzeń medycznych start up spod szyldu mjn-neuro. Wymienione marki postanowiły, że wspólnie pomogą osobom cierpiącym na padaczkę, informując je o potencjalnym ataku i dając tym samym czas na odpowiednie przygotowanie się na nadejście takiej sytuacji. Szczególnie ważne jest to np. u pacjentów lekoodpornych. 

urządzenie wykrywające atak padaczkowy
fot. mjn-SERAS / materiały prasowe Neuraxpharm

Jak działa urządzenie do walki z padaczką?

mjn-SERAS to urządzenie, które swoim kształtem przypomina słuchawkę i nic w tym dziwnego, bo aby spełniało swoje zadanie, powinno noszone dokładnie tak samo. 

„Magia” medycznego sprzętu wearables polega natomiast na tym, że zaimplementowano w nim nieinwazyjny czujnik, kontrolujący aktywność elektryczną mózgu w czasie rzeczywistym. Taki odczyt jest następnie weryfikowany za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Gdy z kolei zostanie wykryte ryzyko napadu padaczkowego, mjn-SERAS wysyła odpowiedni komunikat i szybko o tym ostrzega. Dzięki temu chorzy zyskują czas na przemieszczenie się w bezpieczne miejsce oraz otrzymują możliwość zapobiegania wypadkom i urazom.

Dlaczego padaczka jest niebezpieczna?

Według raportu WHO padaczka jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych naszych czasów – cierpi na nią ponad 50 milionów osób na całym świecie- w tym zarówno osoby młode, jak i starsze. 

Mówiąc najprościej, padaczka to zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego, które objawia się nieprawidłową aktywnością elektryczną w mózgu. Ta z kolei prowadzi m.in. do nieprzewidzianych napadów w formie drgawek, specyficznych zachowań i wrażeń, a czasem nawet do utraty przytomności. 

Efekt? Oprócz urazów fizycznych, do których może dojść podczas niekontrolowanego ataku padaczki, znacznie pogarsza się jakość życia psychicznego i społecznego osób, które cierpią na to schorzenie. Niepokój, wysoki poziom stresu i depresja są powszechnie spotykane wśród pacjentów dotkniętych padaczką. mjn-SERAS, poprzez możliwość przygotowania się do takiej ewentualności i większą kontrolę nad organizmem, ma dawać im realną szansę na choć częściowy powrót do „normalności”.

Urządzenia do noszenia w walce o życie i zdrowie 

Przy okazji tego tematu, trzeba też wspomnieć o innych urządzeniach, które na co dzień monitorują stan zdrowia i pomagają w holistycznym podejściu do życia. Mowa oczywiście o smartbandach i inteligentnych zegarkach, które nie raz i nie dwa pokazały, że mogą stanowić cenne źródło informacji o procesach zachodzących w naszym organizmie. 

Zainteresował Cię ten temat? Koniecznie przeczytaj:

🏥 Alerty o wysokim tętnie w Apple Watch uratowały życie nastolatki

🏥 Apple Watch i jego zastosowanie w kryzysowych sytuacjach

🏥 Apple Watch pomaga wykryć problemy z tarczycą. Przekonała się o tym studentka z Sydney

🏥 Apple Watch po raz kolejny uratował życie. Tym razem poinformował o specyficznej odmianie zawału serca

Najlepsze inteligentne zegarki znajdziesz w x-kom 

Źródło: informacja prasowa Neuraxpharm, opracowanie własne