Samsung EX1. Robot do noszenia, który ma pomóc seniorom

Jak łatwo poprawić sprawność fizyczną u starszych osób? Wystarczy podarować im robota, który wesprze prace bioder, a dodatkowo pomoże w chodzeniu, utrzymaniu równowagi oraz pełnego zakresu ruchu. Właśnie na taki pomysł wpadł Instytut Badawczy Sahmyook University z siedzibą w Seulu, który we współpracy z marką Samsung pracuje nad innowacyjnym robotem o nazwie EX1. Czy rzeczywiście ma on szasnę pozytywnie wpłynąć na mobilność i samodzielność osób starszych? Dowiedz się więcej.

Czym jest Samsung EX1?

Mowa o robocie, który został zapowiedziany jako wspólne dzieło Sahmyook University z Seulu oraz znanego giganta elektroniki, marki Samsung. Misją urządzenia, stworzonego na kształt kombinezonu do noszenia na biodrach, jest realny wpływ na jakość życia seniorów. Szczególnie chodzi tu o pomoc w przemieszczaniu się, utrzymaniu równowagi i swobodnego zakresu ruchu u osób starszych.

Jak wiadomo, wraz z wiekiem wymienione funkcje mobilne u seniorów znacznie się pogarszają. Odpowiada za to głównie redukcja masy mięśniowej, uwarunkowania zdrowotne i o wiele mniejsza aktywność, a co za tym idzie po prostu gorsza kondycja. 

Nic więc dziwnego, że propozycja urządzenia, które ma je wesprzeć wydaje się strzałem w dziesiątkę. Wspólne dzieło naukowców z Seulu i znanej marki to dodatkowo doskonały przykład tego, jak robotyka przenika do kolejnej strefy życia i może być wykorzystywana dla podniesienia ogólnego komfortu osób, które mają okazję z niej korzystać.

senior problemy z chodzeniem

Technologia w służbie seniorom. Jak działa robot EX1?

Robot do noszenia zaproponowany przez naukowo-technologiczny duet to lekki i łatwy do noszenia kombinezon do mocowania na poziomie nóg i bioder. Co ciekawe, Samsung EX1 otrzymał funkcję łączności bezprzewodowej, dzięki czemu można go zsynchronizować ze smartfonem, aby sprawdzić np. stan baterii, prędkość poruszania się, przebyty dystans i spalone kalorie. Jednym słowem, oprócz tego, że kombinezon pomaga się przemieszczać, to jeszcze sprawnie monitoruje i zbiera informacje na temat każdej aktywności seniora.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie inteligentny system Samsung EX1. Sprzęt do noszenia korzysta z zaawansowanych sensorów i algorytmów, które pozwalają mu na dostosowanie się do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

W efekcie robot EX1 może aktywnie wspierać ruchy takie jak wstawanie, siadanie, czy chodzenie, minimalizując przy tym ryzyko upadków. Prace zespołu badawczego potwierdziły także, że urządzenie skutecznie pomaga utrzymać równowagę, a dodatkowo poprawia ruch miednicy w trzech płaszczyznach, wspierając w ten sposób płynne, stabilne i sprawne chodzenie u starszych osób, które naturalnie mają z nim problem. 

robot do noszenia dla seniorów samsung
fot. www.syu.ac.kr/eng

Dostępność robota do noszenia Samsung EX1. Co dalej?

W obliczu starzenia się populacji na całym świecie, urządzenia takie jak EX1 stają się niezbędne. Mają realną szasnę pomóc osobom starszym zachować niezależność, co ma ogromne znaczenie zarówno dla nich samych, jak i dla ich rodzin. 

Tym bardziej z niecierpliwością oczekuje się premiery Samsung EX1. Niestety, póki co nie ma żadnych informacji na ten temat. Jedno jest pewne – zaprezentowany robot do noszenia doskonale pokazuje, jak nowe technologie coraz śmielej wkraczają w nasze codzienne życie, czyniąc je lżejszym i łatwiejszym. 

Źródła tekstu i grafiki:
  • https://www.syu.ac.kr/eng/samsung-electronics-co-ltd-suwon-republic-of-korea-developed-hip-assist-robot-to-advance-fitness-in-the-elderly/, 
  • https://techcrunch.com/2024/01/23/samsungs-ex1-wearable-robot-is-designed-to-improve-mobility-in-older-adults/, 
  • https://www.biztechafrica.com/article/samsungs-ex1-hip-support-robot-to-older-adults/55133/