Projekt – kuchnia. Przygotuj się na remont i urządzanie kuchennej przestrzeni

Twoje plany na wakacje obejmują kategorię wypoczynkowo-remontowych? Chcesz podzielić swój wolny czas na różne aktywności, ale z pewnością nie uśmiecha Ci się ugrzęznąć przy malowaniu ścian, montażu mebli i wybierania sprzętu AGD do kuchni. Ułatwić remont pomoże dobre przygotowanie. Warto więc już zawczasu pomyśleć o tym, jakie funkcjonalności sprawdzą się w Twoim wnętrzu. Kuchnia estetyczna, ale i praktyczna ułatwi codzienność i zapewni komfort użytkowania. Zobacz, jak wybrać sprzęt AGD dopasowany do wnętrza i Twoich potrzeb.

Jak zaplanować remont kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Mała i kompaktowa czy też otwarta z salonem – zawsze jest miejscem, w którym tętni rodzinne życie. To tutaj przygotowujemy posiłki, których aromatyczny zapach wyostrza apetyt oraz rozkoszujemy się smakiem porannej kawy w akompaniamencie chrupiących tostów.

Remont i planowanie nowej kuchni dobrze jest rozpocząć od przygotowania projektu. Na tym etapie warto skupić się na zasadzie ergonomiczności i wybrać rozkład kuchennych mebli i sprzętów AGD, który zapewni maksymalną funkcjonalność. Zazwyczaj kuchenną przestrzeń można podzielić na kilka najważniejszych sfer:

  • przygotowywanie składników posiłków
  • gotowanie i pieczenie
  • zmywanie
  • przechowywanie jedzenia

Komfortowe poruszanie się między tymi sferami to kolejna istotna kwestia. W tym przypadku warto mieć na uwadze zasadę tzw. „trójkąta roboczego”, czyli łatwego przemieszczania się pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką oraz kuchenką. Te elementy powinny znajdować się możliwie jak najbliżej siebie, aby podczas gotowania móc mieć wszystko pod ręką.

Sprzęt AGD do kuchni – wolnostojący czy do zabudowy?

Kuchnia powinna być funkcjonalna i spełniać wszystkie najważniejsze potrzeby, a jej aranżacja cieszyć oko i sprawiać, że przebywanie w jej wnętrzu staje się prawdziwą przyjemnością. Trudno jest rozkoszować się estetyczną stroną, gdy na blatach widoczne są smugi i zarysowania, z szafek powoli odchodzi farba, a stara lodówka coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Czas robi swoje, a w przypadku kuchni, czyli miejsca, w którym sporo się dzieje i jest często eksploatowane, nawet drobny remont może znacząco podnieść walory użyteczne i estetyczne.

Zasadniczym pytaniem podczas wyboru sprzętów do kuchni jest określenie tego, czy mają one zostać zabudowane w ciągu szafek kuchennych, czy też będą to urządzenia wolnostojące. Każda decyzja ma swoje plusy i minusy.

Sprzęt do zabudowy kuchni

W przypadku sprzętu do zabudowy zyskujesz spójną aranżację wnętrza, ponieważ urządzenia AGD są zakryte frontem mebli. Oprócz tego nie trzeba też martwić się, że po ich zamontowaniu pojawią się nieestetycznie boczne szczeliny, w których z czasem będzie gromadził się kurz i inne zanieczyszczenia. Z drugiej strony, oprócz atutów wizualnych, trzeba pamiętać także o tym, że tego typu urządzenia są droższe, a ich montaż bardziej skomplikowany. Dodatkowo zabudowaną lodówkę czy zmywarkę trudniej jest ulokować w innym miejscu w kuchni. Nie obędzie się wówczas bez demontażu mebli.

AGD wolnostojące

Sprzęt AGD wolnostojący jest tańszym rozwiązaniem i daje możliwość swobodnej zmiany usytuowania go w przestrzeni kuchennej. Jego montaż jest znacznie mniej skomplikowany. Tego typu urządzenia pozostają jednak cały czas widoczne. Nie można ukryć ich za zabudową meblową, z drugiej jednak strony producenci urządzeń AGD oferują nie tylko funkcjonalne rozwiązania, ale również przykładają sporo uwagi do samego wyglądu. Dzięki czemu skomponowane z meblami, dodatkami i kolorem ścian tworzą spójną aranżację.

Wyposażenie kuchni – wybieramy sprzęt AGD do kuchni

Jakie sprzęty AGD wybrać, aby służyły swoją funkcjonalnością i ułatwiały przechowywanie produktów spożywczych? Oprócz względów estetycznych ważne jest także, aby te urządzenia odznaczały się praktycznymi funkcjami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Duże AGD do kuchni

Najważniejszymi urządzeniami są oczywiście lodówka, piekarnik i płyta, okap oraz zmywarka. Tutaj ważną kwestią jest dokonanie dokładnych pomiarów oraz zaplanowanie miejsca, w którym zostaną one usytuowane w kuchennej przestrzeni. Na przykład podczas wyboru piekarnika możesz zdecydować się na model, który jest zintegrowany z płytą lub kupić oba sprzęty oddzielnie. W drugim przypadku możliwe jest rozmieszczenie urządzeń w dowolnych, różnych miejscach, co być może pozwoli Ci wygospodarować dodatkowe miejsce.

Warto też pamiętać o tym, aby wybierać urządzenia, które odpowiadają na Twoje potrzeby. Zwróć więc uwagę na funkcje, w jakie zostały wyposażone konkretne modele. Na przykład zmywarki z programem Eko pozwalają na czyszczenie naczyń w niższej temperaturze oraz ze zmniejszonym poborem wody i prądu. Tutaj szczególnie ważne są również ich wymiary. Standardowe modele mierzą zazwyczaj 45 bądź 60 cm szerokości. Przy czym te z pierwszej grupy sprawdzą się dla jednej bądź dwóch osób. Z kolei dla liczniejszej grupy domowników polecane są modele szersze, które pomieszczą nawet 16 kompletów naczyń.


Myśląc o wyposażeniu kuchni w funkcjonalny sprzęt AGD, nie można pominąć najważniejszego elementu, czyli lodówki. Powinna być ona umieszczona z zachowaniem odpowiedniego odstępu od piekarnika, kuchenki czy płyty. Podczas wyboru warto także zwrócić uwagę, w którą stronę otwierają się drzwi lodówki i dopasować kierunek do układu kuchni. Pojemność, rozstawienie półek oraz zastosowane funkcje to także istotne kwestie. Wiele popularnych modeli jest wyposażonych w technologię No Frost, dzięki której szron oraz lód nie osadzają się na wewnętrznych ścianach lodówki. Innym udogodnieniem jest chociażby opcja szybkiego chłodzenia produktów spożywczych poprzez obniżenie temperatury w poszczególnych komorach.


Małe AGD do kuchni

Oprócz podstawowych urządzeń AGD do kuchni, takich jak: lodówka, piekarnik, zmywarka czy okap, warto uzupełnić kuchenną przestrzeń o inne niezbędniki. Jednym z nich jest z pewnością czajnik elektryczny. To mobilny sprzęt, który można przestawiać w dowolne miejsce na blacie kuchennym. Niektóre modele oferują także praktyczną funkcję zwijania kabla zasilającego w podstawie czajnika oraz posiadają zabezpieczenie przed przegrzaniem.


Wyposażając kuchnię z urządzenia AGD, dobrze jest też zwrócić uwagę na takie, które ułatwią gotowanie. Jednym z wielofunkcyjnych sprzętów, który potrafi wyręczyć z wielu obowiązków, jest robot kuchenny. Szukając odpowiedniego modelu, zwróć uwagę na to, czy został on wyposażony w dodatkowe przystawki oraz możliwość płynnej regulacji mocy. Dzięki temu można z łatwością dopasować pracę robota do konkretnych potrzeb. Robot kuchenny Kenwood KVC 85.594SI KM Chef Baker oferuje wiele rozbudowanych funkcji, m.in.: mielenia, mieszania, zagniatania ciasta oraz rozdrabniania i ubijania. Dodatkowo z jego pomocą możesz wygodnie zważyć każdy kuchenny składnik.

Kawiarki i ekspresy do kawy

Wśród urządzeń AGD, które ułatwiają codzienność, warto wspomnieć o ekspresach do kawy oraz zgrabnych i kompaktowych kawiarkach. Razem z tosterem lub gofrownicą stanowią połączenie, które zwiastuje udany poranek. Poszukując ekspresu, który zagości na kuchennym blacie warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaką moc i ciśnienie oferuje wybrany model. To dwa istotne parametry, które decydują o jakości ekspresu, czasie potrzebnym do przygotowania gorącego napoju oraz jego walorach smakowych.

Niektóre ekspresy ciśnieniowe dają możliwość personalizacji wyboru – dzięki czemu określisz smak, który odpowiada Twoim preferencjom. Oprócz tego urządzenia potrafią także zapamiętać zaprogramowane ustawienia, a to sprawia, że w każdej chwili można odtworzyć smak, który stał się ulubieńcem Twoich kubków smakowych.

A może zamiast ekspresu chcesz cieszyć się smakiem ciemnej esencji przygotowanej w kawiarce? Tutaj  zwróć uwagę czy sprzęt aby na pewno będzie kompatybilny z Twoją nowo zakupioną kuchenką. Niektóre urządzenia działają bezproblemowo zarówno na kuchenkach gazowych, jak i elektrycznych oraz indukcyjnych. Pojemność również ma znaczenie. Jeśli zależy Ci na przygotowaniu większej ilości kawy, postaw na kawiarkę o pojemności około 300 ml.

Poszukujesz sprzętów AGD do kuchni, które będę doskonale prezentować się w nowej, kuchennej aranżacji, a jednocześnie zapewnią Ci wiele funkcjonalności i udogodnień? Sprawdź ofertę sklepu al.to.