Pierwszy sportowy zegarek GPS od Wahoo. Czy może zagrozić rynkowym pionierom?

Elemnt Rival – to nazwa premierowego zegarka od Wahoo. Innowacyjne akcesorium wearables potrafi samoczynnie przechodzić pomiędzy trybami aktywności. Dodatkowo sprzęt Wahoo zbiera i podaje użytkownikowi pełen pakiet danych na temat parametrów organizmu i każdego odbytego treningu. Ale czy to wszystko?

Wahoo Elemnt Rival oficjalnie

Marka Wahoo do tej pory kojarzona była głównie komputerów pokładowych dedykowanych rowerom oraz mierników pracy serca. Firma ta raczej nie specjalizowała się w urządzeniach wearables. Okazuje się jednak, że ostatnio niniejszy producent postanowił wyjść poza granice swojego podwórka i wypuścił pierwszy multisportowy smartwatch GPS, czyli model Wahoo Elemnt Rival. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. 

Co oferuje smartwatch Wahoo? 

Na jego przedzie widnieje 39-milimetrowy ekran tzw. transfleksyjny o rozdzielczości 240 × 240 px. Sprzęt wyposażono również w czujnik światła, a to sprawia, że jasność wyświetlacza automatycznie dopasowuje się do warunków oświetleniowych, tak aby był on jak najbardziej czytelny.

Ceramiczna obręcz ekranu może pochwalić się zestawem pięciu fizycznych przycisków, które pozwolą sterować wyświetlanymi na nim informacjami. Z kolei na ręce użytkownika zegarek trzyma się za pomocą silikonowego paska, który można łatwo odpiąć i wymienić. Trwa to dosłownie kilka sekund. Z tyłu korpusu umieszczono natomiast optyczny czujnik tętna i miejsce do podpięcia ładowarki.  

W tym miejscu należy też wspomnieć, że konstrukcja zegarka sportowego Wahoo jest odporna na wstrząsy i wodę do 50 metrów, dzięki czemu użytkowanie urządzenia jest bezpieczne również podczas pływania na zbiornikach otwartych i zamkniętych.

wahoo Elemnt Rival smartwatch
źródło: androidauthority.com

Multisportowy sprzęt

Elemnt Rival to model posiadający wbudowany GPS. Dodatkowo może pochwalić się optycznym czujnikiem tętna, a także czujnikiem barometrycznym do pomiaru wysokości i zaawansowanym akcelerometrem do śledzenia aktywności użytkownika w pomieszczeniach. Innymi słowy, urządzenie Wahoo zweryfikuje podstawowe dane, takie jak tętno, prędkość, dystans czy np. ruchy pływania. 

Smartwatch zmonitoruje również liczbę kroków i spalone kalorie. Co więcej, zaimplementowano mu moduły ANT + i Bluetooth, dzięki czemu istnieje możliwość sparowania go z innymi urządzeniami Wahoo i stworzenia jednolitego ekostystemu urządzeń spod szyldu jednego producenta. 

Ale na tym nie koniec. Głównym i od samego początku podkreślanym atutem tego sprzętu jest tzw. bezdotykowe przejście pomiędzy aktywnościami. O co chodzi?

W premierowym smartwatchu Wahoo mamy do dyspozycji pokaźną kolekcję trybów sportowych, w tym np. jazdę na rowerze, bieganie, czy pływanie. I to właśnie tutaj uwidacznia się jego największy plus – Elemnt Rival potrafi automatycznie przełączać się między nimi, bez konieczności interwencji użytkownika. Oznacza to, że genialnie sprawdzi się w przypadku osób, które przygotowują się do zawodów, np. triathlonu.

W nowym sprzęcie Wahoo zadbano również o kwestię baterii. Jej żywtonosć sięga nawet do 14 dni w standardowym trybie zegarka i 24 godziny ciągłego korzystania z GPS. Sprawia to, że przy najbardziej wymagających treningach, zegarek będzie w stanie towarzyszyć nam przez wystarczająco długi czas – i to bez konieczności doładowywania.

Cena i dostępność smartwatcha Wahoo

Elemnt Rival został wyceniony na 380$, czyli około 1400 zł. Cena nie jest niska, ale w kontekście oferowanych funkcjonalności na tyle atrakcyjna, że smartwatch może stanąć w szranki z rynkowymi konkurentami, oferującymi podobne opcje. Na chwilę obecną sprzęt dostępny jest wyłącznie za granicą i nie wiadomo, kiedy pojawi się w Polsce.

Tymczasem, polecam sprawdzić ofertę zegarków sportowych w x-kom

Źródło: androidauthority.com, techradar.com