Zegarek sportowy z ładowaniem słonecznym i mapami offline. Test i recenzja Suunto Vertical Titanium Solar Black

Jesteś fanem outdoorowych aktywności? Cenisz sobie gadżety, które pozwalają czerpać radość i satysfakcję ze sportu bez zbędnych ograniczeń? Jeśli tak, to jest spora szansa, że zegarek sportowy Suunto skradnie Twoje serce. Niezliczona ilość aktywności, precyzyjne czujniki, mapy offline, możliwość solarnego ładowania baterii oraz konstrukcja, która gotowa jest na najbardziej wymagające przygody – to tylko kilka z kluczowych cech modelu Vertical Titanium Solar. Sprawdź recenzję zegarka sportowego fińskiej marki i przekonaj się, czego jeszcze można się po nim spodziewać.

Test i recenzja Suunto Vertical Titanium Solar Black – FAQ

Zegrek sportowy Suunto Vertical Titanium Solar Black to propozycja dla świadomych użytkowników, którzy chcą od takiego gadżetu precyzyjnych danych i solidnego wsparcia podczas każdej aktywności. Ze względu na swoją formę, tryby i inteligentne zarządzanie energią Suunto Vertical Solar ma szasnę szczególnie przypaść do gustu fanom sportów outdoorowych. 

Zdecydowanie. Szczególnie, jeśli szukasz solidnego wsparcia podczas wymagających treningów i dobrej nawigacji w terenie. Wraz z tym modelem Suunto otrzymasz niezawodną baterię z funkcją ładowania słońcem i zaawansowany system AI, który doskonale pomaga interpretować zebrane w trakcie aktywności dane. 

Zegarek stawia na tradycyjny design i solidne komponenty, co ma wpływ na jego budowę i masywny kształt. Może to sprawiać, że lepiej sprawdzi się na męskim, niż na damskim nadgarstku. 

Suunto Vertical Titanium Solar Black – co warto wiedzieć?

Można śmiało powiedzieć, że model Suunto Vertical Solar to przełom w portfolio znanej i lubianej na całym świecie firmy. Powód? Po raz pierwszy fiński producent proponuje zegarek sportowy, który można naładować światłem słonecznym. To właśnie dzięki tej funkcjonalności gadżet na rękę od Suunto ma wytrzymywać bez ładowarki nawet… cały rok! Tak przynajmniej twierdzą inżynierowie z Finlandii. 

Jakby tego było mało, wymieniony zegarek sportowy może pochwalić się bardzo solidną i odporną na działanie czynników zewnętrznych konstrukcją, która została w całości wykonana przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Co więcej jej wytrzymałość potwierdzono wieloma rygorystycznymi testami, w tym wojskową normą MIL-STD-810H.

W teorii zegarek Suunto Vertical zapowiada się więc jako idealny kompan do uprawiania sportów na świeżym powietrzu i profesjonalne wsparcie dla wymagających aktywności outdoorowych.  A jak jest w praktyce? Opowie o tym poniższa recenzja.

Najważniejsze informacje o linii zegarków Suunto Vertical 

Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że zegarek sportowy Suunto Vertical dostępny jest w dwóch wersjach – Suunto Vertical oraz Suunto Vertical Solar. Ta pierwsza to model bazowy. Z kolei drugiej podarowano dodatkowo możliwość ładowania energii światłem słonecznym. Poza tym, poszczególne warianty z tej serii różnią się od siebie także wykonaniem – modele z dopiskiem „titanum” posiadają pierścień korpusu, który wykonano z mocnego stopu tytanu, podczas gdy w modelu bazowym jest on zrobiony ze stali nierdzewnej. 

test suunto vertical titanum solar black

Pełną ofertę Suunto Vertical znajdziesz w x-komie

Zegarek sportowy Suunto dotarł do mnie w charakterystycznym dla fińskiej marki pudełeczku, które jest jasno opisane. Dzięki temu, jeszcze przed jego otwarciem, mogłam poznać najważniejsze informacje na temat nowego modelu. Oprócz urządzenia w wersji Suunto Vertical Titanium Solar Black otrzymałam też magnetyczny kabel do ładowania energią elektryczną oraz skondensowaną instrukcję w papierowej formie i przydatne broszury informacyjne.

Wygląd i budowa Suunto Vertical Titanium Solar Black

Zatrzymując się przy wyglądzie tego modelu, muszę jasno powiedzieć, że próżno szukać w nim wielobarwnego ekranu, do którego przyzwyczaił nas coraz prężniej działający rynek smartwatchy. Fani błyskotek i entuzjaści gadżetów biżuteryjnych mogą być zatem lekko rozczarowani. Ale czy słusznie? 

Osobiście podchodzę do tego tematu tak, że główną rolą tego zegarka nie jest zapewnienie wrażeń estetycznych i multimedialnych. Zamiast tego energia, której potrzebowałby wymagający wyświetlacz, jest tu zarezerwowana dla lepszej wydajności, gwarantując długie działanie urządzenia bez konieczności doładowania. Czerpią z niej również wymagające czujniki i oprogramowanie, które w inteligentny sposób pomaga w najcięższych sportowych wyzwaniach. 

Jestem więc przekonana, że zegarek Suunto Vertical Titanum Solar został stworzony z myślą o w pełni świadomych użytkownikach, którzy są skoncentrowani na efektywnym eksplorowaniu otoczenia, a przy tym na co dzień stawiają na sporą dawkę aktywności. 

Tak czy siak, trzeba przyznać, że zegarek Suunto Vertical Titanium Solar w kolorze czarnym prezentuje się bardzo solidnie i wyjątkowo estetycznie. Jego design można określić jako minimalistyczny i bardzo klasyczny, a jednocześnie wyjątkowo ciekawy. Mamy tu wszystko, co takie urządzenie powinno oferować. Przede wszystkim chodzi o solidny i  bardzo elegancko prezentujący się pierścień przy korpusie, który wykonano z mocnego tytanu. Inżynierowie Suunto nie zapomnieli też o przydatnych  przyciskach mechanicznych, skutecznie podkreślających ponadczasowy wygląd urządzenia, który nawiązuje do tradycyjnych zegarków. 

Idąc dalej, na froncie urządzenia mamy zatopiony czytelny, kolorowy, dotykowy ekran o wielkości 1,4″, który (najpewniej dla wzmocnienia) pokryto szafirowym kryształem. A to nie dość, że wpływa na jego trwałość, to jeszcze doskonale wygląda. Jasnością wyświetlacza można z kolei swobodnie manewrować z poziomu nadgarstka, co szczególnie przydaje się podczas treningów na świeżym powietrzu w słoneczne dni. 

Natomiast konstrukcja Suunto Vertical w wersji Solar Titanum trzyma się na trwałym i designerskim pasku, który powstał z gumowego, ale zarazem wysoce trwałego tworzywa. Warto zwrócić uwagę na zapięcie, które jest dość specyficzne, bo dosłownie „wtapia” się w jego konstrukcję, doskonale sprawdzając się na co dzień i dobrze współgrając z ogólnym designem urządzenia. Muszę też wspomnieć, że w tym zegarku można szybko i efektywnie wymieniać paski, co w razie potrzeby pozwala jeszcze bardziej dopasować go do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Suunto Vertical Titanum Solar wraz z paskiem waży zaledwie 74 g, a to sprawia, że nosi się go bardzo wygodnie. Jak ja to wspominam? Ekran skutecznie unika odcisków palców i zarysowań, których nie zauważyłam przez cały okres testów. Korzysta się z niego bardzo płynnie i bez większych opóźnień, choć traktuje go bardziej jako dodatek, bo główna nawigacja opcjami urządzenia odbywa się poprzez przyciski mechaniczne. Ale o tym za chwilę. 

Na podstawie krótkiej, acz intensywnej przygody z modelem Suunto Vertical Titanium Solar, mogę stwierdzić, że jest on rzeczywiście wysoce odporny na  czynniki zewnętrzne, w tym te spowodowane np. pogodą. Nie ma mowy by zaszkodził mu np. nagły deszcz, wiatr, upał czy zimno. Dodatkowo fińska marka zapewnia, że model Vertical Titanum to zegarek, którego wojskowej klasy wytrzymałość, w tym wodoszczelność 10 ATM, doceniają sportowcy na całym świecie. 

suunto vertical titanum solar black przyciski bok

Obsługa i synchronizacja zegarka Suunto

Tak jak powiedziałam wyżej, urządzeniem Suunto Vertical Titanium Solar można sterować z poziomu nadgarstka, za pomocą dotykowego menu oraz trzech przeznaczonych do tego przycisków mechanicznych. To właśnie te ostatnie są najważniejsze i najbardziej sprawdzają się podczas treningów, kiedy nie chcemy, aby coś „przypadkiem” się uruchomiło. Co ciekawe, jeśli potrzebujemy pewności, że polecenia będą zawsze zgodne z naszymi oczekiwaniami, istnieje możliwość włączenia blokady obu tych ścieżek – tak, aby nigdy nie zostały przypadkowo uruchomione. 

Z czystym sumieniem stwierdzam, że obsługa zegarka Suunto z poziomu nadgarstka jest prosta, jasna i bardzo wygodna, ale prawdziwa magia zaczyna się, gdy połączymy urządzenie z aplikacją mobilną Suunto. To właśnie ona pozwala w pełni spersonalizować urządzenie „pod siebie” i otwiera przed użytkownikiem całe spectrum atrakcyjnych możliwości. Można ją pobrać z popularnych sklepów z aplikacjami na smartfony.

Model Suunto Vertical Titanium Solar bez problemu połączy się ze smartfonami działającymi na systemach: Android 5.0 lub nowszym oraz iOS 12.0 lub nowszym. Konfiguracja odbywa się bez większych problemów, trwa zaledwie kilka sekund i jest możliwa dzięki wbudowanemu w urządzenie modułowi Bluetooth. 

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że zegarek jest kompatybilny ze wszystkimi monitorami aktywności marki Suunto, w tym np. z czujnikiem Suunto Bike Sensor, oraz z czujnikami biegowymi czy rowerowymi wielu innych producentów. 

Aplikacja Suunto – co oferuje?

Aplikacja mobilna Suunto to bardzo mocna strona tego zegarka sportowego. Program na smartfony wydany pod szyldem fińskiej marki zbiera, analizuje i raportuje informacje na temat zdrowia, kondycji i najmniejszej aktywności użytkownika. Ta ostatnia grupa danych znajduje się nawet w specjalnie wydzielonej strefie treningowej, a to tylko potwierdza, że  forma przekazywania danych jest bardzo jasna i przejrzysta – od statystyk, przez infografiki, po wizualizacje (np. tras). Opowiem o tym nieco więcej w dalszej części tekstu.

Fajne jest też to, że oprócz funkcji informacyjnej, aplikacja Suunto pozwala korzystać z aplikacji firm trzecich, w tym np. popularnej aplikacji sportowej Strava. W praktyce oznacza to, że za jej pośrednictwem można szybko udostępniać dane, a tym samym należeć do społeczności użytkowników, którzy są pozytywnie zakręceni na punkcie aktywności fizycznej i wzajemnie się motywują do działania. Efekt? Z zegarkiem Suunto sportowa rywalizacja w drodze do wymarzonego celu jest przyjemniejsza i łatwiejsza, niż kiedykolwiek. 

W samej aplikacji znajdziemy też podstawowe ustawienia zegarka, będziemy mieć możliwość jego szerokiej personalizacji, np. poprzez ulubione widgety, oraz sprawdzimy, jak wygląda faktyczne obciążenie naszego organizmu, a także ile czasu trzeba poświęcić na jego pełną regenerację po wymagającym treningu. Możemy tutaj również zasięgnąć wskazówek wirtualnego trenera Suunto, który przeanalizuje dane treningowe i sprytnie podpowie, co można zrobić, aby wyniki podczas kolejnych aktywności były jeszcze lepsze. 

Czujniki w Suunto Vertical

Suunto Vertical Titanium Solar to urządzenie stworzone do kontroli aktywności i zdrowia użytkownika. Nic więc dziwnego, że oferuje całą masę nowoczesnych rozwiązań do pomiaru poszczególnych parametrów organizmu. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić trzeba m.in. precyzyjny sensor do pomiaru tętna oraz czujnik natlenienia krwi. Przyznaję, że porównywałam wyniki z zegarkiem sportowej innej marki, do której mam zaufanie, i były tożsame, co pozwala mi przypuszczać, że są wysoce wiarygodne. Pamiętajmy jednak, że jak każdy tego typu sprzęt nie jest to urządzenie medyczne, a jedynie dające ogólny ogląd na stan zdrowia w danym momencie. 

Co jeszcze? Nie zabrakło tu także krokomierza oraz licznika spalonych kalorii, dzięki którym zegarek może bez problemu mierzyć codzienną aktywność, raportować jej stan i doskonale sprawdza się podczas treningów. Urządzenie do noszenia Suunto bada też wpływ otoczenia na naszą kondycję i organizm, wykorzystując do tego m.in. wysokościomierz barometryczny, kompas i termometr. Podczas wodnych przygód korzysta natomiast z zaawansowanego czujnika głębokości. Wszystko po to, by pełen pakiet informacji na temat swojej kondycji mieć zawsze w zasięgu własnego nadgarstka. 

suunto vertical solar pomiar tlenu we krwi

Stały monitoring zdrowia

Mając na ręce Suunto Vertical Titanium Solar można z powodzeniem kontrolować stan swojego organizmu, w tym np. minimalne, średnie i maksymalne tętno, poziom stauracji krwi SpO2 oraz faktyczne obciążenie organizmu, a w tym bieżące zasoby i czas potrzebny na jego pełną regenerację. 

Na tym jednak nie koniec. Za pomocą zegarka fińskiej marki szybko sprawdzimy też jakość snu. Co ważne i niezwykle wygodne, model Vertical Solar sam wykrywa odpoczynek, a dodatkowo dzięki inteligentnym algorytmom, bardzo szybko ocenia jego kondycję, wskazując przy tym moment zaśnięcia, pobudki oraz czas głębokiego snu.  Daje też znać, jak wpłynął on na nasze codzienne zasoby energetyczne. My z kolei zyskujemy kontrolę nad tym, jak wygląda nasza codzienna rutyna i co zrobić, aby w przyszłości wpłynąć na higienę snu, a czasem nawet realnie sprawić, aby był jeszcze bardziej wartościowy.

Suunto Vertical Titanium Solar i jego sportowy potencjał

Szukasz mocnego wsparcia aktywności? Z Suunto Vertical będziesz je mieć na własnej ręce. W tym przypadku można być pewnym, że wraz z zegarkiem fińskiej marki otrzymuje się jego solidną dawkę. Urządzenie do noszenia Suunto oferuje bowiem niemal 100 predefiniowanych trybów aktywności, wśród których na pierwszy plan wysuwają się dyscypliny outdoorowe, w tym m.in. bieganie, turystyka piesza, kolarstwo, pływanie, chód, kolarstwo górskie i wiele, wiele innych. 

Osobiście nie szufladkowałabym go jednak w tej kwestii. Suunto Vertical równie dobrze sprawdza się też np. podczas tańca, jogi czy bardziej fitnessowych ćwiczeń. Można mieć więc pewność, że każdy znajdzie w nim propozycje wsparcia adekwatną do swoich potrzeb. 

Mam też wrażenie, że szczególnie docenią go biegacze. Powód? Opcje biegowe są tu wyjątkowo rozbudowane. Mamy wśród nich do wyboru m.in.: lekkoatletykę, bieganie na torze, bieganie podstawowe, bieganie interwałowe, biegi przełajowe, bieganie na bieżni i wiele innych wariantów. Na pochwałę zasługuje również automatyczne wykrywanie aktywności użytkownika i samodzielne przełączanie się urządzenia pomiędzy jego poszczególnymi trybami. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku treningów rowerowych – znajdziemy tu mnóstwo ich rodzajów oraz niezwykle przydatną funkcję zliczania okrążeń. Z kolei przy pływaniu można spodziewać się przeliczania długości basenów i weryfikowania ilości wymachów. 

Podsumowując, Suunto Vertical jest jednym z tych zegarków, które o przebytej aktywności powiedzą niemal wszystko. Bez względu na to, który z trybów treningowych wybierzemy, urządzenie fińskiego producenta za każdym razem  pokaże jego najważniejsze parametry, w tym m.in. czas aktywności, przebyty dystans , średnie tempo, kadencję, moc, tętno, aktualny poziom intensywności czy pułap VO2 Max. Zwizualizuje także przebytą trasę i da możliwość wracania do niej za każdym razem, kiedy uznamy to za konieczne. Co więcej, jeśli okaże się, że dedykowane tryby nie spełniają naszych oczekiwań, możemy sami stworzyć nowe lub rozbudować istniejące opcje, a co za tym idzie samodzielnie wybrać aspekty do monitowania i spis pomiarów, na którym szczególnie nam zależy. Zrobimy to szybko i sprytnie w aplikacji mobilnej Suunto.

Training Zone – obciążenie pod kontrolą

W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie zebrane podczas treningów dane trafiają do wspomnianej już zakładki Training Zone w aplikacji Suunto. Fajną rzeczą jest to, że nie są to tylko wyniki, ale również ich precyzyjne porównania w formie pewnego rodzaju raportów – podane w niezwykle przystępnej formie, na przestrzeni czasu i z uwzględnieniem postępów.  

To również tutaj można skorzystać ze wskazówek sztucznej inteligencji w postaci Suunto Coach. O co dokładnie chodzi? Otóż oprogramowanie urządzenia do noszenia dogłębnie analizuje osiągi w skali konkretnego okresu – dnia, tygodnia, kilku tygodni – a następnie stara się podpowiedzieć, jak każda z aktywności wpływała na nasz organizmu, w tym np. na układ sercowo-naczyniowy czy kwestię wydolności. Dzięki temu zyskujemy świadomość, co warto zrobić, aby poprawić swoje wyniki, oraz ile czasu potrzebujemy na właściwą regenerację organizmu.

Mapy offline i nawigacja 

Kwestią, którą trzeba poruszyć w kontekście aktywności jest także system nawigacyjny zegarka oraz możliwość korzystania z map offline. I to jest hit, który u wielu niezdecydowanych może przeważyć nad wyborem tego urządzenia ubieralnego. O co dokładnie chodzi?

Otóż Suunto Vertical w obu wersjach korzysta z bardzo inteligentnego sposobu sprawdzania lokalizacji za pomocą innowacyjnych systemów GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU. W praktyce działa to tak, że w zależności od aktywnego trybu, przełącza się pomiędzy 1 a 2-pasmowym sposobem lokalizacji. Może też okresowo włączać i wyłączać opcję sprawdzania położenia. Wszystko po to, aby ograniczać zbędne zużycie energii. 2-zakresowe lokalizowanie jest naturalnie bardziej zaawansowane i precyzyjniej pokazuje, gdzie akurat się znajdujemy.

Tryby, o których mowa to:

  • Osiągi – 2 pasma, ciągła weryfikacja;
  • Wytrzymałościowy – 1 pasmo, ciągła weryfikacja;
  • Ultra – 1 pasmo, włączanie co 0,5 sekundy;
  • Wycieczkowy – 1 pasmo, włączanie co 2 minuty;
  • Niestandardowy – samodzielnie zdefiniowane ustawienia.
suunto vertical solar titanum nawigacja GPS

Kolejna ważna rzecz to możliwość skorzystania z przystępnie skonstruowanych i pełnych detali map, które w przypadku tego modelu dostępne są zawsze, bo działają również w trybie offline. Oznacza to, że aby wyświetlić je na ekranie zegarka Suunto Vertical Solar wcale nie musimy być połączeni ze smartfonem, który ma dostęp do internetu. Wystarczy jedynie pobrać wybrany obszar w aplikacji Suunto, zsynchronizować z zegarkiem, a następnie cieszyć się szczegółowymi wskazówkami – nawet, gdy nie ma się dostępu do sieci. 

Mapy dla Suunto Vertical pobiera się na zegarek bez większych problemów Trzeba jednak pamiętać, że podczas ich zapisywania zarówno zegarek, jak i smartfon musza mieć stały dostęp do sieci Wi-Fi. Wymagane jest także, aby w trakcie zapisywania map, sprzęt do noszenia Suunto był podłączony do ładowarki. Jak dla mnie do złudzenia przypomina to znany wszystkim proces aktualizacji systemowych zegarka. A więc nie jest to nic strasznego i nie angażuje użytkownika więcej, niż jest to konieczne.  

A jak mapy offline w Suunto działają w praktyce? Trzeba przyznać, że uwzględniają wiele kluczowych informacji, które często okazują się nieocenione podczas wycieczek i treningów. Chodzi m.in. o rodzaje szlaków, uwarunkowania terenu, zbiorniki wodne, ścieżki dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym czy najbliższe punkty POI. Wszystkie je można modyfikować, dodając np. zaplanowane miejsca do odwiedzenia. Super jest to, że można też stworzyć własną trasę, np. przed konkretną wycieczką, zapisać ją na zegarku i korzystać, kiedy tylko znajdzie taka potrzeba.

Pierwszy zegarek Suunto z ładowaniem słonecznym

Podaruj mi trochę słońca… Tak, tak właśnie mógłby zaśpiewać Suunto Vertical Titanum Solar Black za każdy razem, gdy braknie mu energii. Jest to bowiem pierwszy model od tego producenta, który otrzymał panel z możliwością ładowania solarnego, a to oznacza, że oprócz uzupełniania energii prądem, oferuje też jej ładowanie promieniami słońca. Według inżynierów z Finlandii to z kolei wydłuża czas jego pracy nawet o 30%. Takie rozwiązanie to ukłon w stronę osób lubiących długie i wymagające wyprawy, szczególnie tam, gdzie dostęp do tradycyjnego gniazdka może być ograniczony. Mówiąc wprost, zanim recenzowany model Suunto będzie trzeba doładować może minąć nawet… rok! Genialne, prawda?

Niestety nie było mi dane go tyle testować, ale mogę powiedzieć, ze w trakcie tygodnia, kiedy wykonałam dwa treningi biegowe z włączonym GPS-em, urządzenie zużyło zaledwie.. 2 % baterii! Zaznaczam, że celem przetestowania korzystałam z niego dość dużo, a sama ekspozycja na słońce nie była szczególna – czerpał z niego tyle, ile akurat udało nam się być na dworze. Co moim zdaniem równie istotne, zegarek przez cały czas pracuje z taką samą wydajnością, a jeśli to konieczne przełącza się pomiędzy poszczególnymi trybami. Jego zasoby według producenta wystarczają kolejno na:

  • ok. 60 godz. / 85 godz. – ładowanie energią słoneczną w trybie Osiągi, z włączonym GPS;
  • na ok. 90 godz. / 140 godz. – ładowanie energią słoneczną w trybie Wytrzymałość, z włączonym GPS;
  •  ok. 140 godz. / 280 godz. – ładowanie energią słoneczną w trybie Ultra z włączonym GPS;
  •  ok. 500 godz. / 30 dni – ładowanie energią słoneczną w trybie Wycieczka, z włączonym GPS;
  • ok. 30 dni / 60 dni przy ładowaniu energią słoneczną, uwzględniając całodobowy pomiar aktywności i aktywne powiadomienia komórkowe;
  •  ok. 60 dni / rok przy ładowaniu energią słoneczną w trybie pokazywania czasu. 

Jestem przekonana, że pod tym kątem model Suunto Vertical Solar może być pionierem w swojej kategorii, a kluczem do jego sukcesu jest pojemna bateria, panel solarny, który doskonale magazynuje energię oraz inteligentny system zarządzania jej zasobami. Jak za każdym razem należy jednak pamiętać, że ostateczny wynik pracy na baterii zależy od sposobu użytkowania zegarka. Podgląd współpracy panelu solarnego z otoczeniem mamy dostępny z ekranu głównego i po przejechaniu nim w prawą stronę. 

To nie jest smartwatch, ale coś z niego ma 

Tak jak wspomniałam przy kwestii wyglądu, ten zegarek jest narzędziem do pomiaru i analizy aktywności, a nie typowym smartwatchem. Mimo to, inżynierowie z Finlandii postanowili podarować mu parę cech, które warto mieć na swoim nadgarstku. 

W kontekście komunikacji należy zwrócić uwagę na powiadomienia o połączeniach i możliwość odczytywania wiadomości tekstowych oraz komunikatów z wybranych aplikacji. Co więcej, zegarek pozwoli też krótko na nie odpowiedzieć. Wszystko to jest dostępne naturalnie dopiero po synchronizacji urządzenia do noszenia ze smarfonem. 

Suunto Vertical Titanum Solar oferuje też mnóstwo narzędzi do łatwiejszego funkcjonowania na co dzień, w tym m.in. opartą o aktualną lokalizację prognozę pogody, alarm burzowy, stoper, budzik, latarkę, czy doceniany przez użytkowników tryb Nie przeszkadzać. Podczas treningu szczególnie przydaje się również wygodne sterowanie odtwarzaczem w zsynchronizowanym smartfonie z poziomu własnego nadgarstka. 

zegarek suunto vertical solar black

Suunto Vertical Titanium Solar Black – czy warto kupić? 

Najnowszy produkt fińskiej marki to urządzenie, które nie należy do najtańszych na rynku, ale zdecydowanie jest warte każdej złotówki. Pieczołowite testy przekonały mnie, że Suunto Vertical Solar może dumnie może kroczyć wśród pionierów sektora zegarków sportowych. Z całą pewnością docenią go zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy outdoorowych wycieczek, których łączy jedno – chęć stałej i realnej kontroli swoich postępów, a także bieżącej pracy organizmu.

Co ciekawe, zegarek świetnie weryfikuje każdą aktywność, to jeszcze robi to niemal bezobsługowo. W połączeniu z genialnie napisaną aplikacją mobilną Suunto stanowi rozbudowane centrum dowodzenia najważniejszymi dla użytkownika informacjami.  Wystarczy jedynie założyć go na rękę, a następnie cieszyć się jego pięknym wykonaniem i wszystkimi wymienionymi zaletami – tym bardziej, że w Suunto Vertical Solar energii wystarczy dosłownie na wszystko, a w razie potrzeby, zostanie ona szybko uzupełniona promieniami słońca. 

Minusy

  • cena (przy czym zawsze można wybrać wersję ze stali nierdzewnej)

Plusy

  • praktycznie niezniszczalna konstrukcja z tytanu o klasycznym designie
  • wodoszczelność 10 ATM
  • niemal 100 trybów sportowych, w tym zaawansowane funkcje biegowe, rowerowe i pływackie
  • mnóstwo informacji na temat każdej aktywności
  • precyzyjny 2-zakresowy system GPS
  • mapy offline
  • prosta obsługa i bardzo intuicyjna aplikacja Suunto
  • inteligentne oprogramowanie analizujące dane i efektywnie zarządzające energią
  • różne tryby pracy baterii i GPS
  • panel słoneczny do ładowania solarnego
  • wiele opcji komunikacyjnych i informacyjnych

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja