Ranking najlepszych aplikacji do tworzenia grafiki cyfrowej na każdym stopniu umiejętności

Grafika komputerowa zawładnęła światem. Chociaż odbiorcy nie zawsze traktują ten rodzaj sztuki poważnie to wymaga on bardzo przemyślanych decyzji, koncepcji i umiejętności twórcy. To dopiero połowa sukcesu ponieważ żaden grafik cyfrowy, tak jak i malarz nie może tworzyć bez odpowiednich narzędzi. Przed Tobą TOP 10 aplikacji do grafiki cyfrowej, które ułatwią rysowanie na każdym poziomie umiejętności.

Dla kogo jest grafika cyfrowa?

Odpowiedź jest prosta – dla każdego. Twój świat otoczony jest grafiką komputerową. W Internecie widzisz obrazy, memy, ikonografiki, emoji lub gify, które najczęściej zostały stworzone nie tylko przez profesjonalnych grafików, ale również przez osoby, które dopiero się tej sztuki uczą. Dzięki grafice nauczysz się nie tylko komunikować ze światem za pomocą obrazu, ale będziesz bardziej otwarty i świadomy np. barw i kolorów otaczającego Cię świata. Zastosowań grafiki na poziomie podstawowym jest mnóstwo. Oto kilka z nich:

 • Przedstawienie swoich myśli, idei w ciekawszy sposób niż tekstowy,
 • stworzenie interesującego CV, aby wyróżnić się na tle innych,
 • urozmaicenie swoich mediów społecznościowych grafikami,
 • przy posiadaniu własnego biznesu – przedstawienie pomysłu lub produktu w sposób graficzny.
Grafika cyfrowa rysowanie w aplikacji
źródło: pexels.com

TOP 10 aplikacji do grafiki cyfrowej

Żeby zacząć przygodę z grafiką komputerową trzeba przede wszystkim mieć duże ambicje, cierpliwość, częstą praktykę oraz co najważniejsze dobre narzędzia do projektowania swoich wizji. Przed Tobą zestawienie najlepszych aplikacji do grafiki komputerowej.

Adobe Illustrator Draw – idealna do grafiki wektorowej

Aplikacja Illustrator Draw przeznaczona jest dla osób, które miały już wcześniej styczność z rodziną produktów Adobe. Projekty możesz wysyłać bezpośrednio do programu Illustrator w celu kontynuowania pracy na komputerze.

W aplikacji będziesz miał do dyspozycji  pięć wbudowanych pędzli wektorowych. Dodatkowo łatwo dostosujesz pasek narzędzi tak, aby zawierał wyłącznie Twoje ulubione pędzle. Dodatkowym atutem dla początkujących grafików jest fakt, iż rysowanie odbywa się na maksymalnie 10 warstwach.

Adobe Illustrator Draw aplikacja
źródło: adobe.com

W czym pomaga Illustrator Draw?

 • Do grafiki wektorowej, z łatwym dostosowaniem ulubionych pędzli,
 • Łatwego łączenia zdjęć z warstwami rysunkowymi.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Illustrator Draw?: Bezpłatne dla użytkowników iPadów lub urządzeń z systemem Android z identyfikatorem Adobe ID

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: iOS lub Android

Adobe Photoshop Sketch – mnogość funkcji do rysowania

Jedna z najlepszych aplikacji do rysowania. Photoshop Sketch ma bardzo przejrzysty interfejs, który podobnie jak inne produkty Adobe posiada panel pędzli po lewej i narzędzia do projektowania po prawej. W efekcie to rozwiązanie pozostawia duże pole do malowania. Wbudowane pędzle otworzą przed Tobą jeszcze więcej kreatywnych możliwości. Do wyboru masz między innymi: ołówek grafitowy, pióro atramentowe i mieszane markery. Tak jak w przypadku Illustrator Draw możesz wysłać swoje szkice bezpośrednio do programu Photoshop na komputer, aby przenieść je na jeszcze wyższy poziom.

Adobe Photoshop Sketch
źródło: adobe.com

W czym pomaga Photoshop Sketch?

Do rysowania w podobny sposób jak w programie Photoshop, ale z jeszcze większą czułością nacisku i poczuciem realności.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Photoshop Sketch?: Bezpłatne dla użytkowników iPadów lub urządzeń z systemem Android z identyfikatorem Adobe ID

Poziom zaawansowania: Średni do zaawansowanego

System: iOS lub Android

Procreate – zaawansowane funkcje, nie tylko dla amatorów

Idealne narzędzie do tworzenia grafiki cyfrowej na iPada. Z początku może zniechęcić i przytłoczyć mnogością funkcji. Jednak dzięki pomocy wielu wykwalifikowanych artystów, którzy tworzą tutoriale będziesz mógł w szybkim czasie się z nią zaznajomić, a kiedyś pokochać.

Większość funkcji jest dziecinnie prosta w obsłudze np. tworzenie własnych pędzli, ich zapisywanie, eksport i import. Nie zapomnij także wypróbować funkcji animacji. Potrafi ożywić i urozmaicić każdą pracę.

Pro Create aplikacja
źródło: procreate.art.com

W czym pomaga Procreate?

 • Do tworzenia animacji oraz ilustracji,
 • do szybkiego eksportu na inne urządzenia,

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Procreate?: 47,99 zł w wersji dla iPada i 23,99 zł na iPhone’a

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: iOS

Adobe Fresco – prosty i przyjazny interfejs

Ta aplikacja to inny poziom tworzenia sztuki. Fresco zapewni Ci największy wybór najbardziej zaawansowanych pędzli na świecie. Akwarele i farby olejne rozmywają się oraz mieszają przy każdym dotknięciu, a w jednym obszarze roboczym możesz użyć pędzli rastrowych i wektorowych. Fresco pozwala projektantom i ilustratorom realizować swoje pomysły bez konieczności przejścia na inne narzędzia, co bardzo usprawnia pracę.

Fresco aplikacja
źródło: adobe.com

W czym pomaga Adobe Fresco?

Do prostego i sprawnego rysowania, zwłaszcza dla początkujących.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Adobe Fresco?: Bezpłatnie w systemie iOS i Windows. Wersja rozszerzona 12,29 € /miesięcznie.

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: iOS i Windows

Inspire Pro – idealna na początek przygody z grafiką cyfrową

Wyobraź sobie pracownię artystyczną wypełnioną kolorowymi ołówkami, markerami artystycznymi, kredą, węglem drzewnym, farbami olejnymi, akrylowymi oraz nieskończoną ilością płótna i papieru każdego rodzaju, jaki można sobie wyobrazić. Oto, co otrzymujesz dzięki tej aplikacji. Inspire Pro jest idealnym narzędziem dla początkujących grafików. Oferuje wiele świetnych narzędzi, ale nie przytłoczy ich nadmiarem.

Inspire Pro aplikacja
źródło: apps.apple.com

W czym pomaga Inspire Pro?

Służy do zapoznania się z grafiką cyfrową i podstawami rysowania. W porównaniu do wyżej wymienionych aplikacji, na pewno nie jest aż tak zaawansowana i solidna.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Inspire Pro? : Jednorazowa opłata 94,99 zł

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: iOS

Assembly – ciekawe poradniki i instrukcje dla początkujących

Ta aplikacja może się dla Ciebie okazać się bardzo pomocna. Zwłaszcza, jeśli amatorsko próbowałeś swoich sił już wcześniej w projektowaniu graficznym np. logo.  Ma o wiele więcej funkcji, niż można by oczekiwać od aplikacji na telefon. Czysty i prosty układ maksymalizuje przestrzeń na płótnie, ułatwiając twórczy proces, a przyjemne samouczki nauczą Cię wejść na wyższy level.

Assembly aplikacja do tworzenia grafiki
źródło: pixiteapps.com

W czym pomaga Assembly?

Służy do projektowania grafiki wektorowej oraz wykonywania prac ilustracyjnych z wykorzystaniem różnych kształtów

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Assembly?: Bezpłatna dla podstawowej wersji, rozszerzona kosztuje rocznie $29.99

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: iOS

Concepts – idealna do szkicowania planów i pomysłów

Dzięki tej aplikacji możesz stworzyć wszystko – począwszy od rysunków koncepcyjnych, poprzez kreślenie złożonych prac artystycznych. Nie trzeba być profesjonalistą, ta aplikacja zawiera mnóstwo intuicyjnych narzędzia do rysowania, które pomogą Ci rozwinąć Twoje umiejętności. Nie jest wymagane konto ani rejestracja – wystarczy pobrać aplikację i rozpocząć szkicowanie.

Concept Aplikacja do tworzenia koncepcji
źródło: concepts.app.com

W czym pomaga Concepts?

 • Szkicowaniu planów, storyboardów,
 • Pisaniu notatek, map myśli,
 • Tworzeniu planów projektowych.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Concepts?: Bezpłatna dla podstawowej wersji, rozszerzona kosztuje $9.99

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: iOS & iPadOS, Windows 10, Android & Chrome OS

MediBang Paint – najlepsza do tworzenia komiksów

MediBang to bardzo przyjemna w użytkowaniu aplikacja , która umożliwia tworzenie komiksowych rysunków. Posiada dostęp do wielu pędzli, czcionek, teł. MediBang Paint wykorzystuje zapis w chmurze, aby ułatwić użytkownikom przenoszenie prac między platformami. Do tego posiada bardzo prosty i intuicyjny interfejs, idealny dla początkujących grafików.

Medibang aplikacja
źródło: computerworld.com

W czym pomaga MediBang Paint?

Przede wszystkim w tworzeniu rysunków komiksowych.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje MediBang Paint?: Bezpłatna

Poziom zaawansowania: Początkujący

System: Windows, Mac, iOS, Android

Pixelmator Pro – edycja zdjęć na wyższym poziomie

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć chociaż jednej aplikacji głównie do edycji obrazów. Z pozoru wydawać się może, że używa się ją tylko w celu zmian koloru czy kadrowania, ale kryje w sobie o wiele więcej. Posiada funkcje tekstowe z różnymi efektami warstwowymi, grafiką wektorową, w i maski przycinające. Ta niewielka aplikacja może więc urzeczywistnić szalone projekty graficzne i fotograficzne, które znajdą się w Twojej głowie.

Pixelmator Aplikacja do obróbki zdjęć
źródło: pixelmator.com

W czym pomaga Pixelmator Pro?

Podobnie jak w przypadku Photoshopa czy Lightrooma służy do edytowania zdjęć za pomocą dodatkowych narzędzi graficznych.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Pixelmator Pro?: Dożywotnia licencja kosztuje 189,99 zł

Poziom zaawansowania: Początkujący do średniozaawansowany

System: iOS

Affinity Designer – z myślą o profesjonalnych projektach graficznych

Aplikacja została zaprojektowana przy pomocy czołowych projektantów ze świata grafiki komputerowej  i oparta na nagradzanej technologii Apple Design. Dzięki Affinity Designer możesz tworzyć niezwykłe ilustracje, ikony, projekty UI / UX, projekty do druku, typografie, grafikę koncepcyjną i wiele innych. Aplikacja posiada dodatkowo ogromną bibliotekę dostępnych samouczków i rosnącą społeczność. Zalecana jest przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych grafików.

Affinity Designer aplikacja
źródło: home.pl

W czym pomaga Affinity Designer?

Służy do tworzenia grafiki wektorowej lub pikselowej. Aplikacja została zaprojektowana z myślą o grafice, który zostanie później zaprezentowana w formie drukowanej lub cyfrowej więc musi posiadać jak najwyższą jakość.

Plusy

Minusy

Ile kosztuje Affinity Designer? : dożywotnia licencja na aplikację mobilną to $9.99 zł, na komputer $24.99

Poziom zaawansowania: średniozaawansowany do zaawansowany

System: iOS, Android

Więcej inspiracji