Polecane podcasty o medytacji. Sprawdź, których warto posłuchać

Relaksacja, skupienie, samoświadomość – bez względu na to, jak nazwiemy medytację, w dzisiejszym zdominowanym przez pandemię świecie, nabiera ona zupełnie innego symbolicznego znaczenia i dla wielu staje się jedyną odskocznią od skrajnie nieoszczędzającej nas ostatnio rzeczywistości. Co faktycznie daje i jak się do niej zabrać? Odpowiedź mogą nieść za sobą podcasty, które o niej opowiadają. Sprawdźcie nasze zestawienie.

Polecane podcasty o medytacji

Oto TOP 5 wartych uwagi kanałów z podcastami o medytacji. Wybrałam je zgodnie z tym, na co sama zwracam uwagę, szukając informacji na dany temat. Istotnym było to, aby przekazać Wam propozycje adekwatne zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z medytacją, jak i dla tych, którzy pierwsze kroki w tym zakresie mają już za sobą.

 1. Medystacja / medytacja uważności – Anna Raimann
 2. Medytacje i Podcast Emocje – emocje.pro
 3. Medytacja mindfulles i sen – Chodź na słówko
 4. Medytacja i uważność w życiu codziennym – Maciej Wielobób
 5. Moment uważności – Anna Cyklińska

Dlaczego warto medytować?

Kiedyś usłyszałam porównanie, że medytacja jest tym dla umysłu, czym ćwiczenia są dla ciała. Co prawda, możemy się bez nich obejść i funkcjonować, ale trzeba przyznać, że gdy zaczniemy wykonywać je regularnie, jakość naszego życia i samopoczucia znacznie wzrasta. Tak samo jest z medytacją, którą potocznie można nazwać treningiem umysłu. 

Jej głównym zadaniem jest zbudowanie zrównoważonego, pewnego siebie i świadomego wnętrza. Przez niektórych, duchowe ćwiczenia postrzegane są jako jedyny klucz do zrozumienia siebie, innych i wszelkich zależności rządzących otaczającym nas światem.

polecane podcasty o medytacji
Celem medytacji nie jest kontrolowanie myśli, celem jej jest nie pozwolenie, aby to one kontrolowały ciebie
Autor nieznany

Tym bardziej, w świecie zdominowanym przez pandemię i szum informacyjny, dobrze jest zatrzymać się i znaleźć złoty środek oraz wypracować wewnętrzną równowagę, która pomoże przetrwać ten trudny dla wszystkich czas.  Jak jednak się do niej zabrać i na co zwrócić uwagę? Odpowiedź na to pytanie niosą za sobą m.in. podcasty, poświęcone tematyce rozwoju duchowego. Skutecznie zachęcają odbiorców przyjazną formą i szeroką dostępnością.

Podcasty, dzięki którym pojmiesz sztukę medytacji

Medystacja – medytacja uważności Ania Raimann

To jeden z moich ulubionych kanałów o medytacji. Jego autorka to jednocześnie założycielka „bloga o uważnym życiu” medystacja.pl, a przy tym – jak sama się opisuje – coach, trener i facylitator. Podcasty o medytacji, które oddaje w ręce słuchaczy, to w rzeczywistości ćwiczenia umysłowe, ułożone według konkretnych sytuacji i etapów rozwoju osobistego.

Wchodząc na kanał Medystacja – medytacja uważności, możemy wybierać spośród krótkich treningów umysłowych, podzielonych na dwie serie: „Mindfulles” oraz „Bez lęku”. Kilkuminutowe spotkania w formie podcastów, wsparte bogatą bazą wiedzy i ciekawostek, znajdujących się na blogu Medystacja, są genialnym sposobem na poradzenie sobie ze stresem, niepokojem, lękami, smutkiem, czy agresją.

Medystacji posłuchasz m.in. na:

 • Spotify
 • Apple Podcasts
 • Google Podcasty
 • Breaker
 • RP Menu
 • Pocket Casts

Medytacje i Podcast Emocje – emocje.pro

Ten kanał znacznie różni się od poprzedniego. Przede wszystkim formą, bo cel jak wiadomo jest z zasady ten sam. Tu jednak autorów jest kilku i – jak możemy przeczytać w opisie – nagrywają oni „ćwiczenia redukujące stres i rozwijające uważność/mindfulness”. Twórcy bloga emocje.pro i zaprzyjaźnieni im psychologowie w swojej praktyce stosują DBT, czyli terapię dialektyczno-behawioralną, której skuteczność w leczeniu borderline i niwelowaniu problemów z emocjami potwierdzono w licznych badaniach i publikacjach naukowych.

Co ciekawe, oprócz podcastów, które możemy wykorzystać jako przewodniki po medytacji, znajdziemy tu również odcinki w formie poradników i artykułów, np. Co było pierwsze: emocja czy myśl?.

Medytacji od emocje.pro posłuchasz na:

 • Spotify
 • YouTube
 • SoundCloud

Medytacja mindfulles i sen – Chodź na słówko

Kolejny kanał dotyczący technik i sposobów na medytację to zbiór skutecznych metod na radzenie sobie ze stresem i negatywnymi myślami. Znajdziemy tu medytacje na różne okazje, techniki relaksacyjne, mindfulless i sposoby na lepszy sen. Trwają od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od poruszanej tematyki.

Większa pewność siebie? Radzenie sobie z negatywnymi myślami? Z może skuteczne triki na zwalczenie stresu i lęku? Nie ma problemu. To i jeszcze więcej znajdziecie na kanale Medytacja mindfulles i sen – Chodź na słówko. I to w przejrzystej oraz przyjemniej formie.

Medytacji Chodź na słówko posłuchasz m.in. na:

 • Spotify
 • Apple Podcasts
 • Google Podcasty
 • Breaker

Medytacja i uważność w życiu codziennym Maciej Wielobób

Maciej Wielobób to nauczyciel jogi i medytacji, który na swoim kanale Medytacja i uważność w życiu codziennym przybliża temat samoświadomości. Pokazuje również skąd wywodzą się korzenie medytacji, czym różni się ona od modlitwy, jak podchodzą do niej ludzie na całym świecie oraz przedstawia, w jaki sposób można ją praktykować, aby miała realny wpływ na codzienne życie. Autor tłumaczy problem, podaje przykłady w jaki sposób można sobie z nim radzić i przedstawia skuteczne triki na jego pokonanie.

Oprócz podcastów o medytacji, autor kanału proponuje również warsztaty z jogi, treningu umysłu oraz całą bazę informacji i ciekawostek, przekazanych w formie ciekawego bloga, prowadzonego pod adresem maciejwielobob.pl.

Podcastów Pana Macieja posłuchasz m.in. na:

 • Spotify
 • Spreaker

Moment uważności – Anna Cyklińska

Tym razem mamy do czynienia z kanałem prowadzonym przez psycholog Annę Cyklińską. Jak tłumaczy sama zainteresowana Moment uważności to terapia i sposób na zdrowy, świadomy rozwój oraz ćwiczenie mięśnia mózgu. Autorka tej serii podcastów proponuje kilku/kilkunastominutowe spotkania, w trakcie których dochodzi do przemian w świadomości odbiorcy. Przemian, których – jak sama podkreśla – skutki pojawią się dopiero po określonym czasie ćwiczeń, ale ich efekt jest długofalowy, znacznie poprawiający jakość życia i funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

Cyklińska zwraca uwagę na takie aspekty jak np. świadomość własnych emocji oraz koordynację ciała z bieżącym nastawieniem. Pokazuje również, jak zwalczać stres poprzez rytmiczne oddychanie i przyglądanie się własnemu ciału oraz procesom w nim zachodzącym.

Podcastów Pani Anny posłuchasz m.in na:

 • Spotify
 • Apple Podcasts
 • Google Podcasty
 • Listen Notes
 • Breaker

Więcej sposobów na relaks 

Zainteresowała Cię ta tematyka? Szukasz ciekawych inspiracji na oderwanie się od szarej codzienności? Jeśli tak, przeczytaj również: