Gdzie słuchać podcastów? TOP 5 polecanych aplikacji

Mogłoby się wydawać, że podcast to stosunkowo nowa forma przekazu, ale gdybyśmy zrobili sondę, wielu z Was stwierdziłoby pewnie, że jest to nic innego, jak zapis pogadanki, podobnej do tych z audycji radiowych. Można je znaleźć, pobrać, ale również odsłuchać online w dowolnym momencie – za pośrednictwem swojego smartfona, tabletu czy laptopa. Gdzie szukać podcastów, co faktycznie oferują i ile prawdy jest w powyższej tezie? Przekonajmy się.

Co to jest podcast?

Podcast to audycja przypominająca rozmowę/monolog radiowy w formacie audio lub rzadziej video. Jego założeniem jest bardziej lub mniej cykliczne pojawianie się w sieci, najczęściej w postaci kilkunastominutowych odcinków. Dla podbicia atrakcyjności i większego wrażenia płynności zwykle przeplatany jest on wypowiedziami ekspertów lub efektami dźwiękowymi.

Pogadanka w formie podcastu z reguły dotyczy różnorodnej tematyki, np. polityki, rozrywki, sztuki, nauki, kultury itd. Porusza też tematy egzystencjonalne, filozoficzne, a czasem nawet abstrakcyjne, będąc przy tym luźną wypowiedzią, zainspirowaną np. bieżącymi wydarzeniami. Warto mieć na uwadze, że w sieci znajdziecie zarówno podcasty uniwersalne, jak i dedykowane konkretnym grupom odbiorców, np. kobietom, mężczyznom, dzieciom, czy np. określonym grupom zawodowym.

Prawdą jest, że pierwsze podcasty pojawiały się już na początku lat dwutysięcznych. Mam jednak wrażenie, że prawdziwy boom, potwierdzający ich popularność zrodził się całkiem niedawno. Co jest przyczyną tego sukcesu?

Gdzie słuchać podcastów? TOP 5 polecanych aplikacji

Przede wszystkim skondensowana i łatwo dostępna, a przy tym atrakcyjna forma. Trzeba powiedzieć sobie wprost, że podcast to słuchowisko, którym możecie delektować się niemal w każdym miejscu – jadąc samochodem, stojąc w kolejce (w tym przypadku rekomenduję słuchawki), czy nawet leżąc w wannie. Bez względu na to gdzie i w jakiej sytuacji się znajdziecie – wystarczy, że odszukacie interesujące Was słuchowisko na urządzeniu mobilnym z Internetem.

Należy też zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do audycji radiowych, twórcą podcastu może zostać każdy, kto ma na to pomysł i ochotę. Nie ma żadnego zrzeszenia, ani określonych warunków publikacji takich słuchowisk. Wystarczy założyć konto, nagrać pogadankę, udostępnić ją i … voilà! Gotowe.

Gdzie słuchać podcastów?

Nie oszukujmy się, jeśli już zdecydujecie się regularne słuchanie podcastów, to najczęściej będziecie robić to za pomocą smartfona. Dlaczego? Jest to urządzenie mobilne, bez którego w dzisiejszych czasach raczej nikt nie rusza się z domu. Mając przy sobie telefon z dostępem do Internetu, możecie w każdej chwili podłączyć słuchawki i odsłuchiwać kolejne odcinki ulubionych podcastów. Co się do tego przyda?

Podcasty znajdziecie m.in. w serwisach internetowych, np. na YouTube – wówczas wrzucane są w formie filmu bez obrazu. Najlepiej słuchać ich jednak poprzez dedykowane ku temu aplikacje streamingowe, które pozwalają na ich precyzyjne wyszukiwanie, dodawanie własnych playlist, czy subskrypcję ulubionych kanałów. Niektóre aplikacje z podcastami dają także możliwość oceny i komentowania poszczególnych odcinków oraz pozwalają na swobodne przełączanie się pomiędzy urządzeniami mobilnymi, np. gdy zaczniecie słuchać podcastu na laptopie, a musicie wychodzić i zechcecie „przełączyć się” na smartfon.

Polecane aplikacje do słuchania podcastów

Spotify

Ta aplikacja to klasyk, oferujący nie tylko podcasty, ale i imponującą bazę muzyki. Od lat skutecznie podbija serca użytkowników na całym świecie. Jej główną zaletą jest banalnie skonstruowana wyszukiwarka, która sprawia, że wybrane słuchowisko odnajdziecie zarówno po jego nazwie, jak i autorze, nazwie kanału, a nawet treści umieszczonej w opisie konkretnego odcinka. 

Co więcej, łatwo będziecie nim sterować, np. zaznaczając miejsce, do którego chcecie się przenieść lub przyspieszając jego odtwarzanie. Aplikacja zapamięta również moment, na którym zakończyliście słuchanie i wróci do niego po ponownym odpaleniu wybranego odcinka. Każdorazowo zasugeruje także powiązane z Waszymi wyszukiwanymi treści, lub np. te, które są obecnie najpopularniejsze wśród użytkowników.

Spotify pobierzecie na smartfony z systemem Android oraz iOS

Pocket Casts

Prosta i przejrzysta aplikacja, zawierająca bogatą bazę podcastów z Polski i całego świata. Pod kątem wyglądu i konstrukcji przypomina mi nieco Spotify. Podobnie jak poprzedniczka, zapewnia też niezwykle intuicyjne wyszukiwanie treści po jej autorach, określonych kanałach oraz opisach odcinków. Pocket Casts to także zbiór narzędzi, które w szybki i komfortowy sposób pozwalają na sterowanie odcinkiem, w tym np. wyciszanie jego części. Umożliwia też przełączanie się pomiędzy poszczególnymi podcastami oraz swobodne odkrywanie powiązanych z nimi treści.

Pocket Casts pobierzecie za darmo na smartfony z systemem Android oraz iOS.

Lecton

Ta aplikacja przynosi nie tylko muzykę i podcasty, ale stanowi również źródło 100 cyklicznie aktualizowanych audycji oraz popularnych programów telewizyjnych w wersji audio. Instalując ją na swoim smartfonie, otrzymacie dostęp do szerokiej gamy audiobooków w języku polskim. Pochłaniające audioseriale, słuchowiska dotyczące lektur szkolnych, kojące nagrania relaksacyjne i medytacje – to tylko część nieustannie poszerzanej bazy treści, która znajduje się w Lecton. Aplikacja ma bardzo przejrzysty i przyjemny dla oka layout, przez co wyszukiwanie w niej podcastów jest niezwykle proste i szybkie.

Lecton pobierzecie na smartfony z Android oraz iOS.

Podcasty Google

Ta aplikacja jest stosunkowo świeża, bo wydana w 2018 roku. Niemniej oferuje bezpłatne wyszukiwanie i odsłuchiwanie podcastów z całego świata. Możecie dzięki niej subskrybować ulubione treści, wybierać je spośród rekomendowanych propozycji, przeglądać podcasty na podstawie ich popularności oraz stworzyć własną inteligentną listę odtwarzania wybranych słuchowisk. 

Podcasty Google odpalicie też na wielu urządzeniach i będziecie nimi łatwo sterować, dzięki prostej formie programu. Co warto zaznaczyć, bez problemu pobierzecie treści bezpośrednio na urządzenie mobilne i odsłuchacie w opcji offline, gdy dostęp do sieci będzie akurat utrudniony, np. w podróży.

Aplikację Podcasty Google zainstalujecie na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.

Castbox

Ostatnia podcastowa aplikacja urzeknie serca wszystkich, którzy cenią sobie możliwość szerokiego wyboru – według jej twórców znajduje się tu ponad 95 milionów treści audio z całego świata, w tym z Polski. 

Castbox to intuicyjna wyszukiwarka i odtwarzacz audio w jednym. Za jego pośrednictwem znajdziecie, odtworzycie lub pobierzecie wybrane słuchowiska. Program oddaje do dyspozycji także audiobooki i audycje radiowe. Barwna i niebywale różnorodna tematyka, proste sterowanie odtwarzaczem oraz jasne reguły wyszukiwania treści i spersonalizowane na podstawie dotychczasowych wyszukiwań rekomendacje stanowią największe plusy tej propozycji.

Aplikację Castbox możecie pobrać na urządzenia z Android oraz iOS.

Jesteś fanem podcastów? To może Cię zainteresować

Bez względu na to, czy słuchacie podcastów od dawna, czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z tą formą słuchowiska, koniecznie przeczytajcie:

W tej kwestii polecam również naszą strefę X, gdzie znajdziecie Podcasty o premierach, sprzętach oraz rynkowych nowościach.  A to wszystko w formie porywającej rozmowy.