Podcasty Apple dostają funkcję generowania transkrypcji

W ramach aktualizacji systemów iOS i iPadOS 17.4, Apple Podcasts zyskał nową funkcję automatycznego generowania transkrypcji dla podcastów ze swojej biblioteki. Z początku transkrypcje mają być dodawane do nowo publikowanych odcinków, z czasem jednak pojawią się też w odcinkach starszych.

Odpowiedź na transkrypcje w Spotify

Nie ma przypadku w tym, że automatyczne transkrypcje w Podcastach Apple pojawiają się kilka miesięcy po tym, jak podobną funkcjonalność wprowadziło Spotify. Obie platformy od dawna rywalizują ze sobą o uwagę twórców i słuchaczy podcastów, czego skutkiem jest m.in. większy nacisk na rozwój odtwarzaczy w Spotify i Apple Podcasts.

Transkrypcje w Apple Podcast. O czym warto wiedzieć?

Oczywiście nadrzędną funkcją transkrypcji w Podcastach Apple jest udostępnianie treści audialnych szerszej grupie odbiorców, włączając w to osoby niesłyszące i niedosłyszące.

Na tym jednak funkcjonalności się nie kończą.

Transkrypcje da się przeszukiwać. Co to oznacza? Na przykład to, że użytkownicy będą mogli wpisywać w wyszukiwarce określone słowa i frazy, a odtwarzacz przeniesie ich do tej części odcinka, w której są wypowiadane.

Jeśli zaś chodzi o twórców, ci mają możliwość wyboru między transkrypcjami generowanymi automatycznie a tymi, które przygotują i dodadzą samodzielnie.

podcasty historyczne

Tłumaczenia i obsługiwane języki

Funkcja transkrypcji będzie dostępna w ponad 170 krajach. Jeśli brzmi to ekscytująco, to niestety musimy ten entuzjazm nieco ostudzić.

Póki co obsługiwane będą wyłącznie cztery języki: angielski, francuski, niemiecki i hiszpański.

Do tego Apple nie przygotowało funkcji automatycznego tłumaczenia transkrypcji na inne języki, więc jeśli ktoś spodziewał się ułatwionej dostępności do treści obcojęzycznych, to odrobinę się rozczaruje. Przynajmniej na razie, ponieważ wdrożenie tłumaczeń w czasie rzeczywistym wydaje się naturalnym kierunkiem rozwoju w branży podcastów.