Pierwszy na świecie SMS został sprzedany w formie NFT. Cena? Jak zwykle zawrotna

Pierwszy na świecie SMS został sprzedany na aukcji w Paryżu w formie niewymienialnego tokena (NFT) za 149 729 dolarów. Taka wysoka cena robi wrażenie i… cieszy, bowiem dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc uchodźcom.

Pierwszy SMS sprzedany jako NFT

Wiadomość o treści „Wesołych Świąt”, a dokładnie „Merry Christmas”, została wysłana przez brytyjskiego programistę Neila Papwortha ze swojego komputera 3 grudnia 1992 roku. Otrzymał ją jego kolega, Richard Jarvis,– ówczesny dyrektor brytyjskiej firmy telekomunikacyjnej Vodafone. Jarvis dostał ją podczas świątecznej uroczystości firmy.

Tak jak pierwszy na świecie SMS zrewolucjonizował sposób komunikowania się ludzi, tak samo NFT wstrząsa światem sztuki. NFT, czyli niewymienialny token (ang. non-fungible token), to forma kryptowaluty, która przekształca cyfrowe dzieła sztuki w unikalne, weryfikowalne towary, którymi można handlować na blockchainie. 

Teraz, po latach od jej wysłania, rewolucyjna pierwsza wiadomość SMS została sprzedana właśnie w formie NFT, na aukcji w Paryżu. Cena wyniosła niemal 150 tys. dolarów.

Przeczytaj więcej:

Dom aukcyjny Aguttes ogłosił, że NFT jest repliką oryginalnego protokołu komunikacyjnego, który przesłał SMS. Nieznany nabywca, który miał zapłacić kryptowalutą Ether, otrzyma również cyfrową ramkę z animacją 3D odbieranej wiadomości.

Mówiąc o sprzedaży SMS-a w formie NFT, Maximilien Aguttes, kierownik ds. rozwoju w domu aukcyjnym Aguttes, powiedział: „Pierwsza drukowana książka, pierwszy telefon, pierwszy e-mail, wszystkie te wynalazki zmieniły nasze życie i komunikację na świecie”.

„Ten pierwszy SMS otrzymany w 1992 roku jest historycznym świadectwem postępu ludzkiego i technologicznego. Przekazał przesłanie radości słowami „Wesołych Świąt” – dodał Aguttes.

Pierwszy SMS sprzedany w formie NFT

NFT na cele charytatywne 

Vodafone powiedział, że dochód ze sprzedaży pierwszej wiadomości SMS przekaże agencji ONZ ds. uchodźców (UNHCR).

„Technologia zawsze miała moc wprowadzania innowacji i zmieniania świata” – powiedział szef Biura Partnerstwa dla Sektora Prywatnego UNHCR, Christian Schaake. „Dzięki temu połączeniu przełomowej technologii i ruchu na rzecz dobra społecznego, UNHCR może nadal pomagać uchodźcom i ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia domu, dając im możliwość zmiany ich życia i budowania lepszej przyszłości dla siebie, ich bliskich i społeczności, które im towarzyszą” – dodał. 

Przeczytaj też: