Czym jest LikarPL? Poznaj aplikację Ministerstwa Zdrowia do komunikacji w języku ukraińskim

Od początku wojny w Ukrainie to właśnie Polska jest najchętniej wybieranym kierunkiem ucieczki dla naszych wschodnich sąsiadów. Oprócz darów rzeczowych, jedzenia i noclegu, często przede wszystkim potrzebna jest im pomoc medyczna, która poprzez barierę językową była niestety nieco utrudniona. Od teraz ma się to zmienić. Wszystko dzięki aplikacji na smartfon LikarPL, którą zaproponowało Ministerstwo Zdrowia. Sprawdź szczegóły.

Aplikacja LikarPL – czym jest i co oferuje?

Wszyscy zgodzimy się, że jedną z najgorszych rzeczy w niesieniu pomocy i zrozumieniu potrzeb drugiego człowieka jest bariera językowa, prawda? Szczególnie, jeśli idzie o sytuacje dotyczące zdrowia i życia. To dlatego tak istotne jest wprowadzanie kolejnych rozwiązań, które mogą wesprzeć wszystkie działania w tym zakresie. 

Jednym z nich jest uruchomiona wczoraj przez Ministerstwo Zdrowia aplikacja LikarPL, której nazwa w języku ukraińskim oznacza nic innego jak „LekarzPL”.

Mowa o prostym i przejrzystym programie na smartfon, mającym za zadanie pomóc w szybkiej diagnozie stanu zdrowia pacjenta, głównie poprzez sprawniejszą komunikację pomiędzy pacjentem i lekarzem – nawet, jeśli ten drugi nie mówi w języku ukraińskim. 

LikarPL aplikacja MZ

Dwa moduły, jeden cel 

Aplikacja LikarPL podzielona została na dwie części, dedykowane zarówno osobie potrzebującej pomocy, jak i medykowi. 

Moduł pacjenta

Za pomocą LikarPL osoba potrzebująca pomocy medycznej na terenie Polski może wypełnić specjalny formularz, noszący indywidualny numer, który należy zapisać i podać w trakcie konsultacji lekarskiej. 

W ankiecie należy podać m.in. podstawowe dane o stanie zdrowia – tak, aby lekarz miał możliwość przygotowania się do wizyty. Można to zrobić w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim. 

Moduł lekarza

Ta część aplikacji jest wykorzystywana już bezpośrednio w trakcie wizyty u lekarza i ma zapewnić łatwiejszą komunikację z pacjentem. 

W praktyce działa to tak, że aplikacja LikarPL pozwala na transkrypcję języków w czasie rzeczywistym. Konkretniej mówiąc, program natychmiastowo zajmie się tłumaczeniem:

  • ukraińskiego/rosyjskiego na język polski 
  • języka polskiego na język ukraiński/rosyjski

Wygląda na to, że za pośrednictwem programu Ministerstwa Zdrowia,  pacjent i lekarz będą otrzymywali transkrypcje tego, co do siebie aktualnie mówią. Zobaczą je błyskawicznie na ekranie swoich telefonów. 

Ważne! Zarówno ankietę, jak i historię rozmowy w postaci zapisanej transkrypcji będzie można pobrać i wydrukować po zakończonej wizycie. 

Aplikację LikarPL można pobrać na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Przeczytaj także:

🇺🇦 Najlepsze aplikacje do szybkiego tłumaczenia języków obcych. Zapewnij sobie prostą i wygodną komunikację z obcokrajowcami

🇺🇦 Fałszywe SMS-y, zbiórki i nie tylko. Uwaga na fake newsy

🇺🇦 Pomoc Ukrainie. Lista zweryfikowanych zbiórek

🇺🇦 Jak uczyć się języków obcych w domu?

Źródło: gov.pl, pap.pl, Twitter/@MZ_GOV_PL