Akcja „To Russia From Love” na Tinderze. O co chodzi?

Jedna z najpopularniejszych aplikacji randkowych stała się polem do przeprowadzenia akcji „To Russia From Love”, która ma na celu walkę z rosyjską dezinformacją na temat wojny w Ukrainie. Oprócz tego, ma być również znakiem protestu przeciw rosyjskiej agresji, która niesie za sobą tragiczne konsekwencje. Biorąc pod uwagę popularność i zasięgi aplikacji serwisu, wydaje się to całkiem niezłym pomysłem. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

Idea „To Russia From Love”

Przyczyną, dla której powstał projekt „To Russia From Love” jest fakt, że od początku wojny w Ukrainie, informacje na temat skali walk i strat, zwłaszcza wśród cywilów, są staranne filtrowane przez aparat państwowy Rosji. 

O czym konkretnie mowa? Kreml i jego przedstawiciele konsekwentnie utrzymują Rosjan w przeświadczeniu, że nic złego się nie dzieje, a sama interwencja w Ukrainie to jedynie „specjalna operacja wojskowa”, która była konieczna, aby ochronić niepodległe, separatystyczne republiki rosyjskie na terenie Ukrainy i zapobiec dalszemu wpływowi Zachodu na Rosję. 

Jak widać informacje, które docierają do przeciętnego Rosjanina są tak filtrowane przez aparat państwowy, że nie ma szans, aby były rzetelne i choć w części oddawały rzeczywistą powagę sytuacji. Ostatnio doszło nawet do tego, że media społecznościowe, w tym m.in. Facebook, zostały zablokowane dla rosyjskich obywateli. Przyczyna? Najpewniej chodziło o możliwie najefektywniejsze ukrócenie źródeł informacji z Zachodu.

Biorąc jednak pod uwagę, że obiektywnie zebrane informacje dziennikarzy z całego świata wskazują na z goła co innego, niż to, co przedstawiane jest w mediach rosyjskich, twórcy projektu wyszli z inicjatywą, która ma pomóc w komunikacji z obywatelami Rosji i jednocześnie „otworzyć im oczy”, pokazując to, co faktycznie dzieje się w Ukrainie. 

Sama akcja „To Russia From Love” jest oddolną inicjatywą trzech pomysłowych mężczyzn, którzy postanowili działać w temacie napaści na Ukrainę. Pomysł na kampanię został stworzony przez Jakuba Jóźwickiego. Oprócz niego akcję wspierają także Michał Koper i Jakub Mierzejewski. 

to russia from love tinder
fot. torussiafromlove.com
Wierzymy, że głos jednej osoby może czasem coś zmienić we wszechświecie, dlatego chcąc działać na wielu płaszczyznach, postanowiliśmy stworzyć akcję, która ma być dodatkowym wsparciem w walce z dezinformacją.
torussiafromlove.com

Jak działa „To Russia From Love” na Tinderze?

Akcja „To Russia From Love” kierowana jest do użytkowników płatnych wersji Tindera, w tym przede wszystkim Tinder Gold. Wybierają oni jeden z przygotowanych na tę okoliczność szablonów dla swoich profili i zamiast tradycyjnych danych, umieszczają tu konkretne, prawdziwe informacje na temat wojny w Ukrainie. 

W takim szablonie jest informacja m.in. o tym, że w Ukrainie trwa wojna i wojska rosyjskie zabijają nie tylko żołnierzy, ale także bezbronnych cywilów.

Co jeszcze trzeba zrobić, aby „To Russia From Love” zadziałało?

  • Użytkownik Premium może wyszukiwać pary z różnych miast. Trzeba więc przenieść swój profil do Rosji („Ustawienia”->„Lokalizacja”-> dodaj nową lokalizację).
  • Następnie należy zmienić opis profilu na jeden z dostępnych szablonów. Nie wysyłaj żadnych prywatnych wiadomości (taka aktywność będzie blokowana).
  • Co prawda, przebywać można tylko w jednym mieście na raz, ale zmienianie lokalizacji jest nieograniczone. Profil będzie widoczny dla osób, które zostały polajkowane przez około 24 godziny po zmianie lokalizacji.

Co to da? Najprościej mówiąc, jest szansa, że Rosjanie, szukający pary, trafią na profil i opis, który mówi o wojnie na Ukrainie.

to russia from love tinder
fot. torussiafromlove.com

Jednocześnie przedstawiciele autorzy inicjatywy zastrzegają, że:

Akcja nie ma na celu stygmatyzacji ani obrażania Rosjan i przestrzegamy przed wykorzystywaniem jakichkolwiek form dialogowych, które wzbudzą negatywne emocje (...) Nasza akcja ma na celu jedynie poinformowanie narodu rosyjskiego, że w tej chwili rosyjski rząd i władza pod dowództwem Władimira Putina popełnia zbrodnie przeciwko własnemu sąsiadowi.
torussiafromlove.com
to russia from love tinder
fot. torussiafromlove.com
Źródło: torussiafromlove.com