Oto nowy Doktor – Ncuti Gatwa kolejnym wcieleniem Władcy Czasu

BBC ogłosiło nazwisko następcy Jodie Whittaker w roli Doktora. Będzie nim znany z serialu „Sex Education” Ncuti Gatwa. To pierwszy czarnoskóry aktor, który wcieli się w słynnego Władcę Czasu. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym kierowcy niebieskiej budki? Jak wybór Gatwy powitał internet?

Kim jest Ncuti Gatwa?

To szkocki aktor rwandyjskiego pochodzenia. Urodził się w 1992 roku. W 1994 roku jego rodzina uciekła przed ludobójstwem Tutsi przez Hutu. Mieszkali w Edynburgu oraz Dunfermline. Gatwa studiował w Królewskim Konserwatorium Szkocji w Glasgow, gdzie w 2013 roku uzyskał bakalaureat z aktorstwa.

Występował w różnych produkcjach teatralnych, na przykład jako Demetriusz w Śnie nocy letniej w reżyserii Emmy Rice w 2016 roku. Zadebiutował filmowo w 2019 roku w komedii Horrible Histories: The Movie – Rotten Romans na podstawie słynnej serii książkowej Strrraszne historie. Na małym ekranie pojawił się wcześniej, w 2014 roku, w jednym z odcinków sitcomu Bob Servant.

Popularność zdobył rolą Erica Effionga w serialu Netfliksa Sex Education. Otrzymał za nią BAFTA Scotland Award dla najlepszego aktora telewizyjnego w 2020 roku. Był również trzykrotnie nominowany do BAFTA Television Award za najlepszą rolę męską w komedii. To tylko niektóre z nagród i nominacji aktora.

W przyszłości aktora zobaczymy w filmie Barbie oraz miniserialu Masters of the Air. A już teraz można go usłyszeć i zobaczyć w grze wyścigowej Grid Legends, która trafiła na różne platformy na początku tego roku.

Gatwa jako nowy Doktor w Doctor Who

O odejściu Jodie Whittaker z serialu dowiedzieliśmy się rok temu. Wraz z nią odejdzie również showrunner Chris Chibnall, którego zastąpi weteran Russell T Davies. Gatwa został wybrany do roli Doktora w lutym tego roku. Będzie pierwszym czarnoskórym odtwórcą postaci Doktora (jeśli nie liczyć Uciekającej Doktor, w którą wcieliła się Jo Martin).

Gatwa ma zadebiutować w odcinku specjalnym, związanym z uczczeniem stulecia BBC, w październiku 2022 roku. Potem miałby się pojawiać w regularnych odcinkach.

Aktor cieszy się, że nie musi wreszcie trzymać wiadomości o obsadzeniu go w tajemnicy. Mówiąc o roli Doktora, Gatwa przyznaje, że nie ma słów, które opisałyby to, jak się czuje. Mówi o mieszance głębokiego zaszczycenia, więcej niż podekscytowania i byciu trochę przestraszonym. Ta rola i serial znaczą tak wiele dla tak wielu na świecie, wliczając w to mnie samego, i każdy z moich niesamowicie utalentowanych poprzedników podszedł do tej wyjątkowej odpowiedzialności i przywileju z najwyższą troską. Dołożę wszelkich starań, by zrobić to samo.

Scenarzystę RTD określa jako prawie tak samo ikonicznego jak Doktor. Praca z nim jest spełnieniem marzenia. 

Jego pisanie jest dynamiczne, ekscytujące, niewiarygodnie inteligentne i aż syczące niebezpieczeństwem. Metaforyczny plac zabaw dla aktora  – opisuje Gatwa. Chwali również zespół pracujący nad serialem i przyznaje, że wie, iż dołącza do bardzo wspierającej rodziny. W przeciwieństwie do Doktora mam tylko jedno serce, ale oddam je całe temu serialowi – dodaje.

Z kolei Russell T Davie stwierdza: Czasem talent przechodzi przez drzwi i jest tak jasny, śmiały i genialny, że po prostu cofam się z podziwem i dziękuję moim szczęśliwym gwiazdom. Według scenarzysty Ncuti zachwycił, przejął kontrolę nad Doktorem i klucze do TARDIS w ciągu sekund. To zaszczyt z nim pracować i showrunner nie może się doczekać startu. Fanom, którzy umierają z ciekawości, powiedział, że obecnie się racjonują. Najpierw musi nadejść epicki finał przygód Doktor Jodie Whittaker. Obiecał jednak, że rok 2023 będzie spektakularny.

Jak internet zareagował na nowego Doktora?

Jak to zwykle bywa, zdania fanów się podzieliły – choć wydaje się, że przeważają pozytywne wypowiedzi. Jedni są zadowoleni, wyrażają podekscytowanie i zainteresowanie. Dla niektórych casting Gatwy jest tym, co sprawia, że zainteresują się oni serialem.

Strona Doctor Who przygotowała się nawet, w pewnym sensie, na przyjęcie nowych potencjalnych fanów. Jest funkcja, która umożliwia wylosowanie podpowiedzi odcinka. Wliczają się w to także starsze doktorowe historie, które składały się z kilku epizodów.

Niektórzy zapowiadają także powrót do oglądania przygód Doktora. A dla innych to Sex Education jest tym serialem, kóry niezbyt kojarzą:

Inni traktują takie obsadzenie roli jako błąd lub widzą dopasowywanie się do obecnie panujących trendów. Tu pojawia się obrona, że przecież Gatwa jest już jednak uznanym aktorem i rolę dostał na drodze castingu. A także przekonywanie, że należy mu dać szansę. Tym bardziej,  że również w przeszłości pojawiały się wątpliwości co do nowych Doktorów (którzy byli za młodzi, za starzy…). 

Niektórzy wypowiadający się obawiają się tego, w jaki sposób Gatwa zagra w Doctor Who. Zwraca się też uwagę na jakość scenariuszy, które dla części fanów były bolączką poprzednich sezonów. Dlatego też pojawiają się głosy radości na powrót RTD. Można też spotkać deklaracje, że widzów nie interesuje kolor skóry czy orientacja aktora – ważne, by miał dobry materiał i historie były interesujące.

Prócz tego przypomina się, że Doktor zawsze był serialem, który odnosił się do spraw społecznych. A sam Doktor może przecież -jako kosmita z Gallifrey – zmieniać postać. Przy okazji niektórym obrywa się, że nie rozumieją serialu. W dyskusjach czy komentarzach nie brakuje (niestety) złośliwości, ale też bardziej pozytywnych żartów z tego, że Doktor nadal nie jest rudy (powtarzająca się od czasów Dziesiątego Doktora kwestia) – choć, jak zauważają, nigdy nic nie wiadomo. Można też spotkać głosy rozczarowania, że Doktor ponownie będzie mężczyzną. 

Pojawił się też zarzut, że BBC nie postarało się z ogłoszeniem informacji. W poprzednich latach nowy Doktor był ogłaszany z nieco większą pompą. Tu kontruje się tym, że news został ogłoszony przez okazji niedzielnej ceremonii BAFTA TV Awards. 

Na wybór Gatwy zareagowali też aktorzy. Siódmy Doktor, czyli Sylvester McCoy powitał w roli Władcy Czasu kolejnego Szkota:

Georgia Tennant, córka Petera Davisona (Piąty Doktor) i żona Davida Tennanta (Dziesiąty Doktor) napisała: Cześć Tato. To odniesienie do tego, że sama wystąpiła w serialu jak Jenny – córka Doktora.

Aktorowi pogratulował także szkocki sekretarz ds. kultury Angus Robertson. Ekscytację obsadzeniem Gatwy wyraził też brytyjski piosenkarz i aktor Olly Alexander, o którym plotkowano jako jednym z kandydatów na Doktora:

Doktorowi powinszowała też Dana Scully z Z archiwum X, czyli Gillian Anderson:

Jakie jest Wasze zdanie? Dajecie nowemu Doktorowi kredyt zaufania? Czy wolelibyście w tej roli innego aktora lub aktorkę? Myślicie, że do spółki z RTD są w stanie podźwignąć Doctor Who?

Źródło: Doctor Who TV, Twitter, Daily Record, Nowa Fantastyka, Whosome, Mistycyzm Popkulturowy, Filmweb, Doctor Who 24/7, Belfast Telegraph,  Coventry Telegraph, RadioTimes.com, Wikipedia