Zmiany w „Doctor Who” – Jodie Whittaker opuszcza TARDIS

Jedni powiedzą „no wreszcie”, inni – „ale jak to?”. W 2022 roku zakończy się życie trzynastego wcielenia głównego bohatera serialu „Doctor Who”. A właściwie – obecnie – bohaterki. Od końca 2017 roku w rolę Doktora wcielała się Jodie Whittaker, która zaskarbiła sobie zarówno sympatię jednych fanów oraz niechęć innych. Wraz z nią z kultowym serialem BBC ma również pożegnać się showrunner Chris Chibnall, na którego zrzuca się odpowiedzialność za obecny stan serialu.

Kiedy fani pożegnają Jodie Whittaker i Chrisa Chibnalla?

Zarówno wcielającą się w bieżącą inkarnację Doktora aktorka, jak i czuwający nad jej przygodami scenarzysta, odejdą z Doctor Who pod koniec 2022 roku. Jesienią zostanie wyemitowany ostatni z trzech odcinków specjalnych, będący częścią obchodów setnej rocznicy powstania BBC. Dla Whittaker i Chibnalla będzie to łabędzi śpiew. Warto dodać, że ostatni special powstaje na prośbę BBC One i, jak powiedział sam Chibnall, jest miłym bonusem. Szczególnie po tym, jak pandemia zmieniła i zaciążyła na produkcji Doctor Who.

Jak tłumaczył Chibnall, który odpowiadał za wybór Jodie do tej roli, umawiał się z nią na trzy serie. Gwoli ścisłości, tyle samo trwało doktorowanie sześciu z siedmiu bezpośrednich poprzedników Jodie. Nasza zmiana jest skończona i oddajemy klucze do TARDIS – dodał Chibnall, życząc powodzenia następcom swoim i aktorki, o której wypowiada się w samych superlatywach.

Jak wybór Jodie Whittaker wpłynął na świat Doctor Who?

Znana z serialu Broadchurch aktorka była pierwszą kobietą w roli Doktora. Przynajmniej licząc oficjalne inkarnacje (wcześniej, w parodii The Curse of Fatal Death z 1999 roku, zaszczyt ten przypadł Joannie Lumley). O tym, że następcą Petera Capaldiego będzie Jodie Whittaker, fani dowiedzieli się latem 2017 roku. Aktorka po raz pierwszy pojawiła się w TARDIS w wyemitowanym tego samego roku odcinku świątecznym Twice Upon a Time.

Pomysł na to, by Doktorem była kobieta, pojawił się już w latach 80. Wielu aktorów i twórców było otwartych na taką nowość, a w lore universum znalazły się wzmianki o zmianie płci przez Władcę lub Władczynię Czasu przy regeneracji w nowe wcielenie. Żeński Doktor pojawiał się albo w niekanonicznych produkcjach, albo przedstawiających alternatywne rzeczywistości. Koniec końcem, przed Doktorem z mężczyzny w kobietę zregenerował się inny Władca Czasu – Mistrz – którym za czasów Petera Capaldiego została Michelle Gomez.

Reakcje fanów były podzielone. Jedni z zainteresowaniem przyjęli zmianę, inni widzieli w niej dobrą reprezentację i wzorzec dla młodych kobiet i dziewczynek. Jeszcze inna część fandomu była rozczarowana wyborem. Dostrzegała w nim usilne dopasowanie do obecnych trendów kulturowych. Przepowiadała także, że oto jesteśmy świadkami końca Doctor Who.

Jak wygląda obecnie Doctor Who?

Fakt faktem, od czasu objęcia kierowania serialem przez Chibnalla (który był także twórcą Broadchurch), reakcje widzów na kolejne sezony były mieszane. Początkowe epizody przyciągały liczną widownię. Pierwszy pełny odcinek Doctor Who z Jodie Whittaker, The Woman Who Fell to Earth, zgromadził największą widownię od 2008 roku i był najliczniej oglądanym debiutem nowego Doktora od czasu reaktywacji serii. Epizody takie jak  Rosa, Demons of the Punjab, czy Spyfall, spotkały się z pozytywnym odbiorem, a serial i obsada były wielokrotnie doceniane. Generalnie jednak można było odnotować spadki oglądalności.

Źródło: Tardis Wiki

Niektórzy upatrywali winy w kontrowersyjnych pomysłach Chibnalla (na przykład Doktor będący/a tzw. bezczasowym dzieckiem). Huw Fullerton z RadioTimes.com w artykule z marca 2020 roku wskazywał na większą złożoność problemu. Spadek zainteresowania serialem miał się już zacząć już w 2015 roku, za czasów Capaldiego, a pojawienie się Whittaker początkowo je ożywiło.

Dziennikarz nakreślił też szerszą perspektywę, w której coraz mniej młodych ludzi interesuje się programami BBC, a Doctor Who musi walczyć z produkcjami pokroju Netfliksa. Podobnie zauważył piszący dla Guardiana Martin Belam. Jego zdaniem Doctor Who nie wytrzymuje od strony storytellingu rywalizacji z serialami pokroju The Mandalorian czy Lokiego. I może już czas odstawić słynną franczyzę na półkę.

Wszechświat was zaskoczy. Jak Jodie Whittaker żegna się z Doctor Who?

Kim będzie nowy lub nowa Doktor i jak odbije się to na serialu? Jak będzie wyglądała jego przyszłość. Póki co nie wie nikt. Żegnająca się tymczasem z Doctor Who Jodie Whittaker mówi o swojej miłości do roli, serialu, twórców oraz fanów: W 2017 roku otwarłam mój wspaniały prezent z butami w rozmiarze 13. Nie przypuszczałam nawet, jakie wspaniałe przygody, światy i cuda w nich zobaczę. Podziękowała również Chibnallowi: wiedzieliśmy, że chcemy razem być na fali i wspólnie przekazać pałeczkę.

Dodała również: nie wiem, czy kiedykolwiek będę w stanie wyrazić, co ta rola mi dała. Zawsze będę nosiła w sobie Doktor i lekcje, których się nauczyłam. Wiem, że zmiana może przerażać i nikt z nas nie wie, co nas czeka. Dlatego szukamy. Podróżujcie z nadzieją. Wszechświat was zaskoczy. Nieustannie.

Doctor Who Jodie Whittaker
Źródło: Tardis Wiki

A jaki jest Wasz stosunek do Trzynastej Doktor? Kogo widzicie jako jej następcę lub następczynię? Dajcie nam znać w komentarzach.

Seriale BBC i nie tylko możecie oglądać na:


Źródła: Doctor Who: Home Page, Tardis Wiki (vel TARDIS Data Core), Screen Rant, TVLine, RadioTimes.com, Guardian, The Critical Drinker