Nowa wersja aplikacji mObywatel wprowadza funkcje, które pomogą Ukraińcom

Pełnoletni Ukraińcy, korzystający z aplikacji mObywatel i zarejestrowani na diia.pl, będą mogli cieszyć się nowymi rozwiązaniami. Okazuje się, że rządowy program na smartfony pomoże w szybszej identyfikacji i potwierdzeniu najważniejszych danych naszych wschodnich sąsiadów, którzy od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji w Ukrainie przebywają na terytorium Polski. Czego dokładnie można się spodziewać?

Aplikacja mObywatel jeszcze bardziej pomoże Ukraińcom

Dokument diia.pl został przygotowany z myślą o naszych wschodnich sąsiadach. Dotknięci wojną obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 roku przekroczyli naszą granicę, mają dzięki niemu możliwość podglądu takich swoich najważniejszych danych. Chodzi np. o: imię i nazwisko, nadany numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, czy obywatelstwo. Serwis pomaga im zatem w sprawnym legitymowaniu się, np. w placówkach medycznych. 

Zarejestrowani w diia.pl obywatele Ukrainy mogą również sprawnie  sprawdzić powyższe dane za pośrednictwem aplikacji na smartfon mObywatel. Wymieniony program służy zatem naszym ukraińskim gościom do bezpiecznego wyświetlania danych osobowych, potwierdzania statusu uchodźca, a także korzystania z praw i przywilejów w sytuacjach wynikających z polskiego prawa. 

Od teraz Ukraińcy znajdą tu też dodatkowo unijny certyfikat COVID oraz wszystkie wystawione na siebie e-recepty. Te ostatnie będą mogli także błyskawicznie zrealizować w aptece na podstawie ich indywidualnego kodu QR. Zrobią to wygodniej, niż dotychczas – poziomu aplikacji. To właśnie za te ostatnie przywileje odpowiada nowa aktualizacja aplikacji mObywatel. 

Jak dodać opcję e-recepty i paszportu COVID-owego do aplikacji mObywatel?

Aby skorzystać z nowych funkcjonalności dla obywateli Ukrainy, trzeba mieć uruchomioną opcję odczytywania dokumentu diia.pl w aplikacji mObywatel, a sam program dodatkowo zaktualizować do wersji 2.4.6 (594). Co ważne, smartfon lub tablet, na którym działa aplikacja musi pracować w systemach: Android lub iOS.  Jeśli te dwa warunki zostaną spełnione, po aktualizacji programu mObywatel, opcja e-recepty i paszportu COVID-owego pojawi się w nim automatycznie.

Co jeśli ktoś jeszcze nie korzysta z diia.pl w aplikacji mObywatel?

Wówczas, najpierw będzie musiał zarejestrować go za pomocą profilu zaufanego w aplikacji na smartfon lub tablet, poprzez:

  • pobranie i uruchomienie aplikacji mObywatel – odpowiednio dla systemu Android lub iOS.
  • postępowanie zgodnie z instrukcjami na ekranie.
  • podczas rejestracji konta, trzeba wprowadź swój login i hasło – rzecz niezbędna dla aktywacji profilu zaufanego.
  • po wykonaniu wszystkich powyższych poleceń, dokument diia.pl powinien pojawić się w aplikacji automatycznie.

Aplikację mObywatel pobierzesz w sklepach: Google Play oraz AppStore

mobywatel aplikacja dla ukraińców
fot. gov.pl

Bezpieczeństwo to priorytet 

Warto też wiedzieć, że wszystkie udostępnione aplikacji dane są chronione na wiele sposobów, a dzięki temu bardzo bezpieczne. 

Zgodnie z rządową deklaracją, wszystkie informacje przekazane w dokumencie, jak i w aplikacji, są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza ich autentyczność. Co więcej nawet, gdyby zdarzyło się, że smartfon zaginie, to są one zabezpieczone specjalnym kodowanym zapisem. Dla własnego spokoju, w ustawieniach aplikacji, można też założyć dodatkowe hasło zabezpieczające.

Przeczytaj też:

🇺🇦Czym jest LikarPL? Poznaj aplikację Ministerstwa Zdrowia do komunikacji w języku ukraińskim

🇺🇦Instagram zamierza walczyć z rosyjską propagandą, aby powstrzymać dezinformacje o wojnie w Ukrainie

🇺🇦Pomoc Ukrainie. Lista zweryfikowanych zbiórek

🇺🇦Najlepsze aplikacje do szybkiego tłumaczenia języków obcych. Zapewnij sobie prostą i wygodną komunikację z obcokrajowcami

Źródło: gov.pl/ua