Microsoft wprowadza do Teams nowe funkcje stworzone z myślą o pracy hybrydowej

Microsoft ogłosił nowe funkcje swojego komunikatora Teams. Mają one ułatwić kontakt między pracownikami wykonującymi swoje obowiązki zdalnie i tymi, którzy zdecydują się na pracę z biura. To właśnie w takim hybrydowym modelu pracy Microsoft widzi przyszłość wielu firm, a nowe funkcjonalności mają być w nim pomocne.

Microsoft chce pomóc w pracy hybrydowej

Pandemia i przymusowa praca zdalna sprawiły, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zaczęli inaczej postrzegać ten model pracy. Według sondażu zleconego przez firmę Slack, 76% z 10 tys. zapytanych pracowników chciałoby korzystać z większej elastyczności w wyborze miejsca, z którego pracują.

Firma Microsoft zaprezentowała w czwartek plan działania, który ma wprowadzić na platformę Teams więcej nowych funkcji wspierających hybrydowy system pracy. Microsoft zapewnia, że wierzy, iż praca hybrydowa jest przyszłością i aby umożliwić swoim pracownikom efektywną i satysfakcjonującą pracę, liderzy biznesowi będą musieli na nowo przebudować swoje organizacje i stworzyć dopasowany do tego system.

„Dzisiaj ogłaszamy nowe funkcjonalności — w Microsoft Teams Rooms, Fluid i Microsoft Viva — wszystkie zaprojektowane w celu umożliwienia pracownikom pracy hybrydowej” — podała firma w oświadczeniu.

Microsoft Teams

Więcej narzędzi do współpracy w zespołach

Wśród wielu nowych funkcji są nowe komponenty Fluid, które mają pozwolić użytkownikom tworzyć dynamiczne widżety (np. tabele i listy zadań) w kanałach Teams , do których współpracownicy mogą nanosić zmiany w czasie rzeczywistym. Te komponenty będzie można skopiować do innych wątków czatu lub tablicy kalendarza Outlooka bez desynchronizowania danych.

Pojawią się również nowe szablony, które pomogą grupom w szybszym tworzeniu treści. Ponadto użytkownicy będą mogli zwrócić uwagę współpracowników za pomocą funkcji „wskaźnika laserowego”. Wkrótce pojawią się także kursory współpracy, które pokażą, gdzie na tablicy znajdują się inne osoby.

Microsoft zwraca również uwagę na to, że zdalni uczestnicy spotkań powinni również widzieć, kto jest w sali konferencyjnej i co się dzieje. Dlatego jeszcze w tym roku usługi Teams będą dostępne w całym portfolio urządzeń Neat. Funkcja Neat Symmetry wykorzystuje sztuczną inteligencję i czujniki o wysokiej rozdzielczości do ustawiania ostrości i automatycznego kadrowania każdego uczestnika w pokoju.

Teams nowe funkcje
Źródło: Microsoft

Pierwszy rząd – nowa funkcja w Microsoft Teams

Wśród zmian, dzięki którym zdalni uczestnicy spotkań mają być w nie zaangażowani tak samo jak pracownicy bezpośrednio biorący w nich udział, jest m.in. funkcja „pierwszego rzędu”. To nowe ułożenie ekranu, w którym na dole mają być wyświetlane obrazy z kamer poszczególnych uczestników tak, by interakcje między nimi przebiegały bardziej naturalnie i przypominały posiedzenie w rzeczywistej sali konferencyjnej.

pierwszy rząd Microsoft Teams
Źródło: Microsoft

Planowany odpoczynek i czas wolny

Kolejna funkcja to aplikacja Viva Insights, która ma na celu pomóc ludziom dbac o dobre samopoczucie podczas pracy przed ekranem. Jeszcze w tym miesiącu udostępniony ma być wyselekcjonowany zestaw medytacji z przewodnikiem i ćwiczeń uważności, które mają pomagać zrelaksować umysł przed dużą prezentacją lub zakończyć pracę wieczorem. Pod koniec roku dodawany ma być zegar, który zapewni czas wolny podczas pracy. Ponadto można będzie ustawić czasy odpoczynku. Administratorzy IT uzyskają dostęp do wyciszania powiadomień całej firmy przez określony czas.

Źródło: Microsoft