Netflix – ceny idą w górę. Jaki jest powód podwyżek i czy będą dotyczyć też Polski?

Netflix podnosi ceny wszystkich planów abonamentowych. Na szczęście (dla nas) na razie podwyżki zostaną wprowadzone tylko w USA i Kanadzie. Czym są spowodowane i czy możemy w najbliższym czasie spodziewać się ich również w Polsce?

Dlaczego Netflix (znowu) podnosi ceny?

Netflix co jakiś czas aktualizuje ceny za swoją usługę. Niestety najczęściej wiąże się to z podwyżkami. Rok wcześniej serwis podniósł ceny w wielu krajach, w tym w Argentynie, Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Japonii, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii, Polsce, Singapurze, Hiszpanii, RPA, Korei, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii.

Chociaż podwyżki cen bolą konsumentów, można oczekiwać, że będą się utrzymywać — zwłaszcza jeśli chodzi o Netfliksa. Jednym z głównych powodów, dla których Netflix potrzebuje pieniędzy, są wysokie opłaty za nowe programy i filmy. 

„Rozumiemy, że ludzie mają więcej możliwości wyboru rozrywki niż kiedykolwiek i jesteśmy zobowiązani do zapewniania naszym członkom jeszcze lepszych wrażeń” – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel Netflix. „Aktualizujemy nasze ceny, aby móc nadal oferować szeroką gamę wysokiej jakości opcji rozrywki. Jak zawsze oferujemy szereg planów, dzięki czemu członkowie mogą wybrać cenę, która odpowiada ich budżetowi”.

Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego Netflix zdecydował się na podwyżki cen. Gigant streamingowy co prawda wciąż może pochwalić się setkami milionów aktywnych subskrybentów, jednak ich przyrost zaczął się stabilizować. Liczba nowych użytkowników w ostatnich latach spadła, w niektórych przypadkach nawet poniżej prognoz. Tymczasem wydatki, jakie Netflix musi ponosić w związku z wprowadzaniem nowych treści, wciąż rosną.

Czy to oznacza ciągłe podwyżki cen? Niekoniecznie. Rynek robi się coraz bardziej konkurencyjny, a to może działać, wbrew temu co twierdzi Netflix, na korzyść użytkowników. Dobrym przykładem jest rynek w Indiach, na którym Netflix niedawno ogłosił, że obniża ceny za swoje usługi, aby konkurować z Prime i Disney+. 

Netflix cena

Co z podwyżką cen w Polsce?

Ostatnia zmiana cennika w Polsce miała miejsce 5 sierpnia 2021. Wtedy to cena za pakiet podstawowy Netfliksa została obniżona o 15% (teraz jego cena wynosi 29 zł miesięcznie), zaś cena pakietu Premium wzrosła o 15% (jego cena to 60 zł miesięcznie), natomiast cena Pakietu Standardowego pozostała bez zmian (43 zł miesięcznie). Od tamtej pory nie słychać planów dotyczących podwyżek w naszym kraju, choć na swojej stronie Netflix zaznacza, że:

„W ślad za rozszerzeniem katalogu i wprowadzeniem nowych funkcji mogą pójść zmiany planów i cen. Modyfikacja planów i cen może również następować w reakcji na zmiany lokalnych warunków rynkowych, takich jak wysokość podatków czy inflacja.

Gdy zmieniamy plany lub ceny, jednocześnie pracujemy nad poprawą jakości korzystania z serwisu Netflix i nad dodaniem nowych wyjątkowych tytułów dla naszych użytkowników z całego świata.”

Z drugiej strony prawdopodobnie w marcu wystartuje w Polsce serwis HBO Max, a to może – przynajmniej w najbliższych miesiącach – pomóc uniknąć nam podwyżek za poszczególne pakiety Netfliksa.

Źródło: comparitech.com, Netflix, theverge.com