Przebojowe podsumowanie roku. Czego najchętniej słuchaliśmy w 2021 roku?

Koniec roku to zawsze czas podsumowań. Powoli opada kurz po Spotify Wrapped, więc coraz więcej serwisów i redakcji podsumowuje największe przeboje mijającego roku. Jeżeli nie wiecie, co się działo w muzyce przez ostatnie 12 miesięcy, szukacie playlisty na sylwestra albo po prostu chcecie przypomnieć sobie tegoroczne hity, śpieszymy z pomocą. Sprawdźcie, jakie są najlepsze piosenki 2021 roku.

Rok 2021 w muzyce. Największe premiery płytowe

Mijający rok nie był łatwy dla branży muzycznej ze względu na nieustępującą pandemię koronawirusa. Mimo tego polscy i zagraniczni artyści rozpieszczali swoich fanów, wydając zdecydowanie więcej płyt, niż w nieszczęsnym 2020. Na szerszą skalę powróciły także masowe koncerty i festiwale muzyczne, w tym uwielbiana przez miliony Eurowizja, która jak zawsze była przaśna, kiczowata, przesadzona i przez to idealna po długim okresie izolacji.

Które światowe gwiazdy powróciły w 2021 roku?

W mijającym roku powróciła Adele z albumem 30, po raz kolejny dominując listy sprzedaży i doprowadzając do kryzysu światowe rezerwy chusteczek higienicznych. Miłośnicy retro-country ze stonerowymi ambicjami dostali Chemtrails over the Country Club Lany Del Rey, a Billie Eilish udowodniła, że najbardziej depresyjna jest wtedy, kiedy jest Happier Than Ever.

Ed Sheeran wydał płytę =, więc mając na względzie tytuły jego poprzednich albumów (+, x, ÷) niebawem możemy spodziewać się płyty . Po niej Ed prawdopodobnie zakończy karierę, gdyż skończą się symbole działań na kalkulatorze. Całe szczęście Taylor Swift wyrobi za niego normę, gdyż od grudnia 2020 wydała nie jedną, nie dwie, ale aż TRZY płyty.

Płytowe hity znad Wisły

Ale i polscy wykonawcy nie zawiedli. Nowy materiał zaprezentowali Maria Peszek, Kwiat Jabłoni, Kult czy Fisz Emade Tworzywo. Brodka nareszcie wydała długo oczekiwany album Brut, Sanah podbiła listy sprzedaży swoją Irenką, a Ekipa… Ekipa też wydała płytę. Krążek trafił na pierwsze miejsce list sprzedaży w Polsce. Idealny soundtrack do konsumpcji pewnych lodów na patyku.

2021 w Polsce stał jednak przede wszystkim pod znakiem rapu. Niemal tydzień po tygodniu swoje płyty wydali Bedoes, Szpaku, Żabson, Nizioł, Bisz i Kosa, PRO8L3M, Sobel, KęKę… A to zaledwie okres od stycznia do kwietnia. Podziwialiśmy także ogromny sukces Maty, który stał się viralem na całym świecie. Nie zapominajmy także o Young Leosi, która po sukcesie swojej EP-ki Hulanki zapewne wypiła niejedno Bacardi w klubie ze szklanki.

Najpopularniejsze piosenki 2021 w serwisach streamingowych

Współcześnie słuchamy muzyki przede wszystkim przez serwisy streamingowe takie jak Spotify, Apple Music czy Tidal i to one de facto wyznaczają współcześnie trendy w muzyce. Sprawdźmy zatem, czego najchętniej słuchano w najpopularniejszych serwisach streamignowych w 2021 roku.

Najlepsze piosenki 2021 roku na Spotify

Niekwestionowanym liderem streamingu jest oczywiście Spotify, które przygotowało nawet obszernego newsa podsumowującego mijający rok. Poniżej znajdują się dwie wybrane listy najlepszych piosenek 2021 roku.

Top 5 najlepszych piosenek na świecie

 1. Olivia Rodrigo – drivers license
 2. Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name)
 3. The Kid LAROI feat. Justin Bieber – STAY
 4. Olivia Rodrigo – good 4 u
 5. Dua Lipa feat. DaBaby – Levitating

Zdecydowana większość utworów miała premiery w pierwszej połowie 2021 roku, a niektóre jeszcze w 2020 jak Levitating Dua Lipy. Najświeższym utworem jest Stay z lipca 2021, który zebrał w tym krótkim okresie aż 1,2 mld odtworzeń. Całkiem nieźle jak na kawałek, który trwa ledwo ponad dwie minuty. Czołówka była jednak wyrównana – drivers license zebrało „tylko” 1,4 mln odtworzeń więcej.

Top 5 najlepszych piosenek w Polsce

 1. Mata, Pedro, francis – Kiss Cam (podryw roku)
 2. Sobel, Piotrek Lewandowski – Fiołkowe Pole
 3. Mata, Trooh Hippi – Patoreakcja
 4. sanah, Vito Bambino – Ale jazz!
 5. Kizo – Disney

Wszystkie utwory miały premierę w pierwszej połowie 2021 roku i są to wyłącznie polskie piosenki. Wśród łącznie stu zebranych utworów zaledwie kilkanaście to zagraniczne przeboje – trzeba przyznać, że muzyczny patriotyzm wśród Polaków jest bardzo mocny! Na liście znajdują się aż dwa utwory Maty, w tym na pierwszym oczywiście Kiss Cam. Singiel ten trafił też na listę Billboard Global 200, jako pierwszy polskojęzyczny utwór w historii. Odtworzono go ponad 47 milionów razy – to imponujący wynik jak na polski rynek fonograficzny.

Najczęściej słuchane piosenki w 2021 roku w Apple Music 

Jeżeli ktoś miał decydujący wpływ na cyfrową rewolucję w dystrybucji muzyki, to bez wątpienia było to Apple. Sprawdźmy, czego najchętniej słuchano w 2021 roku w Apple Music.

Top 10 piosenek na liście Top Songs of 2021: Global

 1. BTS – Dynamite
 2. Olivia Rodrigo – drivers license
 3. Ariana Grande – positions
 4. Pop Smoke feat. Lil Baby, DaBaby – For The Night
 5. The Weeknd – Blinding Lights
 6. Justin Bieber feat. Daniel Caesar, Giveon – Peaches
 7. Olivia Rodrigo – good 4 u
 8. The Kid LAROI feat. Justin Bieber – STAY
 9. Bad Bunny feat. Jhay Cortez – Dakiti
 10. Dua Lipa feat. DaBaby – Levitating

Wiele utworów, które pojawiły się na globalnej liście Spotify, chętnie słuchano też w serwisie Apple Music. Zaskakuje jednak aż tak wysoka pozycja dwuletniego już hitu Blinding Lights. Wyróżnia się też pierwsze miejsce Dynamite południowokoreańskiego zespołu BTS. Czyżby Apple Music było ostoją K-Popu?

Lista przebojów 2021 roku według serwisu Tidal

Chociaż Tidal nie radzi sobie tak dobrze, jak konkurenci, to ma sporą przewagę w postaci Tidal Hi-Fi – bezstratnego strumienowania muzyki. Jakich utworów zatem słuchają koneserzy najwyższej jakości brzmienia?

Top 10 piosenek na liście Best of 2021 So Far

 1. Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) – Leave The Door Open
 2. Little Simz, Cleo Sol – Woman
 3. Megan Thee Stallion – Thot Shit
 4. Cardi B – Up
 5. Sharon Van Etten, Angel Olsen – Like I Used To
 6. Olivia Rodrigo – drivers livense
 7. E.R. – We Made It
 8. Jazmine Sullivan, H.E.R. – Girl Like Me
 9. Moneybagg Yo – Time Today
 10. Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)

Użytkownicy Tidala ewidentnie lubią R&B i muzykę niezależną. Na pierwszym miejscu znajduje się wprawiające bioderka w ruch Leave The Door Open (Bruno Mars został bezwzględnie stworzony do robienia R&B, funku i soulu), ale na drugim już dość niszowe Woman od Little Simz i Cleo Sol. Zaznaczam jednak, że lista ta jest aktualizowana, więc jej układ do końca grudnia 2021 może jeszcze ulec niewielkim zmianom.

Największe przeboje 2021 według magazynu Billboard

Billboard to prawdziwa biblia muzyki popularnej, a publikowane w magazynie listy przebojów są najważniejszym wyznacznikiem popularności wykonawców oraz ich utworów. Najbardziej prestiżową listą jest Hot 100. Publikowana jest co tydzień w oparciu o sprzedaż (fizyczną i cyfrową), słuchalność radiową i streaming w Stanach Zjednoczonych. Billboard Global 200 to cotygodniowa lista przebojów podsumowująca najlepsze utwory na całym świecie na podstawie sprzedaży cyfrowej i streamingu. Zestawienia końcoworoczne oparto o wyniki w okresie od 15 listopada 2020 do 13 listopada 2021.

Billboard Hot 100 – najlepsze z najlepszych w USA

 1. Dua Lipa – Levitating
 2. The Weeknd & Ariana Grande – Save Your Tears
 3. The Weeknd – Blinding Lights
 4. 24kGoldn feat. iann dior – Mood
 5. Olivia Rodrigo – good 4 u
 6. Doja Cat feat. SZA – Kiss Me More
 7. Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) – Leave The Door Open
 8. Olivia Rodrigo – drivers license
 9. Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)
 10. Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon – Peaches

Billboard Global 200 – najlepsze piosenki na świecie

Zanim przejdę do listy piosenek, zagadka – jaki utwór w dniu pisania tego artykułu, czyli 14.12.2021, jest najczęściej słuchany na całym świecie?

Szok i niedowierzanie – All I Want For Christmas Is You! Tych, którzy odpowiedzieli Last Christmas uspokajam – nieśmiertelny przebój zespołu Wham! jest na miejscu 8. i ładnie pnie się do góry. A teraz do konkretów:

 1. Dua Lipa – Levitating
 2. The Weeknd & Ariana Grande – Save Your Tears
 3. The Weeknd – Blinding Lights
 4. Olivia Rodrigo – drivers license
 5. BTS – Dynamite
 6. Bad Bunny & Jhay Cortez – Dakiti
 7. Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)
 8. The Kid LAROI & Justin Bieber – STAY
 9. Olivia Rodrigo – good 4 u
 10. 24kGoldn feat. iann dior – Mood

Listy Billboardu dobrze odzwierciedlają sytuację w serwisach streamingowych. Bez wątpienia wymienione utwory były najpopularniejszymi piosenkami 2021 roku i niezależnie od zajętego miejsca ich wykonawcy mogą świętować ogromny sukces.

A jeżeli serduszko nie puka Wam jeszcze w rytmie cza-cza, sprawdźcie także nasze pozostałe muzyczne podsumowania: