Najlepsze chatboty w 2024 – poznaj 4 narzędzia

Pod koniec 2022 r. świat technologii przeszedł niemałą rewolucję w postaci premiery ChataGPT. Dziś, niemal 2 lata później, w sieci mamy jeszcze kilka innych darmowych chatbotów. Narzędzia AI stale się rozwijają i prezentują nam nowe rozwiązania. Poznaj 4 chatboty, które najlepiej sprawdzają się w 2024 r.

Premiera ChatGPT – trzęsienie ziemi w świecie technologii

Uruchomienie ChatGPT całkowicie zmieniło sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z nowymi technologiami. Generatywna sztuczna inteligencja może odpowiadać na pytania w WhatsAppie, podsumowywać wiadomości e-mail w Outlooku, tworzyć „genmoji” w iMessage i z łatwością „wypluwać” odpowiedzi na wszelkie zadawane jej pytania.

Obecnie prawie każda duża korporacja uruchomiła własnego chatbota, aby konkurować z ChatemGPT. Mowa tutaj m.in. o Google Gemini, Microsoft Copilot czy Meta AI. Mniejsze startupy również zainwestowały we własne chatboty AI, które często z powodzeniem konkurują z firmami wartymi miliony dolarów. Do takich narzędzi możemy zaliczyć, np. Claude i Perplexity  AI firmy Anthropic.

ChatGPT logo OpenAI

Jak zatem prezentują się najlepsze chatboty w 2024 roku? Poniższe zestawienie koncentruje się na wersjach bezpłatnych. Trzeba jednak pamiętać, że niemal wszystkie chatboty AI oferują również wersję płatną, która często działa lepiej i daje więcej możliwości niż wersja darmowa. W większości przypadków darmowa wersja chatów zaspokaja jednak niemal wszystkie potrzeby zwykłych użytkowników.

Najlepsze chatboty w 2024 – 4 narzędzia, które sprawdziły się na rynku

Claude – dobra alternatywa dla ChataGPT

Claude to chatbot stworzony przez firmę Anthropic. Jest obecnie jednym najlepszych chatbotów, który miejscami przebija nawet ChataGPT. Claude ma bardzo duży zakres działania i spokojnie radzi sobie w generowaniu treści, analizie danych czy nawet programowaniu. Zastosowanie Claude jest również bardzo szerokie. Możemy wykorzystywać go w codziennym życiu, edukacji, biznesie czy copywritingu. Dzięki swej wszechstronności chat ten jest coraz większą konkurencją dla innych tego typu narzędzi.

Screenshot z chatbota Claude

Jedynym mankamentem Claude jest to, że nie jest on jeszcze dostępny w formie aplikacji dla Androida. Inaczej sprawa ma się z iOS – z chata mogą skorzystać użytkownicy sprzętu Apple. Wydaje się jednak, że stworzenie apki Claude dla Androida to tylko kwestia czasu. Narzędzie ma również swoją płatną wersję.

Perplexity AI – idealne narzędzie do wyszukiwania źródeł

Jest to chatbot ukierunkowany na szczegółową analizę źródeł internetowych, takich jak social media, portale o charakterze informacyjnym czy bazy danych naukowych. Dzięki niemu nie trzeba przeczesywać tysiąca stron w sieci, ponieważ chat podaje interesujące nas informacje w przetworzonej i skondensowanej formie. W dodatku podaje  także linki do źródeł i cytatów. Perplixity AI zachowuje się jak wyszukiwarka internetowa w formie chatu.

Screenshot z perplexity ai

Główne wady Perplixity AI są w zasadzie takie same jak innych chatów. Narzędzie może podawać nieprawdziwe lub nieaktualne informacje, dlatego dobrze je samemu zweryfikować.

Gemini – chatbot dobry do… zakupów

Gemini to narzędzie opracowane przez Google. Chatbot nie jest tak funkcjonalny, jak Claude czy ChatGPT i dość od nich odstaje. Okazuje się jednak, że Gemini jest dobrym narzędziem, które wesprze nas w… zakupach.

Screenshot z Gemini

Chat bardzo szybko tworzy poradniki i podpowiada rekomendacje zakupowe. Gemini podaje również bezpośrednie linki do produktów, co jeszcze bardziej ułatwia kupowanie przez Internet.

Chatbot jest zatem idealny dla geeków, którzy dużo kupują w sieci i może stanowić ciekawe rozwiązanie w szeroko rozumianym e-commerce.

ChatGPT – jego przedstawiać nie trzeba

I na koniec niekwestionowany lider, czyli ChatGPT. Niemal od 2 lat króluje w sieci i jest najpopularniejszym chatbotem dostępnym dla każdego. Narzędzie cały czas ewoluuje – tworzone są coraz nowsze wtyczki, a także kolejne wersje płatne. Użycie ChataGPT ogranicza właściwie tylko wyobraźnia użytkownika. Chat jest przydatny nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym

Screenshot z ChataGPT

Niestety chatbot ma swoje wady jak np. dość częste zacinanie się w przypadki wersji bezpłatnej czy podawanie nieprawdziwych lub niezweryfikowanych informacji. Mimo to ChatGPT jest narzędziem, które nadal wyznacza trendy w świecie AI.

Chatboty – korzystaj, ale z głową

Chatboty AI to niewątpliwie narzędzia przyszłości, które zdecydowanie ułatwiają nam działania w pracy czy codziennym życiu. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z nich z głową.

Nie należy ufać sztucznej inteligencji w 100%, ponieważ nie jest ona na tyle rozwinięta, aby podawała nam całkowicie pewne i zweryfikowane informacje. To zawsze należy mieć z tyłu głowy, korzystając z chatbotów. Stosując narzędzia AI w pracy, pamiętaj, aby nie podawać w nich wrażliwych danych, takich jak dane osobowe czy numery kont bankowych. AI jest cały czas doskonalona, a informacje, jakie podasz, używając chatbota, pozostaną w jego bazie danych. To natomiast jest wykorzystywane do trenowania i ulepszania algorytmów sztucznej inteligencji.

Przeczytaj również: