Najlepsze aplikacje AI dla nauczycieli. Zobacz, jak korzystać z zalet sztucznej inteligencji na zajęciach

Jak najlepiej wykorzystywać AI w pracy nauczyciela? Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę i adekwatne narzędzia. Sztuczna inteligencja doskonale odnajduje się jako pomoc dydaktyczna niemal w każdej dziedzinie i na różnych poziomach nauczania – zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych uczniów. Szkoda więc rezygnować z jej dobrodziejstw. Tym bardziej, że można z nich skorzystać w przystępnej formie aplikacji na smartfon i komputer. Sprawdź polecane programy AI dla nauczycieli.

TOP 5 aplikacji AI dla nauczycieli

 1. ClassPoint AI
 2. Sendsteps.ai
 3. Kahoot!
 4. Socrative
 5. Grandescope

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj cały artykuł. 

Sztuczna inteligencja w kontekście edukacji

Sięganie metodologię opartą na sztucznej inteligencji niesie za sobą cały wachlarz zalet, które każdy nauczyciel z powodzeniem wykorzysta i doceni w swojej pracy. W praktyce jednak, korzystanie z programów AI nie jest korzyścią wyłącznie dla nauczycieli, ale również ich uczniów.

Aplikacje AI dla nauczycieli to narzędzia, które ze znakomitym efektem wykorzystują sztuczną inteligencję do wspierania procesu dydaktycznego, ułatwiając nauczycielom organizację zajęć oraz ocenę postępów w pracy uczniów. Dzięki atutom, płynącym z programów bazujących na sztucznej inteligencji, mogą oni m.in. tworzyć kreatywne, pełne nowatorskich rozwiązań, czy spersonalizowane pod konkretną grupę lekcje.

Nie da się więc uniknąć wrażenia, że urozmaicenie sposobu na przekazywanie wiedzy w ten sposób stanowi klucz do szybszego i efektywniejszego przyswajania informacji przez uczniów, a jednocześnie daje także niepodważalną satysfakcję z pracy samemu nauczycielowi.

dzieci w szkole z nauczycielem

Polecane aplikacje AI dla nauczycieli

Poniżej znajdziesz subiektywne zestawienie aplikacji AI dla nauczycieli. Ich wybór był warunkowany tym, aby wspierały one proces edukacji zarówno z perspektywy nauczyciela, jak i ucznia. Znajdziesz tu programy, z których można skorzystać na smartfonie oraz komputerze. Poznaj polecane aplikacje dla nauczycieli i korzystaj z ich zalet na swoich zajęciach. 

ClassPoint AI. Zadbaj o swoją prezentację 

Aplikacja dla nauczycieli ClassPoint AI to doskonałe narzędzie do przekształcania tradycyjnych prezentacji w interaktywne, wciągające sesje edukacyjne, które znakomicie angażują uczniów i ułatwiają zrozumienie prezentowanego materiału. 

Najważniejszym atutem programu ClassPoint AI jest możliwość szybkiego generowania pytań w oparciu o dowolny slajd prezentacji PowerPoint. A to może być doskonałym sposobem na zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, a co za tym idzie, efektywniejszego poszerzania wiedzy. 

Ponadto ClassPoint AI to program, który sprawdzi się w wielu dziedzinach edukacji, od szkół podstawowych po wyższe uczelnie. Jego ogromną zaletą jest też to, że został zaprojektowany w bardzo prosty sposób – tak, aby mogli z niej skorzystać wszyscy nauczyciele, bez względu na swój stopień wiedzy technologicznej. 

ClassPoint AI można pobrać na oficjalnej stronie. Również tutaj znajdują się niezbędne informacje o aplikacji, w tym jej funkcje, korzyści oraz instrukcje dotyczące kolejnych kroków jej pobierania i instalacji. Dodatkowo można też zadecydować, czy chce się korzystać z wersji darmowej, czy subskrybować usługę płatną z dodatkowymi przywilejami. 

Sendsteps.ai. Urozmaicone treści to klucz do sukcesu

Chcesz urozmaicić lekcje i skutecznie zatrzymać uwagę uczniów na konkretnych zagadnieniach? Wybierz program Sendsteps.ai, który pozwoli przygotować pełne interaktywnych elementów treści oraz nawiązującą do nich bazę Q&A. Wszystko po to, aby jeszcze wygodniej sprawdzać, czy przekazana wiedza została należycie przyswojona. Korzystając z Sendsteps.ai możesz w tym celu stworzyć specjalne ankiety i quizy, które pozwolą uczestnikom zajęć brać czynny udział we wszystkich prezentacjach, a tym samym pomogą w zdobywaniu wiedzy. A wszystko to w niezwykle lekkostrawnej formie.

Angażujące i wypełnione atrakcyjnymi dodatkami prezentacje to klucz do edukacyjnego sukcesu i gwarancja, że zajęcia będą prowadzone w nowoczesnej i wyjątkowo interesującej dla uczniów formie. Warto też wspomnieć, że dzięki integracji z popularnymi narzędziami do prezentacji, takimi jak Microsoft PowerPoint, Sendsteps.ai to aplikacja, która jest prosta w użyciu i dostępna dla szerokiego grona użytkowników.

Aby skorzystać z aplikacji Sendsteps.ai trzeba założyć konto na jej oficjalnej stronie. Podstawowa wersja programu jest bezpłatna i obejmuje 2 prezentacje. 

aplikacja AI dla nauczycieli Sendsteps AI
fot. sendsteps.ai

Kahoot! Nauka przez zabawę 

Aplikacja mobilna Kahoot! przekształca tradycyjne metody nauczania w atrakcyjne i bardzo nowoczesne podejście. Jak? Wykorzystuje metodę grywalizacji i skutecznie motywuje uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach. Dzięki jej możliwościom, nauczyciele mogą tworzyć ciekawe dla uczniów quizy, bez problemu dopasowując je do  aktualnych potrzeb dydaktycznych i konkretnych tematów lekcji. Do wykorzystania są tu np. pytania wielokrotnego wyboru lub otwarte. Można też wzbogacić przygotowane łamigłówki o multimedia, np. obrazy czy filmy.

W praktyce każdy z uczniów może uczestniczyć w tak przygotowanych quizach z poziomu własnego smartfona – wystarczy, ze pobierze program Kahoot! i wpisze udostępniony przez nauczyciela unikalny PIN. Efekt? Poprzez połączenie nauki z zabawą, aplikacja AI pomaga w budowaniu pozytywnych doświadczeń edukacyjnych, które są kluczowe dla efektywnego przyswajania wiedzy.

Aplikację Kahoot! pobierzesz ze sklepów: Google Play, AppStore oraz AppGallery.

aplikacja AI dla nauczycieli Kahoot!
fot. AppStore

Socrative. Pomoc w nauce i integracji  

Kolejna propozycja w tym zestawieniu to bardzo atrakcyjna aplikacja Socrative, dostępna w wersji dla uczniów i nauczycieli – Socrative Teacher oraz Socrative Student. Sama zasada działania programu AI na smartfony jest w zasadzie tożsama z poprzedniczką.

Dzięki Socrative nauczyciele mogą m.in. projektować ćwiczenia, testy i dyskusje, wykorzystując różnorodne typy pytań, np. wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz oraz otwarte. Na uwagę zasługuje też szeroka tematyka, dzięki której można tworzyć różnego rodzaju quizy – od nauk ścisłych, przez języki obce, aż po przedmioty humanistyczne.

Co ważne, korzystając z tego programu, nauczyciel niemal od razu otrzymuje informację zwrotną na temat wiedzy i zaangażowania swoich uczniów, którzy po udostępnieniu materiałów, za pomocą połączenia internetowego, na bieżąco realizują zadania na swoich urządzeniach.

Ponadto Socrative to także doskonały sposób na integracje w klasie. Przykład? Jest tu dostępny tryb „Space Race”, dzięki któremu uczniowie mogą rywalizować samodzielnie lub w grupach. Ten ostatni wariant pozwala szybko i efektywnie przyswajać zasady pracy zespołowej.

Aplikację Socrative Teacher pobierzesz ze sklepów: Google Play oraz AppStore.

aplikacja AI dla nauczycieli Socrative
fot. Google Play

Gradescope. Łatwe ocenianie 

Kolejna aplikacja ma pomagać w łatwiejszej ocenie uczniów. Dzięki wykorzystaniu AI, Gradescope pozwala na szybkie i obiektywne ocenianie szerokiego zakresu odpowiedzi, od wypracowań po zadania ścisłe. 

W przypadku nauczycieli znacznie skraca czas potrzebny na ocenę i pozwala skupić się na istotniejszych aspektach edukacji. Dodatkowo, oprócz samego oceniania, Gradescope pozwala też na agregację wyników, prowadzenie statystyk i weryfikację trendów – zarówno w kontekście danej osoby, jak i zespołu. Dzięki temu zdiagnozowanie obszarów wymagających dodatkowego wsparcia i poświęcenia należytej uwagi jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Z kolei w przypadku uczniów umożliwia im szybsze przesyłanie swoich prac do oceny oraz bieżący podgląd, czy została ona już wystawiona. 

Gradescope pobierzesz ze sklepów: Google Play oraz AppStore

aplikacja AI dla nauczycieli Grandescope
fot. AppStore
nauczyciel

Wykorzystaj bon dla nauczyciela w x-komie 

A może nadal szukasz laptopa, który pomoże w efektywnym nauczaniu? W tym miejscu warto przypomnieć, że x-kom znalazł się na rządowej liście sklepów, w których można kupić sprzęt zgodny z założeniami Bonu dla nauczyciela.

Źródła tekstu:
 • https://www.classpoint.io/pricing, 
 • https://www.classpoint.io/blog/best-ai-tools-for-teachers, 
 • https://slidesai.io/pl, 
 • https://www.gradescope.com/, 
 • https://kahoot.com/, 
 • https://www.socrative.com/, 
 • https://play.google.com/,
 • https://www.apple.com/pl/app-store/.