Google napisało nowy rozdział w rozwoju sztucznej inteligencji. Czym jest Gemini i do czego wykorzystamy ten model AI?

Google zaprezentowało swój najnowszy model językowy Gemini. Jest to bezpośrednia konkurencja dla takich modeli jak GPT-4 od OpenAI. Model Gemini wykorzystuje technologię Tensor Processing, będzie dostępny w 3 różnych wersjach i rozumie treści podane w praktycznie każdej formie. Sprawdź, co dokładnie oferuje model Gemini od Google i do czego go użyjemy.

Czym jest Gemini od Google?

Gemini to najnowsze osiągnięcie Google w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Jest to zaawansowany model językowy, który otwiera nowe możliwości w generowaniu treści, podsumowywaniu tekstów, tworzeniu obrazów i odpowiadaniu na pytania. Oparte na technologii Tensor Processing Units v4 i v5e, Gemini stanowi bezpośrednią konkurencję dla istniejących modeli takich jak GPT-4 od OpenAI.

Różnorodność wersji Gemini: Ultra, Pro i Nano. Poznaj możliwości każdej z wersji

Gemini dostępne jest w trzech wersjach: Ultra, Pro i Nano, z których każda jest dostosowana do różnych potrzeb użytkowników i zastosowań.

Gemini Ultra: Dla Złożonych zadań

Wersja Ultra modelu Gemini jest zaprojektowana z myślą o najbardziej wymagających i złożonych zastosowaniach AI. Idealnie nadaje się do dużych projektów badawczych, zaawansowanej analizy danych i złożonych problemów wymagających głębokiego uczenia się i rozumowania. Gemini Ultra może znaleźć zastosowanie w branżach takich jak: finanse, medycyna czy nauka, gdzie potrzebna jest wysoka moc obliczeniowa i zdolność do przetwarzania dużych ilości danych z niespotykaną dotąd precyzją i głębią.

Gemini Pro: Uniwersalne rozwiązanie

Gemini Pro to wszechstronny model, zaprojektowany z myślą o ogólnych zastosowaniach AI. Jest to idealne rozwiązanie dla firm i deweloperów, którzy potrzebują wydajnego, ale mniej specjalistycznego narzędzia AI. Pro może być używany w różnorodnych aplikacjach, od usprawniania procesów biznesowych po rozwój inteligentnych asystentów i chatbotów. Dzięki swojej wszechstronności, Gemini Pro jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą wykorzystać zaawansowaną AI, ale nie potrzebują pełnej mocy obliczeniowej wersji Ultra.

Gemini Nano: Mobilność i Efektywność

Wersja Nano modelu Gemini to idealne rozwiązanie dla urządzeń mobilnych i aplikacji na urządzenia przenośne, takich jak Pixel 8 Pro. Jest zoptymalizowana pod kątem wydajności i zużycia energii, co jest kluczowe w mobilnych aplikacjach. Nano może być wykorzystywane w smartfonach i tabletach do ulepszania aplikacji, takich jak personalizowane asystenty, rozpoznawanie mowy czy zaawansowane funkcje kamery. Dzięki swojej niewielkiej wielkości i efektywności, Gemini Nano umożliwia wprowadzenie zaawansowanej AI do codziennego życia użytkowników w sposób, który wcześniej nie był możliwy.

Wersje Google Gemini
Źródło: Google

Funkcje i Zastosowania Gemini

Funkcje i zastosowania modelu Gemini będą się różnić w zależności od wybranego wariantu, ale możemy wyszczególnić kilka konkretnych możliwości.

Gemini w programowaniu

Gemini posiada umiejętności kodowania w językach takich jak: Python, Java, C++ i Go. Jego zastosowanie w systemach generowania kodu, takich jak AlphaCode, może przynieść znaczące korzyści w automatyzacji i optymalizacji procesów programistycznych.

Do czego przyda się ten moduł? Gemini może sugerować optymalizacje i rozwiązania dla trudnych problemów programistycznych, wspierając deweloperów w ich codziennej pracy. Może także przyczynić się do poprawy jakości kodu. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI, Gemini jest w stanie analizować i rozumieć kod na poziomie, który dotychczas był niedostępny dla automatycznych narzędzi

 

Integracja z Produktami Google

Plan integracji Gemini z produktami Google, w tym Ads, Chrome i Duet AI, może znacząco wzbogacić doświadczenia użytkowników. Szczególnie ciekawe może być zastosowanie Gemini w wyszukiwarce Google. 

Gemini w Google Ads

W Google Ads, Gemini może być wykorzystane do automatyzacji i optymalizacji kampanii reklamowych. Dzięki zdolnościom AI do analizy dużych zbiorów danych, Gemini może pomóc reklamodawcom w lepszym targetowaniu ich reklam i przewidywaniu skuteczności różnych strategii marketingowych. To może prowadzić do bardziej efektywnych kampanii, zwiększenia ROI oraz lepszego dostosowania treści reklamowych do potrzeb i zainteresowań odbiorców.

Gemini w Google Chrome

Integracja Gemini z przeglądarką Google Chrome otwiera drzwi do bardziej inteligentnych i spersonalizowanych doświadczeń przeglądania. Gemini może poprawić funkcjonalności takie jak automatyczne uzupełnianie, personalizacja sugestii wyszukiwania, a nawet pomoc w nawigacji po stronach internetowych. AI może również zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania, identyfikując i ostrzegając użytkowników przed potencjalnie szkodliwymi stronami.

Gemini w Google Duet AI

Duet AI, narzędzie współpracy AI Google, może zostać wzbogacone dzięki integracji z Gemini. Może to prowadzić do bardziej efektywnej współpracy między AI a użytkownikami, oferując bardziej zaawansowane narzędzia do generowania treści, automatyzacji zadań oraz wspomagania procesów decyzyjnych. Gemini może umożliwić Duet AI lepsze rozumienie kontekstu i potrzeb użytkowników, co z kolei może znacząco poprawić produktywność i kreatywność w pracy.

Dostępność i przyszłość modelu Gemini

Gemini Pro zostanie udostępnione klientom biznesowym i deweloperom od 13 grudnia, otwierając nowe możliwości w zakresie wykorzystania AI w różnych branżach i aplikacjach.

Z kolei Gemini Nano do ogólnej dostępności dla deweloperów i klientów biznesowych będzie udostępnione na początku 2024 roku.

Źródła: Google Blog, Tech Crunch