Microsoft Teams wprowadza funkcję sprzątania pokoju. O co chodzi?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie szykował się do wideokonferencji na ostatnią chwilę. Niewyniesione kubki? Bałagan na szafkach? Tak, tak – wszyscy to znamy. I mimo że zasadniczo nie przeszkadza to w samej pracy, to w natłoku obowiązków z nią związanych, zdarza się zapomnieć, że nasza twarz nie jest jedyną rzeczą, którą widać w kamerze, prawda? Od teraz nie musimy się o to martwić, bo jeśli nie zdążymy posprzątać, zrobi to za nas aplikacja Microsoft Teams. Sprawdźmy nową funkcję w popularnej platformy.

Inteligentne  sprzątanie pokoju w Microsoft Teams 

Jedna z najpopularniejszych platform do pracy zdalnej wchodzi na kolejny poziom i wykorzystuje AI do tworzenia bardziej uporządkowanego i przyjaznego środowiska pracy. Zapowiedziano, że od teraz kamera w aplikacji Microsoft Teams będzie potrafiła „sprzątać” pokój, nawet jeśli użytkownikowi nie wystarczy na to czasu, tworząc przy tym jeszcze większą przestrzeń do skupienia się na rozmowie, czyli tym, co w tym wypadku najważniejsze. 

Zapowiedziana funkcjonalność nosi nazwę Decorate Your Background . Nie jest to tylko estetyczna zmiana – to również krok w stronę bardziej profesjonalnego i mniej stresującego środowiska pracy zdalnej. 

Jak to działa? Kamera w Microsoft Teams wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy, a następnie transformacji tła użytkownika podczas rozmów wideo. Mówiąc wprost, wygląda to dokładnie tak, jakby nakładany był na nie filtr. 

Co ciekawe, aplikacja nie tylko „posprząta” pomieszczenie. Na podstawie zebranych danych, doda także do otaczającej użytkownika przestrzeni dekoracje, elementy wyposażenia czy rośliny, tworząc tym samym wrażenie uporządkowanego i przyjaznego otoczenia. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. 

Kiedy i kto może z tego skorzystać? Porządkowanie tła w teamsowej kamerze ma być  dostępne dla użytkowników Premium Microsoft Teams na początku 2024 roku. 

jabra evolve2 65 flex stereo rozmowa online

Izolacja głosu w Teams

Oprócz automatycznego sprzątania, w Teams pojawiła się również zmiana dotycząca detekcji głosu użytkownika. Dzięki niej program będzie w stanie rozpoznać konkretny głos i wyeliminować zbędne tło dźwiękowe. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pracują w hałaśliwych miejscach. Biuro z open space? Praca w kawiarni?  Krzątający się domownicy w trakcie home office? Takie sytuacje mają nie być dłużej problemem. To kolejny krok w kierunku bardziej efektywnych i mniej zakłóconych spotkań online.

Źródła:
  • https://twitter.com/tomwarren/status/1724820780469346786
  • https://www.theverge.com/2023/11/15/23961943/microsoft-teams-ai-decorate-background-voice-isolation
  • https://mashable.com/article/microsoft-teams-ai-webcam-trick