Matrix 4: Zmartwychwstania – premiera, zwiastun, fabuła, obsada. Co wiemy o najnowszej części popularnej serii?

W tym roku mija 18 lat od premiery ostatniego Matriksa. Trylogia przez ten czas stała się kultowa, a oprócz filmów, powstała również gra komputerowa i serial anime. Już od dłuższego czasu pojawiają się informacje o Matrix 4 i w końcu możemy być pewni, że film powstaje i ma się dobrze. Znamy już datę premiery, zwiastun, a także aktorów, którzy wystąpią w kolejnej części serii.

Matrix 4: Zmartwychwstania – kiedy premiera?

Matrix 4: Zmartwychwstania światową premierę będzie miał 18 grudnia 2021 roku. W Polsce do kina trafi kilka dni później – 22 grudnia.

Zdjęcia do filmu przerwała pandemia, ponieważ robiono je w dwóch turach – od 4 lutego do 16 marca i od 16 sierpnia do 11 listopada 2020 roku. Film został nakręcony między innymi w San Francisco i Berlinie.

Matrix 4: Zmartwychwstania — zwiastun

Po długim czasie oczekiwania w końcu zobaczyliśmy zwiastun nowego Matrixa. Potwierdza on jednocześnie, że podtytuł produkcji to Zamartwychwstania.

Co wiemy o fabule Matrixa 4?

Fabuła Matrixa 4 utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy. Sugerować możemy się jedynie wypowiedzią Keanu Reevesa, który zapytany o czas akcji, zaprzeczył jakby film miał rozgrywać się w przeszłości. Przekreśliło to spekulacje o tym, że Matrix 4 będzie prequelem, a także możliwość przeniesienia się Neo do przeszłości. Jako, że do swoich ról mają wrócić Reeves i Moss, teoretycznie film nie może być również sequelem.

W jakim więc czasie twórcy umieszczą historię? W tej chwili można tylko spekulować. Jednak świat Matrixa to duże pole do manewru i trzeba liczyć na to, że prawie 20 lat od ostatniej części, to wystarczająco, by wymyślić dobry scenariusz.

Matrix 4 – obsada

Główne role odegrać ponownie mają Keanu Reeves jako Neo, oraz Carrie-Anne Moss, która wcieli się w Trinity. Kto oglądał trylogię, wie, że teoretycznie ich powrót nie jest możliwy, jeśli Matrix 4 ma być sequelem. W obsadzie znajdą się też znani z poprzednich części: Jada Pinkett Smith jako Niobe, Lambert Wilson jako Merowing, a także Daniel Bernhardt, który ponownie zagra lubianego Agenta Johnsona.

Ponadto w Matrixie 4 pojawią się jeszcze Yahya Abdul-Mateen II, który wcieli się w młodego Morfeusza, a także Jessica Henwick, której postać ma mieć podobne zdolności, co Neo. Obsadę uzupełniają Jonathan Groff, Priyanka Chopra, Neil Patrick Harris i Toby Onwumere.

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Lana Wachowski, która pracowała również przy trylogii.

matrix 4 neo trinity

Jak Matrix stał się filmem kultowym

Matrix swoją premierę miał w 1999 roku. Historia o świecie, który opanowały roboty zostawiła duży ślad w historii kinematografii, a na przestrzeni lat stała się wręcz kultowa. Produkcja otrzymała bardzo dużą ilość nagród i zarobiła blisko pół miliarda dolarów. Oprócz bardzo ciekawej fabuły, film wyróżniał się efektami specjalnymi, dźwiękiem i montażem, za co zgarnął zresztą Oscary w 2000 roku. Już samo bullet time, które dziś mniej profesjonalnie możemy nazwać slow motion, zrobiło pod koniec XX wieku ogromne wrażenie.

W 2003 roku premierę miały kolejne dwie części Matriksa: Reaktywacja i Rewolucje, które opowiedziały historię do końca. Oprócz tego uzupełnieniem fabuły była także gra komputerowa Enter The Matrix, a także seria krótkometrażowych filmów animowanych Animatrix. Rozmach produkcji był więc ogromny, a dziś niemal każdy kojarzy zalewające ekran zielone literki.

Źródła: digitalspy.com / imdb.com