Kamery sportowe na wakacje i nie tylko

Lubisz czuć adrenalinę jeszcze długo po przeżytej przygodzie? Doskonale. Mam tutaj małe kompendium wiedzy na temat urządzeń, które skutecznie Ci to umożliwią. Z genialnym efektem zapamiętają, co działo się podczas najbardziej ekstremalnych chwil, wakacyjnych wojaży oraz sportowych rywalizacji.

Mowa o kamerach sportowych. Niech nie zwiedzie Cię nazwa. Oczywiście, są wykorzystywane do rejestracji sportowych wyczynów, ale nie tylko. Ich przeznaczenie jest bardzo szerokie, głównie przez to, że są przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach.

Genialna konstrukcja kamer sportowych gwarantuje, że niesamowite momenty uchwycisz nawet do 10 m pod wodą, np. podczas nurkowania. Jeśli jesteś fanem adrenaliny, możesz także przyczepić sprzęt do głowy lub klatki piersiowej – z doskonałym efektem zarejestrujesz w ten sposób np. szaleństwa na nartach wodnych lub pełen emocji skok na bungee.

To Ty decydujesz, jaki efekt chcesz uzyskać.

Co więcej, urządzenie jest tak zgrabne, że z powodzeniem spakujesz je w każdy wakacyjny bagaż. 

kamera sportowa

Wybierając kamerę sportową dla siebie, zwróć uwagę na jej charakterystyczne cechy
oraz oferowane funkcje. Zaliczyć do nich możemy:

 • Wodoodporność – szczególnie, jeśli planujesz filmowanie w trakcie uprawiania sportów wodnych lub po prostu nie chcesz być zaskoczonym przez pogodę.
  Do takiej kamery możesz też dobrać dedykowaną wodoszczelną obudowę.
 • Rozdzielczość kamery – wysoka rozdzielczość pozwala Ci tworzyć wyraźne
  i szczegółowe zdjęcia. Dodatkowo umożliwi zaawansowaną postprodukcję np. stabilizację obrazu przez kadrowanie. Na rynku znajdziesz  modele obsługujące format nawet do 4K. Wybierając sprzęt sprawdź, czy podana rozdzielczość jest uzyskana cyfrowo, czy też wynika z rozmiaru matrycy. W tym drugim przypadku Twoje zdjęcia będą wyglądać bardziej profesjonalnie.
 • Czułość – od niej zależy, jak będą wyglądać fotografie wykonane w słabszym oświetleniu. Jeśli Twoja kamera ma wysoką rozdzielczość, powinna obsługiwać wyższe wartości ISO. Dzięki temu pozbędziesz się tzw. szumów na zdjęciu.
 • Obiektyw – kamery dla aktywnych są z reguły wyposażone w obiektywy szerokokątne, które umożliwiają uchwycenie bardzo szerokiego kadru – od 155
  do nawet 360 stopni (dookoła). Im szerszy kadr, tym bardziej wyraźny efekt „rybiego oka” na zdjęciu.
 • FPS – czyli parametr, odpowiadający za płynność obrazu. W praktyce oznacza on ilość klatek na sekundę.
 • Sterowanie kamerą – zwróć uwagę na to, w jaki sposób możesz obsługiwać kamerę – czy sterujesz nią za pomocą wi-fi czy np. poprzez głos. Niektóre modele posiadają także dedykowaną aplikację, która umożliwia Ci obsługę kamery za pomocą smartfona. 

Zainteresował Cię temat kamer sportowych? Więcej na ich temat przeczytasz
w poradniku: 
Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?