Joker 2 z (odległą) datą premiery! Kiedy powróci Książę Zbrodni?

To już oficjalnie – Joker 2 powstaje i ma się dobrze! Jeden z najbardziej kasowych filmów ostatnich lat ma gotowy scenariusz, a w głównej roli powróci wyróżniony Oscarem Joaquin Phoenix. O czym może opowiadać fabuła? Kto znajdzie się w obsadzie? Kiedy odbędzie się premiera Jokera 2? Sprawdź podsumowanie informacji o kontynuacji przygód nikczemnego Księcia Zbrodni.

Joker 2 potwierdzony! Co wiemy?

O tym, że trwały prace nad scenariuszem do Jokera 2, wiadomo już w 2019 roku, krótko po premierze pierwszego filmu, który okazał się wielkim sukcesem Warner Bros. Mimo kategorii R i niskiego budżetu (55 milionów dolarów) pierwszy Joker w reżyserii Todda Phillipsa zarobił ponad miliard dolarów! Ponadto film otrzymał aż  11 nominacji do Oscara, ostatecznie opuszczając galę z dwiema statuetkami (za najlepszego aktora pierwszoplanowego i najlepszą muzykę oryginalną).

Nic dziwnego, że Warner Bros. chciało kuć żelazo, póki gorące. Proces powstawania scenariusza jednak trwał dość długo i dopiero w styczniu 2022 roku szefowie wytwórni otrzymali pierwszy jego szkic. Od tamtego czasu udało się dokonać sporych postępów. Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku i prace nad Jokerem 2 powinny ruszyć niedługo pełną parą.

uśmiechnięty joker

Joker 2 – fabuła. O czym opowie sequel?

Todd Phillips, reżyser i współscenarzysta pierwszego Jokera z Joaquinem Phoenixem, opublikował na Instagramie zdjęcie przedstawiające scenariusz do Jokera 2. Na drugiej fotografii widać nagrodzonego Oscarem odtwórcę Księcia Zbrodni, który go czyta. Można to niejako uznać za potwierdzenie, że prace nad nim zostały ukończone. Todd Phillips napisał go razem ze Scottem Silverem, którzy opracowali wspólnie scenariusz do pierwszej części Jokera.

Co jednak najważniejsze, zdjęcie zdradza tytuł (roboczy) sequela, który sugeruje, co (lub kto) może znaleźć się w kontynuacji. W scenariuszu do Jokera 2 widnieje intrygujący podtytuł. O fabule na razie nie wiemy nic poza tym, że film będzie fabularną kontynuacją wydarzeń z poprzedniej części i duża część akcji ma rozegrać się w Azylu Arkham, czyli w szpitalu dla obłąkanych. Jednak podtytuł scenariusza sugeruje, kto może odegrać znaczącą rolę w sequelu.  

Joker: Folie à Deux tytułem nowego filmu o Księciu Zbrodni?

Folie à Deux oznacza paranoję indukowaną, która jest dość rzadkim zaburzeniem urojeniowym nazywanym też obłędem udzielonym. Stan ten przypisywany jest osobie, u której rozwija się system urojeń pod wpływem chorego z zaburzeniami psychicznymi (łączy ich mocna więź emocjonalna). Osoba wcześniej uznawana za zdrową zaczyna po prostu przyswajać cudze urojenia.

harley quinn w filmie suicide squad
W filmach z serii Suicide Squad w Harley Quinn wcieliła się Margot Robbie

Podtytuł scenariusza nie musi oczywiście oznaczać, że takowy będzie widnieć na okładkach nowego filmu. Jednak nie w tym przypadku – nie tylko sygnalizuje, czego można się spodziewać po produkcji, ale faktycznie jest to oficjalny podtytuł filmu. Odnosi się on do Harley Quinn, której relacja z Jokerem przypomina opis paranoi indukowanej.

Zgodnie więc z oczekiwaniami, w filmie pojawi się postać Harleen Frances Quinzel. Nie to jest jednak zaskakujące…

Joker 2 będzie… musicalem?

Jak donosi portal The Hollywood Reporter, Todd Phillips planuje zrobić z Jokera 2… musical. Pod względem konstrukcji film ma przypominać Narodziny gwiazdy. Wydaje się to dość intrygująca i bardzo odważna decyzja, która niekoniecznie może przypaść do gustu wielkim fanom pierwszego Jokera. Takiego wyboru gatunkowego chyba nikt się nie spodziewał…

Joaquin Phoenix powróci jako Joker. Kto jeszcze w obsadzie?

Powrót Joaquina Phoenix w roli Jokera jest pewny. Warner Bros. dopięło ostatnie szczegóły z aktorem w sprawie nowego (lukratywnego) kontraktu, który ma opiewać na kwotę 20 milionów dolarów. Jego podpisanie było kwestią czasu, bo bez Phoenixa nie ma (nowego) Jokera. Dla porównania za pierwszy, względnie niskobudżetowy film otrzymał „tylko” 4,5 mln dolarów.

Harley Quinn zagra Lady Gaga, znana piosenkarka, która coraz chętniej występuje w filmach (Sin City: Damulka warta grzechu, Narodziny gwiazdy i Dom Gucci). Za A Star is Born otrzymała nawet nominację do Oscara. Jej wybór jest wręcz idealny, jeśli twórcy filmu celują w musical. Lady Gaga potwierdziła swój udział w Jokerze 2 raptem dzień po ogłoszeniu daty premiery filmu w kinach.

Co warto wiedzieć, była ona też jedną z producentek pierwszego Jokera. Z filmem jest więc blisko od samego początku. Jej udział w Jokerze 2 był więc tylko kwestią czasu.

joaquin phoenix jako joker

Więcej szczegółów na temat ewentualnej obsady nie są jeszcze znane. Jednak w najbliższych miesiącach powinniśmy poznać kolejne nazwiska, które dołączą do Phoenixa i Lady Gagi w Jokerze 2.

Do roli Sophie Dumond, sąsiadki Arthura Flecka, może powrócić także Zazie Beetz (Atlanta).

Budżet Jokera 2. Produkcja kilka razy droższa od pierwszego filmu

Joker Todda Phillipsa okazał się gigantycznym sukcesem. Przy budżecie zaledwie 55 mln dolarów (niektóre źródła podają, że mógł on wynieść 70 mln) zarobił ponad miliard. W związku ze wzrostami gaż kontynuacja będzie kosztować znacznie więcej – 150 mln dolarów. Sporą część pochłoną zarobki Phoenixa (20 mln), Lady Gagi (10 mln) i reżysera (20 mln) oraz skomplikowane sekwencje muzyczne.

Joker 2 – kiedy premiera?

Poznaliśmy datę premiery Jokera 2. Film trafi do kin 4 października 2024 roku, a więc równo 5 lat po wydaniu pierwszej części. Według doniesień z serwisu Deadline prace na planie mają zacząć się nieco wcześniej niż spekulowano, bo już w grudniu 2022 roku.

Źródło: Instagram, Deadline, THR

Przeczytaj też: