Jenga – jak grać? Zasady i najważniejsze fakty na temat gry zręcznościowej, którą pokochały miliony

Jenga od lat podbija serca graczy na całym świecie, więc wiele osób zastanawia się, w czym tkwi jej fenomen. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest zestaw unikalnych klocków i banalnie prostych zasad, które potrafią generować niebotyczne pokłady emocji i skutecznie rozbudzić ducha rywalizacji. W tym tekście dowiesz się o niej wszystkiego, ale przede wszystkim – jak grać w Jengę, aby wygrać.

Czym jest Jenga?

Jenga to gra zręcznościowa, która potrafi skutecznie trzymać w napięciu i wciągać na długie godziny, a przy tym dawać mnóstwo radości i niebywałej satysfakcji na każdym kolejnym etapie rozgrywki. 

Propozycja od Hasbro podana jest w niezwykle prostej, ale ciekawej formie, która przyczynia się do jej wielkiej popularności na całym świecie. Sprawia to, że chętnie sięgają po nią zarówno starsi, jak i młodsi fani rywalizacji i idących za nią wielkich emocji. Możecie wierzyć lub nie, ale nie jest opinia na wyrost. Mimo że Jenga powstała niemal 40 lat temu, to do dziś cieszy kolejne pokolenia, a w niektórych przypadkach jest nawet nieodłącznym elementem towarzyskich spotkań – zarówno, jeśli chodzi o imprezę, spotkanie rodzinne, jak i kameralny wieczór we dwoje. 

Co ciekawe, w Jengę na spokojnie można grać również… w pojedynkę! Skutecznie przygotowuje to do wieloosobowych spotkań przy grze i jest genialnym sposobem na ćwiczenie samodyscypliny, w tym wytrwałości oraz cierpliwości, której tak często nam brakuje w dzisiejszym świecie. 

Jenga jak grać?

Rodzaje gry Hasbro Jenga 

Najstarszą i jednocześnie najpopularniejszą odsłoną kultowych klocków jest wersja Jenga Classic, umieszczona w charakterystycznym pomarańczowym pudełku. Niemniej, na przestrzeni lat powstało wiele alternatywnych wersji rozgrywki proponowanej przez markę Hasbro, np. Jenga Pass Challenge,  Jenga Boom!, Jenga Angry Birds, czy pełna kolorów Jenga Maker. Tak szeroki wybór daje pewność, że każdy znajdzie wśród nich propozycję, która spełni jego indywidualne oczekiwania. 

Czas sprawił też, że wiele zupełnie innych marek i twórców przez lata inspirowało się potencjałem Jengi. Jako pokłosie tego zjawiska można zauważyć wiele bliźniaczych propozycji innych producentów, których również nie brakuje na rynku zabawkarskim. Trzeba jednak przyznać, że nie ma to jak klasyk, który mimo upływu czasu pozostaje niedoścignioną pod kątem jakości perełką.


Jenga – jak grać? Zasady 

Hasbro Jenga to gra, która wymaga pewnej ręki, skupienia i opanowania. Może w nią grać dowolna liczba osób. Propozycja ta skutecznie integruje też graczy w różnym wieku, stając się doskonałym pretekstem do międzypokoleniowych spotkań.

W skład zestawu wchodzą 54 drewniane klocki, z których układamy wieżę, a następnie próbujemy ją modyfikować w określony regulaminem sposób. Nie ma tu limitu czasowego. Liczy się spokój, opanowanie i przede wszystkim… skuteczność.

Jenga jak grać?

Na czym polega Jenga? Liczba klocków i inne

Zasady propozycji od Hasbro są banalnie proste. Każda runda w grze polega na wyciąganiu jednego klocka z dowolnego (oprócz najwyższego) poziomu wieży i układaniu go na górze budowli – tak, aby ta pozostała w nienaruszonym stanie. Nie może się ona przewrócić, bo wówczas zawodnik, który się do tego przyczynił odpada. Jak można się domyśleć, im dłużej trwa rozgrywka, tym bardziej jest to skomplikowane, emocjonujące i… satysfakcjonujące! 

To wszystko sprawia, że nerwy ze stali i niesamowita precyzja to podstawa, bez której nie sposób grać w Jengę. Trzeba przyznać, że odrobina szczęścia też nie zaszkodzi. 

Szczegółowa instrukcja w Jengę

Na początek warto przygotować stabilne podłoże, nadające sie do układania klocków, oraz wysypać drewniane elementy z pudełka. Później, samodzielnie lub ze współzawodnikami, trzeba zbudować wieżę, w której jeden poziom będą stanowiły wyłącznie 3 klocki, ułożone w naprzemiennych, poziomych warstwach. 

Do zapamiętania:

  • grę zaczyna osoba, która budowała wieżę
  • kolejka idzie zawsze w lewą stronę
  • jedna kolejka przewiduje wyciągnięcie wyłącznie jednego klocka i ułożenie go na górze – po 10 sekunach od tego momentu, lub po dotknięciu wieży przez następnego gracza, runda kończy się dla osoby, która wykonała zadanie
  • do zabawy używa się wyłącznie jednej ręki – zabrania się np.  przytrzymywania wieży drugą ręką
  • wyciągnięty bloczek układa się na górze, analogicznie do naprzemiennej budowy wieży 
  • gra trwa do momentu zawalenia się konstrukcji

Chcesz wiedzieć więcej?  Zobacz filmik instruktażowy: